EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Opět sovětská versus moderní západní technika: S-75 sestřeluje americký dron

Televize Al-Masirah přinesla další záběry z jemenského bojiště, kde Západem podporovaná koalice arabských monarchií stále více zabředává do vleklé války. Situace se stává čím dál složitější i s ohledem na řadu zájmů a množství států, které se konfliktu účastní. Bez ohledu na tyto skutečnosti je video, pořízené ve středu 20. ledna u San'á, zajímavé rovnou z několika aspektů.

Jednak ukazuje, že si šíitští Húthiové – původně v podstatě kmenoví válečníci – dokázali osvojit tak složitou techniku, jakou je mobilní protiletadlový systém středního dosahu S-75. A pokud je video autentické, což je při dosavadních výsledcích práce jemenské televize pravděpodobné, dokazuje účinnost původně šedesátileté sovětské zbraně proti nejmodernější západní technice – podle Al-Masirah americké.

Z úlomků sestřeleného stroje je obtížné určit, o jaký typ jde. Je ale známou skutečností, že Američané v Jemenu používají – údajně „v boji proti terorismu“ – nejmodernější průzkumné a útočné bezpilotní letouny MQ-1 Predator (podle některých informací je sestřeleným strojem právě tento typ) a MQ-9 Reaper.

Použití těchto robotických strojů je za dobu jejich nasazení v různých částech světa spojováno se smrtí možná už tisíců nevinných lidí a eskalací řady konfliktů.

Podle informací ruského blogu BMPD instaloval Sovětský svaz na území dnešního Jemenu v letech 1980-1987 osmnáct baterií tohoto protiletadlového systému, jedná se tedy o některou z modernizovaných variant (systém S-75 se vyráběl v řadě modifikací od konce padesátých let nejen v Sovětském svazu, ale také v Číně a v Íránu, kde jeho výroba pravděpodobně stále pokračuje). (geo)


Foto: YouTube.com

 

 

23/07/2016, 01:37
Pokud ještě někdo konzumuje západními médii vehementně šířenou informaci, že „Erdogan si nejspíš pokus o puč sám zinscenoval“, nechť si přečte zprávu „Bělobrádek chce vládní stanovisko k situaci na tureckých školách“ a pak zprávu „Bělobrádek je už počtvrté v USA, za moře letěl...
19/07/2016, 22:18
Dva členové francouzských speciálních sil zahynuli v (bývalé) Libyi poté, co vrtulník, na jehož palubě se nacházeli, sestřelili v neděli 17. července povstalci z Brigády osvobození Benghází. Francouzské ministerstvo obrany se informaci zprvu snažilo tutlat (čemuž po pondělním vypískání despotického...
16/07/2016, 22:14
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan krátce po nezdařeném vojenském puči dává najevo, že se cítí potlačením vzpoury části armády posílen a naznačuje, že je ochoten riskovat konflikt s kýmkoliv včetně Spojených států. Zorganizování převratu přičítá svému dlouholetému rivalovi Fethullahovi...