EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Závody s USA v budování protiraketové obrany vyhrává Ministerstvo obrany RF

Jak je známo, Spojené státy dokončují budování svého systému protiraketové obrany (PRO) v Evropě, která je namířena proti zemím „teroristických států“, ohrožujícím Ameriku raketovým útokem. Přitom se díky „mírumilovné“ politice Bílého domu počet těchto států rapidně snižuje.

V podstatě už zůstává pouze KLDR. Irák a Libye prošly „demokratizačním procesem“, do Sýrie se USA chystají poslat vojenský kontingent a ve vztazích s Íránem dochází u Washingtonu v posledních šesti měsících k postupnému oteplování. V tomto geopolitickém kontextu je jasné, že americká obrana si připomněla strategii odzbrojujícího úderu z dob studené války a nastavila svůj deštník proti Rusku.


A co Rusko? Jak jsme na tom s naší PRO?

Ministerstvo obrany tvrdí, že protiraketová obrana Ruska v tuto chvíli prochází hlubokou modernizaci a v blízké budoucnosti se stane tak dokonalá, že nebude mít ve světě obdoby. Modernizace se týká jak pozorovacích a pátracích systémů, tak i prostředků vlastního boje. Na vzdálených přístupech „pozdraví“ nepřátelské rakety radarové stanice Voroněž. Existují stanice v různých vlnových modifikacích, pro různé účely. Ty, které pracují v metrovém rozsahu (vlnových délek), poskytují obecný přehled o „nebi“, a ty s rozsahem decimetrovým rakety řídí a provádějí jejich přesné navedení na cíl.

Projekt Voroněž umožnil přebudovat sovětský systém detekce raket, jehož mnoho prvků a součástí zůstalo po rozpadu SSSR v zahraničí, a rozvinout protiraketový deštník nad územím současného Ruska.

Nicméně dědictví sovětského ministerstva obrany lze využít v Bělorusku a Kazachstánu, kde jsou rozvinuty radarové systémy Volha, resp. Dněpr. Na konci loňského roku bylo s arménskou vládou dosaženo dohody o zřízení společného systému protivzdušné obrany (PVO). Společný arménsko-ruský systém PVO v oblasti jižního Kavkazu zvětší oblast možnosti detekce startů (nepřátelských raket), které by mohly ohrozit jižní Rusko.

Poté, co turecké vedení zaujalo kurs agresivní politiky vůči Rusku, je projekt relevantní, protože stejně jako protivzdušné raketové komplexy S-400 v Sýrii i systém PVO v Arménii zcela neguje letecký a raketový potenciál Ankary. V plánu je vybudování podobných systémů v Kyrgyzstánu a Tádžikistánu.

U každého vojenského okruhu budou nasazeny další radiolokační systémy (RLS), aby se i teoretické možnosti zničení ruských objektů snížily prakticky až k nule. Moskvu a centrální průmyslovou oblast Ruska hlídají dva výkonné statické přehledové radary Dunaj-3U a Dunaj-3M a také multifunkční Don-2H, využívající data z prvních dvou radarů pro navádění antiraket. Systém je řízen výkonným počítačem bez lidského zásahu pro zkrácení doby potřebné k odražení raketového útoku.

Do budoucna je v plánu zařadit do systému obrany nové protiraketové komplexy S-500, které díky své mobilitě posílí systém o další prvek – neviditelnost. Činnost nového systému bude řízena superpočítačem Elbrus-3M, který je schopen vypočítat trajektorii a navést antirakety i v případě, že by Rusko čelilo masívnímu raketovému útoku.

Obecně platí, že Spojené státy rozpoutaly velmi riskantní závod raketových obranných systémů. Jsou všechny důvody se domnívat, že ruská protiraketová obrana je nejlepší na světě a že tato skutečnost se v blízké budoucnosti nezmění. Ministerstvo obrany RF přitom uvádí, že ruské rakety mají schopnost překonat jakoukoli protiraketovou obranu. Což znamená, že jediná šance Američanů, jak Rusy odzbrojit, je ukrást nastupující nové ruské mezikontinentální rakety…

Mimochodem, již v počátcích vývoje vůbec prvního systému protiraketové obrany se američtí experti obávali, že závod v budování PRO mohou prohrát. Nicméně vzít si ponaučení z historických zkušeností asi americké vedení nedovede.

Ilja Novickij

Zdroj: kalmius-info.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Mil.ru

 

 

20/06/2016, 22:09
Jak v pondělí 20. června oznámila ruská tisková kancelář TASS, vyjádřili prezidenti Ruské federace, Arménie a Ázerbájdžánu Vladimír Putin, Serž Sarkisjan a Ilham Alijev svoje odhodlání normalizovat situaci na linii dotyku v Náhorním Karabachu a také svůj souhlas s navýšením počtu pozorovatelů OBSE....
07/06/2016, 00:03
Teroristé z Islámského státu zveřejnili video, na němž se 5. června pokoušejí s pomocí kulometu sestřelit ruský bitevní vrtulník Mi-28N, útočící na pozice jejich spolubojovníků palubním kanonem a pravděpodobně také neřízenými raketami (soudě z kouřové stopy, jež zůstala na místě pohybu stroje)....
28/05/2016, 23:16
Zatímco prozrazení myšlenkových asociací Jiřího X. Doležala, svědčící patrně o jeho častém tělesném trápení, se při příjezdu ruské motorkářské skupiny Noční vlci setkalo s „všeobecným“ pochopením a mediálním úspěchem, přímočařejší a rozhodně ne tak...