Význam BRICS roste. I ve vojenské oblasti

Český“ mediální mainstream jen okrajově zmínil téma, které si zaslouží zvýšenou pozornost: v jihoafrickém Durbanu se koncem března 2013 uskutečnil pátý summit zemí BRICS.

Z tuzemských médií se této skutečnosti věnovaly podrobněji Hospodářské noviny a také některá další média zařadila do svého zpravodajství především zmínku o tom, že blok připravuje založení vlastní rozvojové banky. Na procesu vzniku a upevnění bloku je přitom zajímavých daleko více aspektů – včetně vojenského.

Hospodářské noviny s jistým despektem poukázaly na pokles dynamiky hospodářství účastnických zemí, jako by pokles růstu byl bůhví jak markantní (zvlášť v porovnání s propadajícími se ekonomikami řady západních zemí) a hlavně, jako by ekonomika byla tím jediným, co země BRICS spojuje nebo co je spojovat může.

Možná zcela záměrně, možná z obvyklých důvodů „českému“ mainstreamu uniká fakt, že pětice zemí, dávajících dohromady více než čtvrtinu objemu světového HDP a čtyřicet procent veškeré populace, pomalu ale jistě vytváří silnou platformu pro vyvážení politického vlivu euro-atlantického společenství.

Není snad ani tak podstatné připomínat fakt, že dvě z členských zemí mají stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN, jako je důležitá skutečnost, že se všechny země BRICS – bez výjimky – snaží stále více chovat nezávisle na tom, co si myslí ve Washingtonu, Londýně nebo Paříži. A v Durbanu opět potvrdily společný přístup k uspořádání světa coby světa multipolárního.

Všechny země sílí ekonomicky, politicky a – výrazně také vojensky (baví ještě někoho číst o zastaralé a dezorganizované ruské armádě nebo o čínském papírovém drakovi?).

Právě růst vojenského potenciálu jednotlivých zemí BRICS, snad s výjimkou JAR, je v přímém protikladu s nemohoucností Západu udržet úroveň vojenské síly v mezích, které po několik dlouhých desetiletí moderní historie umožňovaly řízení světa z atlantických břehů. V souvislosti s primárně ekonomickými záměry spolku pochopitelně není reálná žádná vojenská aliance, nelze však nevidět stále těsnější vojenskou a vojensko-technickou spolupráci mezi jednotlivými zeměmi (samozřejmě s výjimkou Indie a Číny, i když i zde už existují náznaky určité vojenské spolupráce).  

Za zmínku stojí nejen nedávná rusko-čínská společná vojenská cvičení. O lecčems vypovídají stále objemnější nákupy ruských zbraní Brazílií, ať už jde o bitevní vrtulníky či protiletadlové zbraně, rusko-indická spolupráce na projektech zbraní a systémů pro všechny druhy vojsk (včetně společného vývoje bojového letounu páté generace), brazilsko-jihoafrický program společného vývoje moderní protiletadlové řízené střely, brazilsko-indický projekt letounu včasné výstrahy a bylo by možno uvést řadu dalších příkladů, kterých neustále přibývá.

I to je důkazem, že země BRICS mezi sebou stále více komunikují také v jiných než ekonomických otázkách a ve svých regionech získávají stále důležitější a uznávanější pozici. Současně není důvod předpokládat, že nadále nebude sílit význam zemí BRICS v celosvětovém měřítku z ekonomického, politického i vojenského hlediska. Bude, a s tím je možno očekávat další konkrétní kroky podobné dohodě o založení rozvojové banky. Každý takový krok může být zároveň krokem k zeslabení globálního vlivu Západu. Třeba si toho český mediální mainstream jednou všimne. 

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Su-35S ohromil gigantickým nákladem i šílenými manévry (FOTO, VIDEO)
  Jednou z největších hvězd letošního aerosalonu MAKS-2017 byl bezesporu ruský nadzvukový bojový letoun Su-35S. Ne, že by v Žukovském u Moskvy „vystupoval“ poprvé, ale znovu a možná ještě víc než v minulosti nadchl – žádný z prezentovaných letounů nebyl tak nepřehlédnutelný jako právě Su-35S. Na zemi i ve vzduchu.
  pondělí, 24 červenec 2017 00:04 Přečteno 12394 krát
 • „Nepřekonatelné“ americké speciální síly spolkly hořkou pilulku. Skončily až třetí
  V souladu s pečlivě pěstovaným mediálním obrazem o nepřekonatelnosti amerických speciálních sil by mnozí očekávali, že přinejmenším na americkém kontinentu nemohou mít Američané soupeře – a zvítězit v mezinárodním klání pro ně musí být hračka. Jenže realita ukázala něco jiného.
  čtvrtek, 27 červenec 2017 23:31 Přečteno 9499 krát
 • Přijde zadostiučinění? Rusové chtějí oživit projekt kolmostartujícího stíhače (VIDEO)
  Modernizace ruského palubního letectva nabírá nečekaný vývoj: směřuje k oživení projektu bojového letounu s kolmým vzletem a přistáním. Proč se objevují tyto úvahy právě nyní a jaký může nový letoun být?
  pátek, 21 červenec 2017 23:05 Přečteno 7183 krát
 • Program PAK FA čeká milník. Je jasno o novém označení sériových letadel
  Nový ruský bojový letoun páté generace, vyvíjený v rámci programu PAK FA, brzy dostane sériové označení.
  úterý, 01 srpen 2017 16:44 Přečteno 4642 krát
 • Velká flotila Vladimira Putina
  Dvacátého července letošního roku byl na portálu ruské sbírky zákonů zveřejněn výnos Vladimira Putina stanovující osnovy státní politiky Ruské federace v oblasti vojenského námořnictva na období do roku 2030. Řada komentátorů jej nazvala „výnosem o velké flotile“.
  pátek, 11 srpen 2017 00:13 Přečteno 4257 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru