EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Syrští raketčíci „pohostili“ teroristy dvoumetrákovými hlavicemi systému 9K52 Luna

Syrská armáda začala proti teroristům používat raketové systémy 9K52 Luna-M, v kódu NATO označované jako FROG-7. Tyto taktické raketové systémy spolu se systémy 9K72 Elbrus tvořily po dlouhé období základ raketových sil syrské armády.

Sovětský svaz začal svému nejvěrnějšímu spojenci na Blízkém východě dodávat FROG-7 počátkem 70. let. Syřané ovládání této zbraně úspěšně zvládli a mohli ji proto s dobrými výsledky použít v tzv. říjnové válce v roce 1973. Luny tehdy napadly cíle na izraelském území, zejména pak jednu z leteckých základen.

Od roku 1973 až do začátku občanské války Syřané systém 9K52 v bojových operacích nepoužili. Až do nedávné doby využívali systémy 9K79 Točka, 9K72 Elbrus a systémy dovezené ze Severní Koreje a z Íránu. Nyní bylo podle všeho rozhodnuto zapojit do bojů i Lunu-M. Svědčí o tom minimálně fotografie zveřejněné na internetu.

Dostřel mobilního taktického raketového systému je do 70 km. Neřízená raketa na pevné palivo o hmotnosti 2,5 t není příliš přesná, odchylka dopadu hlavice od plánovaného cíle může být až 700 metrů. Jestliže už ale dopadne – a to je dostatečně podloženo zkušenostmi z válek v Afghánistánu a v Perském zálivu – pak může nepříteli způsobit značné škody.

Například dvousetkilogramová tříštivá hlavice může nepřítele zasypat 15 tisíci střepinami. Ještě ničivější je pak hlavice kazetová, obsahující 42 kusů vysoce explozívní tříštivě-trhavé submunice, každé o hmotnosti 7,5 kg.

Vlastní odpalovací zařízení je nainstalováno na podvozku terénního nákladního automobilu typu ZIL-135LM; jeho hmotnost je téměř 16,5 t. Osádku vozidla a odpalovacího zařízení tvoří 5 osob. Se dvěma nezávislými motory o celkovém výkonu 360 koňských sil dosahuje souprava maximální rychlosti 60 km/hod.

Na počátku občanské války měla syrská vládní armáda ve výzbroji 18 těchto raketových systémů a několik desítek použitelných střel.

Podle vojenských odborníků již nelze tento raketový systém považovat za moderní, při vhodném použití však mohou jeho střely způsobit nepříteli značné škody.

Dmitrij Lemeško

Zdroj: vestnik-rm.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

 

 

29/07/2016, 00:27
Na tisíc Turků se sešlo před základnou NATO Incirlik v Turecku, aby protestovali proti možnému zapojení Spojených států do nedávného neúspěšného pokusu o puč.
23/07/2016, 01:37
Pokud ještě někdo konzumuje západními médii vehementně šířenou informaci, že „Erdogan si nejspíš pokus o puč sám zinscenoval“, nechť si přečte zprávu „Bělobrádek chce vládní stanovisko k situaci na tureckých školách“ a pak zprávu „Bělobrádek je už počtvrté v USA, za moře letěl...
19/07/2016, 22:18
Dva členové francouzských speciálních sil zahynuli v (bývalé) Libyi poté, co vrtulník, na jehož palubě se nacházeli, sestřelili v neděli 17. července povstalci z Brigády osvobození Benghází. Francouzské ministerstvo obrany se informaci zprvu snažilo tutlat (čemuž po pondělním vypískání despotického...