EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Opět sovětská versus moderní západní technika: S-75 sestřeluje americký dron

Televize Al-Masirah přinesla další záběry z jemenského bojiště, kde Západem podporovaná koalice arabských monarchií stále více zabředává do vleklé války. Situace se stává čím dál složitější i s ohledem na řadu zájmů a množství států, které se konfliktu účastní. Bez ohledu na tyto skutečnosti je video, pořízené ve středu 20. ledna u San'á, zajímavé rovnou z několika aspektů.

Jednak ukazuje, že si šíitští Húthiové – původně v podstatě kmenoví válečníci – dokázali osvojit tak složitou techniku, jakou je mobilní protiletadlový systém středního dosahu S-75. A pokud je video autentické, což je při dosavadních výsledcích práce jemenské televize pravděpodobné, dokazuje účinnost původně šedesátileté sovětské zbraně proti nejmodernější západní technice – podle Al-Masirah americké.

Z úlomků sestřeleného stroje je obtížné určit, o jaký typ jde. Je ale známou skutečností, že Američané v Jemenu používají – údajně „v boji proti terorismu“ – nejmodernější průzkumné a útočné bezpilotní letouny MQ-1 Predator (podle některých informací je sestřeleným strojem právě tento typ) a MQ-9 Reaper.

Použití těchto robotických strojů je za dobu jejich nasazení v různých částech světa spojováno se smrtí možná už tisíců nevinných lidí a eskalací řady konfliktů.

Podle informací ruského blogu BMPD instaloval Sovětský svaz na území dnešního Jemenu v letech 1980-1987 osmnáct baterií tohoto protiletadlového systému, jedná se tedy o některou z modernizovaných variant (systém S-75 se vyráběl v řadě modifikací od konce padesátých let nejen v Sovětském svazu, ale také v Číně a v Íránu, kde jeho výroba pravděpodobně stále pokračuje). (geo)


Foto: YouTube.com

 

 

23/08/2016, 22:37
Německý Bild a medaile z Ria Zřetelný příklad toho, jak si na portálu německého listu Bild vykládají aplikaci motta, že „do sportu politika nepatří“: http://sport.bild.de/olympia/medaillenspiegel/ Zkuste hádat, která země není v přehledu získaných medailí uvedena – nápovědu najdete například zde.
15/08/2016, 00:08
Turecký prezident Recep Erdogan během nedávné schůzky se svým ruským kolegou Vladimirem Putinem vyzval k vyloučení dolaru z dvoustranného obchodu. Namísto americké valuty by země měly ve vzájemných transakcích využívat turecké liry a rublu, informuje s odkazem na turecké noviny Gunes ruský server ktovkurse.com. Bude to...
11/08/2016, 00:43
Populární ruský analytik Valerij Pjakin, který komentuje globální dění z pozice Dostatečně všeobecné teorie řízení, vyjádřil podporu v nadcházejících volbách do ruské Státní dumy spisovateli Nikolaji Starikovovi a jeho Straně velká vlast (PVO). Na otázku, zda je připraven podpořit svým...