Význam BRICS roste. I ve vojenské oblasti

Český“ mediální mainstream jen okrajově zmínil téma, které si zaslouží zvýšenou pozornost: v jihoafrickém Durbanu se koncem března 2013 uskutečnil pátý summit zemí BRICS.

Z tuzemských médií se této skutečnosti věnovaly podrobněji Hospodářské noviny a také některá další média zařadila do svého zpravodajství především zmínku o tom, že blok připravuje založení vlastní rozvojové banky. Na procesu vzniku a upevnění bloku je přitom zajímavých daleko více aspektů – včetně vojenského.

Hospodářské noviny s jistým despektem poukázaly na pokles dynamiky hospodářství účastnických zemí, jako by pokles růstu byl bůhví jak markantní (zvlášť v porovnání s propadajícími se ekonomikami řady západních zemí) a hlavně, jako by ekonomika byla tím jediným, co země BRICS spojuje nebo co je spojovat může.

Možná zcela záměrně, možná z obvyklých důvodů „českému“ mainstreamu uniká fakt, že pětice zemí, dávajících dohromady více než čtvrtinu objemu světového HDP a čtyřicet procent veškeré populace, pomalu ale jistě vytváří silnou platformu pro vyvážení politického vlivu euro-atlantického společenství.

Není snad ani tak podstatné připomínat fakt, že dvě z členských zemí mají stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN, jako je důležitá skutečnost, že se všechny země BRICS – bez výjimky – snaží stále více chovat nezávisle na tom, co si myslí ve Washingtonu, Londýně nebo Paříži. A v Durbanu opět potvrdily společný přístup k uspořádání světa coby světa multipolárního.

Všechny země sílí ekonomicky, politicky a – výrazně také vojensky (baví ještě někoho číst o zastaralé a dezorganizované ruské armádě nebo o čínském papírovém drakovi?).

Právě růst vojenského potenciálu jednotlivých zemí BRICS, snad s výjimkou JAR, je v přímém protikladu s nemohoucností Západu udržet úroveň vojenské síly v mezích, které po několik dlouhých desetiletí moderní historie umožňovaly řízení světa z atlantických břehů. V souvislosti s primárně ekonomickými záměry spolku pochopitelně není reálná žádná vojenská aliance, nelze však nevidět stále těsnější vojenskou a vojensko-technickou spolupráci mezi jednotlivými zeměmi (samozřejmě s výjimkou Indie a Číny, i když i zde už existují náznaky určité vojenské spolupráce).  

Za zmínku stojí nejen nedávná rusko-čínská společná vojenská cvičení. O lecčems vypovídají stále objemnější nákupy ruských zbraní Brazílií, ať už jde o bitevní vrtulníky či protiletadlové zbraně, rusko-indická spolupráce na projektech zbraní a systémů pro všechny druhy vojsk (včetně společného vývoje bojového letounu páté generace), brazilsko-jihoafrický program společného vývoje moderní protiletadlové řízené střely, brazilsko-indický projekt letounu včasné výstrahy a bylo by možno uvést řadu dalších příkladů, kterých neustále přibývá.

I to je důkazem, že země BRICS mezi sebou stále více komunikují také v jiných než ekonomických otázkách a ve svých regionech získávají stále důležitější a uznávanější pozici. Současně není důvod předpokládat, že nadále nebude sílit význam zemí BRICS v celosvětovém měřítku z ekonomického, politického i vojenského hlediska. Bude, a s tím je možno očekávat další konkrétní kroky podobné dohodě o založení rozvojové banky. Každý takový krok může být zároveň krokem k zeslabení globálního vlivu Západu. Třeba si toho český mediální mainstream jednou všimne. 

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Unikátní záběry: Vichr smetl ze zemského povrchu tanky Islámského státu (VIDEO)
  Na internet proniklo další video dokazující vynikající efektivitu ruských zbraňových systémů v Sýrii – tentokrát úderných vrtulníků Ka-52 v kombinaci s protitankovým raketovým kompletem velkého dosahu Vichr.
  pondělí, 29 květen 2017 23:39 Přečteno 18286 krát
 • Pilot Su-35S umravnil militanty, tentokrát kanonem (VIDEO)
  Velmi neobvyklé záběry pořídili vystrašení proameričtí radikálové v Sýrii: jejich pozice „pokropil“ několika dávkami z palubního kanonu pilot ruského Su-35S.
  pátek, 02 červen 2017 23:26 Přečteno 12266 krát
 • Ruští piloti nafilmovali americkou ponorku. Zamrzlou do arktického ledu (VIDEO)
  Služba v Arktidě, to není nic příjemného: krutý mráz, krajina smutná a jednotvárná a kolem dokola nic zajímavého. I tady ale někdy dojde na zajímavé okamžiky nebo neobvyklé „nálezy“. Jedním z nich se stala americká jaderná ponorka třídy Seawolf pevně zamrzlá do arktického ledu. Při hlídkovém letu ji objevili ruští…
  pondělí, 05 červen 2017 23:30 Přečteno 11896 krát
 • S-500 bude pro Západ kyselým hroznem
  Již několik týdnů uběhlo od 6. dubna, kdy americký prezident Donald Trump dal příkaz k raketovému útoku na syrskou leteckou základnu Šajrat. Příkaz byl vydán v souvislosti s obviněním Damašku z údajného použití chemických zbraní v boji s islamisty. „Velkolepá“ vojenská (a politická) operace amerického prezidenta se však od počátku…
  úterý, 30 květen 2017 22:54 Přečteno 10196 krát
 • Čínské lodě s křižujícími střelami míří k Baltu za ruskými. NATO bude jen nervózně přihlížet
  Rusko, které v baltském regionu čelí otevřenému nepřátelství a masivnímu posilování vojenských kapacit nejen členských zemí NATO, získá v oblasti – alespoň načas – významného spojence. K Baltu směřují za ruskými loděmi bojová plavidla námořnictva Čínské lidové republiky.
  pondělí, 26 červen 2017 23:24 Přečteno 8429 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru