EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Závody s USA v budování protiraketové obrany vyhrává Ministerstvo obrany RF

Jak je známo, Spojené státy dokončují budování svého systému protiraketové obrany (PRO) v Evropě, která je namířena proti zemím „teroristických států“, ohrožujícím Ameriku raketovým útokem. Přitom se díky „mírumilovné“ politice Bílého domu počet těchto států rapidně snižuje.

V podstatě už zůstává pouze KLDR. Irák a Libye prošly „demokratizačním procesem“, do Sýrie se USA chystají poslat vojenský kontingent a ve vztazích s Íránem dochází u Washingtonu v posledních šesti měsících k postupnému oteplování. V tomto geopolitickém kontextu je jasné, že americká obrana si připomněla strategii odzbrojujícího úderu z dob studené války a nastavila svůj deštník proti Rusku.


A co Rusko? Jak jsme na tom s naší PRO?

Ministerstvo obrany tvrdí, že protiraketová obrana Ruska v tuto chvíli prochází hlubokou modernizaci a v blízké budoucnosti se stane tak dokonalá, že nebude mít ve světě obdoby. Modernizace se týká jak pozorovacích a pátracích systémů, tak i prostředků vlastního boje. Na vzdálených přístupech „pozdraví“ nepřátelské rakety radarové stanice Voroněž. Existují stanice v různých vlnových modifikacích, pro různé účely. Ty, které pracují v metrovém rozsahu (vlnových délek), poskytují obecný přehled o „nebi“, a ty s rozsahem decimetrovým rakety řídí a provádějí jejich přesné navedení na cíl.

Projekt Voroněž umožnil přebudovat sovětský systém detekce raket, jehož mnoho prvků a součástí zůstalo po rozpadu SSSR v zahraničí, a rozvinout protiraketový deštník nad územím současného Ruska.

Nicméně dědictví sovětského ministerstva obrany lze využít v Bělorusku a Kazachstánu, kde jsou rozvinuty radarové systémy Volha, resp. Dněpr. Na konci loňského roku bylo s arménskou vládou dosaženo dohody o zřízení společného systému protivzdušné obrany (PVO). Společný arménsko-ruský systém PVO v oblasti jižního Kavkazu zvětší oblast možnosti detekce startů (nepřátelských raket), které by mohly ohrozit jižní Rusko.

Poté, co turecké vedení zaujalo kurs agresivní politiky vůči Rusku, je projekt relevantní, protože stejně jako protivzdušné raketové komplexy S-400 v Sýrii i systém PVO v Arménii zcela neguje letecký a raketový potenciál Ankary. V plánu je vybudování podobných systémů v Kyrgyzstánu a Tádžikistánu.

U každého vojenského okruhu budou nasazeny další radiolokační systémy (RLS), aby se i teoretické možnosti zničení ruských objektů snížily prakticky až k nule. Moskvu a centrální průmyslovou oblast Ruska hlídají dva výkonné statické přehledové radary Dunaj-3U a Dunaj-3M a také multifunkční Don-2H, využívající data z prvních dvou radarů pro navádění antiraket. Systém je řízen výkonným počítačem bez lidského zásahu pro zkrácení doby potřebné k odražení raketového útoku.

Do budoucna je v plánu zařadit do systému obrany nové protiraketové komplexy S-500, které díky své mobilitě posílí systém o další prvek – neviditelnost. Činnost nového systému bude řízena superpočítačem Elbrus-3M, který je schopen vypočítat trajektorii a navést antirakety i v případě, že by Rusko čelilo masívnímu raketovému útoku.

Obecně platí, že Spojené státy rozpoutaly velmi riskantní závod raketových obranných systémů. Jsou všechny důvody se domnívat, že ruská protiraketová obrana je nejlepší na světě a že tato skutečnost se v blízké budoucnosti nezmění. Ministerstvo obrany RF přitom uvádí, že ruské rakety mají schopnost překonat jakoukoli protiraketovou obranu. Což znamená, že jediná šance Američanů, jak Rusy odzbrojit, je ukrást nastupující nové ruské mezikontinentální rakety…

Mimochodem, již v počátcích vývoje vůbec prvního systému protiraketové obrany se američtí experti obávali, že závod v budování PRO mohou prohrát. Nicméně vzít si ponaučení z historických zkušeností asi americké vedení nedovede.

Ilja Novickij

Zdroj: kalmius-info.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Mil.ru

 

 

07/09/2016, 23:59
Po dlouhých měsících se v ukrajinské Nejvyšší radě objevil záblesk zdravého rozumu. Poslanec Jakov Bezbach si dovolil říct, že je třeba „ihned obnovit vztahy s Ruskem, a ne dělat to, co říkají „zaoceánští Samové“. Podle poslance je „v první řadě nutné, aby Ukrajina obnovila průmysl, který...
27/08/2016, 00:59
Německo je připraveno stáhnout své průzkumné letouny Tornado z turecké základny Incirlik, jestliže Ankara bude nadále odmítat zpřístupnění základny německým poslancům, informuje Der Spiegel. Německá Tornada jsou nasazována jako součást takzvané „mezinárodní koalice v boji proti Islámskému...
26/08/2016, 00:08
Deutsche Welle s odkazem na svůj zdroj v Mezinárodním paralympijském výboru informuje, že v Čínském paralympijském výboru nevylučují odmítnutí účasti na hrách, které startují 7. září v Riu. Namísto toho se čínští paralympionici mohou vypravit na alternativní hry do Moskvy, o...