Význam BRICS roste. I ve vojenské oblasti

Český“ mediální mainstream jen okrajově zmínil téma, které si zaslouží zvýšenou pozornost: v jihoafrickém Durbanu se koncem března 2013 uskutečnil pátý summit zemí BRICS.

Z tuzemských médií se této skutečnosti věnovaly podrobněji Hospodářské noviny a také některá další média zařadila do svého zpravodajství především zmínku o tom, že blok připravuje založení vlastní rozvojové banky. Na procesu vzniku a upevnění bloku je přitom zajímavých daleko více aspektů – včetně vojenského.

Hospodářské noviny s jistým despektem poukázaly na pokles dynamiky hospodářství účastnických zemí, jako by pokles růstu byl bůhví jak markantní (zvlášť v porovnání s propadajícími se ekonomikami řady západních zemí) a hlavně, jako by ekonomika byla tím jediným, co země BRICS spojuje nebo co je spojovat může.

Možná zcela záměrně, možná z obvyklých důvodů „českému“ mainstreamu uniká fakt, že pětice zemí, dávajících dohromady více než čtvrtinu objemu světového HDP a čtyřicet procent veškeré populace, pomalu ale jistě vytváří silnou platformu pro vyvážení politického vlivu euro-atlantického společenství.

Není snad ani tak podstatné připomínat fakt, že dvě z členských zemí mají stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN, jako je důležitá skutečnost, že se všechny země BRICS – bez výjimky – snaží stále více chovat nezávisle na tom, co si myslí ve Washingtonu, Londýně nebo Paříži. A v Durbanu opět potvrdily společný přístup k uspořádání světa coby světa multipolárního.

Všechny země sílí ekonomicky, politicky a – výrazně také vojensky (baví ještě někoho číst o zastaralé a dezorganizované ruské armádě nebo o čínském papírovém drakovi?).

Právě růst vojenského potenciálu jednotlivých zemí BRICS, snad s výjimkou JAR, je v přímém protikladu s nemohoucností Západu udržet úroveň vojenské síly v mezích, které po několik dlouhých desetiletí moderní historie umožňovaly řízení světa z atlantických břehů. V souvislosti s primárně ekonomickými záměry spolku pochopitelně není reálná žádná vojenská aliance, nelze však nevidět stále těsnější vojenskou a vojensko-technickou spolupráci mezi jednotlivými zeměmi (samozřejmě s výjimkou Indie a Číny, i když i zde už existují náznaky určité vojenské spolupráce).  

Za zmínku stojí nejen nedávná rusko-čínská společná vojenská cvičení. O lecčems vypovídají stále objemnější nákupy ruských zbraní Brazílií, ať už jde o bitevní vrtulníky či protiletadlové zbraně, rusko-indická spolupráce na projektech zbraní a systémů pro všechny druhy vojsk (včetně společného vývoje bojového letounu páté generace), brazilsko-jihoafrický program společného vývoje moderní protiletadlové řízené střely, brazilsko-indický projekt letounu včasné výstrahy a bylo by možno uvést řadu dalších příkladů, kterých neustále přibývá.

I to je důkazem, že země BRICS mezi sebou stále více komunikují také v jiných než ekonomických otázkách a ve svých regionech získávají stále důležitější a uznávanější pozici. Současně není důvod předpokládat, že nadále nebude sílit význam zemí BRICS v celosvětovém měřítku z ekonomického, politického i vojenského hlediska. Bude, a s tím je možno očekávat další konkrétní kroky podobné dohodě o založení rozvojové banky. Každý takový krok může být zároveň krokem k zeslabení globálního vlivu Západu. Třeba si toho český mediální mainstream jednou všimne. 

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Tajemná hvězda na trupu: kdo to v Sýrii prohrál vzdušný boj s Su-35S?

  Loni v polovině prosince se po splnění bojových úkolů vrátila z letecké základny Hmeimim do Ruska skupina čtyř nejmodernějších stíhacích víceúčelových letadel Su-35S. Letouny s palubními čísly „červená“ 03 až 06 byly ze Sýrie staženy v rámci plánované rotace techniky. S největší pravděpodobností přímo na základně 23. stíhacího leteckého pluku poblíž Komsomolsku na Amuru vznikl mimořádně zajímavý snímek jednoho ze strojů.

 • Savčenková šokuje: Putin by Ukrajinu řídil lépe než Porošenko

  Webová vrze Komsomolské pravdy publikovala závěry návštěvy ukrajinské poslankyně Naděždy Savčenkové v Doněcké lidové republice. Bývalá ukrajinská navigátorka a donedávna národní hrdinka náhle představuje pro iniciátory a strůjce převratu na Ukrajině velmi vážný problém.

 • Trpělivost s Lukašenkem je u konce

  Minsk se neustále snaží skandalizovat Moskvu. Tentokrát prohlášením „baťky“ Lukašenka o „vedení války za nezávislost bratrské Ukrajiny“.

 • Ruská výzvědná loď připlula k břehům USA. Pokusy o humor Američanům nepomohou

  Přiblížení výzvědné lodi Viktor Leonov k americkému pobřeží není výrazem síly, ale slabosti Ruska, uvádějí americká média s odvoláním na zdroje v americké rozvědce. Stejné zdroje s ironií a humorem uvádějí, že jde o loď, která je pro Rusy zcela bez užitku, přičemž výsledky jejího působení musí být zklamáním. Pravda je ovšem taková, že podobné komentáře jsou absolutní nesmysl.

 • Syrská armáda vstoupila na linii „dohodnuté dočasné hranice“ s Tureckem

  Tureckou armádou podporované síly v minulých dnech konečně dobyly město al-Báb na severu Sýrie v blízkosti tureckých hranic. Proti Islámskému státu zde postupovaly rovněž jednotky syrské armády. Jaká je nyní situace na tomto místě, kde se syrské a turecké jednotky nacházejí vzájemně na dostřel?

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru