EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Opět sovětská versus moderní západní technika: S-75 sestřeluje americký dron

Televize Al-Masirah přinesla další záběry z jemenského bojiště, kde Západem podporovaná koalice arabských monarchií stále více zabředává do vleklé války. Situace se stává čím dál složitější i s ohledem na řadu zájmů a množství států, které se konfliktu účastní. Bez ohledu na tyto skutečnosti je video, pořízené ve středu 20. ledna u San'á, zajímavé rovnou z několika aspektů.

Jednak ukazuje, že si šíitští Húthiové – původně v podstatě kmenoví válečníci – dokázali osvojit tak složitou techniku, jakou je mobilní protiletadlový systém středního dosahu S-75. A pokud je video autentické, což je při dosavadních výsledcích práce jemenské televize pravděpodobné, dokazuje účinnost původně šedesátileté sovětské zbraně proti nejmodernější západní technice – podle Al-Masirah americké.

Z úlomků sestřeleného stroje je obtížné určit, o jaký typ jde. Je ale známou skutečností, že Američané v Jemenu používají – údajně „v boji proti terorismu“ – nejmodernější průzkumné a útočné bezpilotní letouny MQ-1 Predator (podle některých informací je sestřeleným strojem právě tento typ) a MQ-9 Reaper.

Použití těchto robotických strojů je za dobu jejich nasazení v různých částech světa spojováno se smrtí možná už tisíců nevinných lidí a eskalací řady konfliktů.

Podle informací ruského blogu BMPD instaloval Sovětský svaz na území dnešního Jemenu v letech 1980-1987 osmnáct baterií tohoto protiletadlového systému, jedná se tedy o některou z modernizovaných variant (systém S-75 se vyráběl v řadě modifikací od konce padesátých let nejen v Sovětském svazu, ale také v Číně a v Íránu, kde jeho výroba pravděpodobně stále pokračuje). (geo)


Foto: YouTube.com

 

 

07/09/2016, 23:59
Po dlouhých měsících se v ukrajinské Nejvyšší radě objevil záblesk zdravého rozumu. Poslanec Jakov Bezbach si dovolil říct, že je třeba „ihned obnovit vztahy s Ruskem, a ne dělat to, co říkají „zaoceánští Samové“. Podle poslance je „v první řadě nutné, aby Ukrajina obnovila průmysl, který...
27/08/2016, 00:59
Německo je připraveno stáhnout své průzkumné letouny Tornado z turecké základny Incirlik, jestliže Ankara bude nadále odmítat zpřístupnění základny německým poslancům, informuje Der Spiegel. Německá Tornada jsou nasazována jako součást takzvané „mezinárodní koalice v boji proti Islámskému...
26/08/2016, 00:08
Deutsche Welle s odkazem na svůj zdroj v Mezinárodním paralympijském výboru informuje, že v Čínském paralympijském výboru nevylučují odmítnutí účasti na hrách, které startují 7. září v Riu. Namísto toho se čínští paralympionici mohou vypravit na alternativní hry do Moskvy, o...