EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Ruská letadlová loď bude hybridem

Projekt letadlové lodi Štorm bude podle předpokladů vybaven dvěma katapulty a rampami (tzv. „skokanskými můstky“) pro starty letadel. Dva typy výtahů umožní výraznou úsporu místa. Tvůrci plánů námořního nosiče letadel tak využívají ty nejlepší domácí i zahraniční zkušenosti z vývoje a výstavby lodí této kategorie.

Víceúčelová těžká letadlová loď projektu 23000E Štorm může být vybavena kombinovaným pohonem a dvěma řídícími centry,“ řekl zástupce Krylovského státního výzkumného střediska, pověřeného vývojem lodi. Podle předběžných údajů bude délka lodi 330 m, šířka 40 m, ponor 11 m a rychlost do 30 uzlů.


Zahájení stavby je plánováno na rok 2025 v Severodvinsku, protože tamní loděnice Sevmaš jsou v Rusku jediným podnikem, který má zkušenosti s výstavbou lodí této kategorie. V loděnicích byl zcela přestavěn těžký letadlový křižník Admirál Gorškov pro dodávku do Indie (dnes indická letadlová loď Vikramaditya, pozn. překl.). Jaderný reaktor Štormu bude vyzkoušen na také nově vyvíjeném moderním torpédoborci třídy Liděr (stavba prvního plavidla by měla být zahájena během dvou let) a v Žukovském poblíž Moskvy se již pracuje na vývoji elektromagnetického katapultu jako startovacího zařízení.

Mezi základní požadavky hlavního velení Vojenského námořnictva RF patří zejména to, že loď musí mít co nejširší možnosti použití, jak co se týká palubních letounů, tak i jejího efektivního využití v sestavě flotily různorodých typů lodí,“ prohlásil vrchní velitel Vojenského námořnictva RF admirál Viktor Čirkov.

Rozměry (projektovaného) ruského letadlového nosiče odpovídají rozměrům amerických letadlových lodí třídy Nimitz, které jsou v současné době největšími námořními plavidly světa. Je ale pravdou, že odborníci předpovídají v boji americkým letadlovým lodím rychlou smrt, a to od v Rusku vyvíjených raket dlouhého doletu, které jsou schopné napadat skupiny letadlových lodí z několika stran najednou.

Aktuálně jediným ruským nosičem letadel je letadlový křižník Admirál Kuzněcov – v letošním roce bude přezbrojen plukem stíhacích letounů MiG-29K. Kromě letadel je křižník vyzbrojen křídlatými raketami Granit (těžká protilodní nadzvuková křižující raketa) a několika typy raketových a hlavňových systémů.

Pozn. Geo: Představenou koncepcí projektu 23000E se do značné míry inspirovali tvůrci tohoto CG videa, byť nepravděpodobná je kombinace palubních bojových letadel (tu budou v základu představovat s největší pravděpodobností palubní modifikace stíhačů Suchoj T-50, modernizované varianty MiG-29K/KUB či nově vyvinuté lehké bojové letouny a úderné/průzkumné bezpilotní prostředky):


Zdroj, foto a další fotografie na: RG.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

 

 

07/09/2016, 23:59
Po dlouhých měsících se v ukrajinské Nejvyšší radě objevil záblesk zdravého rozumu. Poslanec Jakov Bezbach si dovolil říct, že je třeba „ihned obnovit vztahy s Ruskem, a ne dělat to, co říkají „zaoceánští Samové“. Podle poslance je „v první řadě nutné, aby Ukrajina obnovila průmysl, který...
27/08/2016, 00:59
Německo je připraveno stáhnout své průzkumné letouny Tornado z turecké základny Incirlik, jestliže Ankara bude nadále odmítat zpřístupnění základny německým poslancům, informuje Der Spiegel. Německá Tornada jsou nasazována jako součást takzvané „mezinárodní koalice v boji proti Islámskému...
26/08/2016, 00:08
Deutsche Welle s odkazem na svůj zdroj v Mezinárodním paralympijském výboru informuje, že v Čínském paralympijském výboru nevylučují odmítnutí účasti na hrách, které startují 7. září v Riu. Namísto toho se čínští paralympionici mohou vypravit na alternativní hry do Moskvy, o...