Význam BRICS roste. I ve vojenské oblasti

Český“ mediální mainstream jen okrajově zmínil téma, které si zaslouží zvýšenou pozornost: v jihoafrickém Durbanu se koncem března 2013 uskutečnil pátý summit zemí BRICS.

Z tuzemských médií se této skutečnosti věnovaly podrobněji Hospodářské noviny a také některá další média zařadila do svého zpravodajství především zmínku o tom, že blok připravuje založení vlastní rozvojové banky. Na procesu vzniku a upevnění bloku je přitom zajímavých daleko více aspektů – včetně vojenského.

Hospodářské noviny s jistým despektem poukázaly na pokles dynamiky hospodářství účastnických zemí, jako by pokles růstu byl bůhví jak markantní (zvlášť v porovnání s propadajícími se ekonomikami řady západních zemí) a hlavně, jako by ekonomika byla tím jediným, co země BRICS spojuje nebo co je spojovat může.

Možná zcela záměrně, možná z obvyklých důvodů „českému“ mainstreamu uniká fakt, že pětice zemí, dávajících dohromady více než čtvrtinu objemu světového HDP a čtyřicet procent veškeré populace, pomalu ale jistě vytváří silnou platformu pro vyvážení politického vlivu euro-atlantického společenství.

Není snad ani tak podstatné připomínat fakt, že dvě z členských zemí mají stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN, jako je důležitá skutečnost, že se všechny země BRICS – bez výjimky – snaží stále více chovat nezávisle na tom, co si myslí ve Washingtonu, Londýně nebo Paříži. A v Durbanu opět potvrdily společný přístup k uspořádání světa coby světa multipolárního.

Všechny země sílí ekonomicky, politicky a – výrazně také vojensky (baví ještě někoho číst o zastaralé a dezorganizované ruské armádě nebo o čínském papírovém drakovi?).

Právě růst vojenského potenciálu jednotlivých zemí BRICS, snad s výjimkou JAR, je v přímém protikladu s nemohoucností Západu udržet úroveň vojenské síly v mezích, které po několik dlouhých desetiletí moderní historie umožňovaly řízení světa z atlantických břehů. V souvislosti s primárně ekonomickými záměry spolku pochopitelně není reálná žádná vojenská aliance, nelze však nevidět stále těsnější vojenskou a vojensko-technickou spolupráci mezi jednotlivými zeměmi (samozřejmě s výjimkou Indie a Číny, i když i zde už existují náznaky určité vojenské spolupráce).  

Za zmínku stojí nejen nedávná rusko-čínská společná vojenská cvičení. O lecčems vypovídají stále objemnější nákupy ruských zbraní Brazílií, ať už jde o bitevní vrtulníky či protiletadlové zbraně, rusko-indická spolupráce na projektech zbraní a systémů pro všechny druhy vojsk (včetně společného vývoje bojového letounu páté generace), brazilsko-jihoafrický program společného vývoje moderní protiletadlové řízené střely, brazilsko-indický projekt letounu včasné výstrahy a bylo by možno uvést řadu dalších příkladů, kterých neustále přibývá.

I to je důkazem, že země BRICS mezi sebou stále více komunikují také v jiných než ekonomických otázkách a ve svých regionech získávají stále důležitější a uznávanější pozici. Současně není důvod předpokládat, že nadále nebude sílit význam zemí BRICS v celosvětovém měřítku z ekonomického, politického i vojenského hlediska. Bude, a s tím je možno očekávat další konkrétní kroky podobné dohodě o založení rozvojové banky. Každý takový krok může být zároveň krokem k zeslabení globálního vlivu Západu. Třeba si toho český mediální mainstream jednou všimne. 

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Matka všech bomb? Rusové mají otce – čtyřikrát silnějšího (VIDEO)
  Svět obletěla zpráva, že Američané ve čtvrtek 13. dubna poprvé použili svoji nejsilnější nejadernou bombu GBU-43. Média existenci „matky všech bomb“ prezentují jako absolutní senzaci – a nezmiňují, že Rusko disponuje ještě daleko silnější nejadernou pumou.
  pátek, 14 duben 2017 01:09 Přečteno 16677 krát
 • Protiletadlový systém Pečora–2M sestřelil v Sýrii špičkový americký dron MQ-1 Predator
  Prostředky syrské protivzdušné obrany na severu provincie Latákíja objevily ve vzdušném prostoru Sýrie cizí letoun. Na cíl zahájily palbu a zničily jej. Pátrací skupina následně zjistila, že se jednalo o americký bezpilotní letoun. Po incidentu s leteckou základnou Šajrát se objevily výhrady,  že syrské systémy PVO ruské provenience, ty modernizované…
  sobota, 22 duben 2017 21:06 Přečteno 13361 krát
 • Rusové už Srbsko padnout nenechají. Pomáhají mu znovu nabrat sílu
  Už zanedlouho získá srbské letectvo z Ruska nadzvukové stíhací letouny MiG-29. Dostane je darem, přičemž dohlížitelem této transakce je samotný prezident Ruské federace Vladimir Putin. Stíhačky a další zbraně z Ruska a také z Běloruska dodají Srbsku vojenskou sílu, jakou nemělo od dob socialistické Jugoslávie.
  středa, 05 duben 2017 23:35 Přečteno 10175 krát
 • Skrýš v kopcích? K ničemu – Solncepjok teroristy sežehne kdekoliv (VIDEO)
  Agentura ANNA News publikovala záběry likvidace úkrytů teroristů ve vyvýšeninách u syrské Palmýry s pomocí ruského reaktivního plamenometu Solncepjok.
  úterý, 04 duben 2017 23:38 Přečteno 8776 krát
 • Hyperzvukový Zirkon: vážný problém pro americké námořnictvo
  Ruská protilodní hyperzvuková řízená střela Zirkon, která se už zanedlouho dostane do výzbroje námořních sil RF, bude znamenat vážný problém pro americké útočné svazy s letadlovými loděmi.
  neděle, 16 duben 2017 00:27 Přečteno 6809 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru