EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Robotický útok v Sýrii byl řízen přímo z Moskvy

Podle informací řady médií ruská robotická jednotka před několika dny provedla útok na jeden z opevněných bodů teroristů v syrské Latakii. „Chytré“ stroje spolu se syrskými vojsky dobyly strategicky důležitý vrchol 754,5.

Útoku se zúčastnilo šest robotů Platforma-M a čtyři komplexy ARGO, průzkum vedly bezpilotní letouny Orlan-10 a prostřednictvím rozvinutého polního stanoviště Andromeda-D byly předávány podrobné informace Národnímu centru řízení obrany Ruské federace.

Řízení operace bojových strojů se přitom nacházelo v Moskvě, tisíce kilometrů daleko od místa boje.

Ruské robotické stroje, které postupovaly v čele pěchotních jednotek syrských vládních vojsk, vzaly útok na sebe a tím umožnily dělostřelectvu určit a zničit útočné pozice ozbrojenců. Části teroristů se podařilo uprchnout, ale pro sedmdesát z nich se boj o vrchol 754,5 stal posledním.

Rusko poprvé použilo v bojové akci robotizovanou techniku v komplexu: bezpilotním letounům byla svěřena funkce průzkumu, pozemní roboti rozkryli obranu protivníka. To umožnilo minimalizovat ztráty syrských pozemních jednotek. Útok na vrchol 754,5 tak potvrdil efektivitu koncepce použití robotizovaných systémů v útočných operacích.

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov nedávno uvedl, že Ministerstvo obrany Ruské federace bude usilovat o plnou robotizaci vedení boje a že se možná brzy staneme svědky toho, jak roboti povedou samostatné bojové akce.

Proces robotizace ruské armády začal teprve nedávno, ale podle odborníků se Rusko za nedlouhý čas dostalo na vedoucí pozice v oblasti konstrukce bojových pozemních robotů. Platforma-M, Uran, MRK-27 a řada dalších robotů svými charakteristikami převyšuje západní analogy.

Ruský obranný průmysl nyní rozpracovává nové typy obrněné techniky, které disponují vysokým stupněm automatizace – před tím, než budou vyvinuty dálkově ovládané tanky a obrněná vozidla nové generace. Jde především o tank T-14 Armata.

Ministerstvo obrany Ruské federace rovněž věnuje značnou pozornost řízení vojsk. Z tohoto důvodu bylo otevřeno Národní centrum řízení obrany Ruské federace. Automatizovaný systém řízení Andromeda-D, který byl přijat do ozbrojených sil před několika lety, umožňuje řídit operace jednotek na vzdálenost až pět tisíc kilometrů od místa dislokace. Veškerá výměna informací probíhá v reálném čase.

Michail Alexandrov

Zdroj: Politpuzzle.ru

Foto: Sdelanounas.ru

 

 

20/06/2016, 22:09
Jak v pondělí 20. června oznámila ruská tisková kancelář TASS, vyjádřili prezidenti Ruské federace, Arménie a Ázerbájdžánu Vladimír Putin, Serž Sarkisjan a Ilham Alijev svoje odhodlání normalizovat situaci na linii dotyku v Náhorním Karabachu a také svůj souhlas s navýšením počtu pozorovatelů OBSE....
07/06/2016, 00:03
Teroristé z Islámského státu zveřejnili video, na němž se 5. června pokoušejí s pomocí kulometu sestřelit ruský bitevní vrtulník Mi-28N, útočící na pozice jejich spolubojovníků palubním kanonem a pravděpodobně také neřízenými raketami (soudě z kouřové stopy, jež zůstala na místě pohybu stroje)....
28/05/2016, 23:16
Zatímco prozrazení myšlenkových asociací Jiřího X. Doležala, svědčící patrně o jeho častém tělesném trápení, se při příjezdu ruské motorkářské skupiny Noční vlci setkalo s „všeobecným“ pochopením a mediálním úspěchem, přímočařejší a rozhodně ne tak...