EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Opět sovětská versus moderní západní technika: S-75 sestřeluje americký dron

Televize Al-Masirah přinesla další záběry z jemenského bojiště, kde Západem podporovaná koalice arabských monarchií stále více zabředává do vleklé války. Situace se stává čím dál složitější i s ohledem na řadu zájmů a množství států, které se konfliktu účastní. Bez ohledu na tyto skutečnosti je video, pořízené ve středu 20. ledna u San'á, zajímavé rovnou z několika aspektů.

Jednak ukazuje, že si šíitští Húthiové – původně v podstatě kmenoví válečníci – dokázali osvojit tak složitou techniku, jakou je mobilní protiletadlový systém středního dosahu S-75. A pokud je video autentické, což je při dosavadních výsledcích práce jemenské televize pravděpodobné, dokazuje účinnost původně šedesátileté sovětské zbraně proti nejmodernější západní technice – podle Al-Masirah americké.

Z úlomků sestřeleného stroje je obtížné určit, o jaký typ jde. Je ale známou skutečností, že Američané v Jemenu používají – údajně „v boji proti terorismu“ – nejmodernější průzkumné a útočné bezpilotní letouny MQ-1 Predator (podle některých informací je sestřeleným strojem právě tento typ) a MQ-9 Reaper.

Použití těchto robotických strojů je za dobu jejich nasazení v různých částech světa spojováno se smrtí možná už tisíců nevinných lidí a eskalací řady konfliktů.

Podle informací ruského blogu BMPD instaloval Sovětský svaz na území dnešního Jemenu v letech 1980-1987 osmnáct baterií tohoto protiletadlového systému, jedná se tedy o některou z modernizovaných variant (systém S-75 se vyráběl v řadě modifikací od konce padesátých let nejen v Sovětském svazu, ale také v Číně a v Íránu, kde jeho výroba pravděpodobně stále pokračuje). (geo)


Foto: YouTube.com

 

 

28/05/2016, 23:16
Zatímco prozrazení myšlenkových asociací Jiřího X. Doležala, svědčící patrně o jeho častém tělesném trápení, se při příjezdu ruské motorkářské skupiny Noční vlci setkalo s „všeobecným“ pochopením a mediálním úspěchem, přímočařejší a rozhodně ne tak...
23/05/2016, 23:54
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s ruským novinářem Vladimirem Sněgirjovovem potvrdil, že americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro má dveře na Pražský hrad zavřené, a to už od doby, kdy loni Zemanovi rozmlouval cestu do Moskvy. Jak z rozhovoru cituje ČTK, Schapiro podle Zemana může Hrad „kdykoli navštívit jako turista“.
17/05/2016, 22:18
Vše je, jak ve správné „liberální demokracii“ má být. Také česká společnost je „příkladně“ rozdělena na takzvanou „pravici“ a takzvanou „levici“ a je o tom pro jistotu pravidelně informována – aby se nedejbože nestmelila jako v Rusku, většinově nepřemýšlela o „nesystémových...