EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Robotický útok v Sýrii byl řízen přímo z Moskvy

Podle informací řady médií ruská robotická jednotka před několika dny provedla útok na jeden z opevněných bodů teroristů v syrské Latakii. „Chytré“ stroje spolu se syrskými vojsky dobyly strategicky důležitý vrchol 754,5.

Útoku se zúčastnilo šest robotů Platforma-M a čtyři komplexy ARGO, průzkum vedly bezpilotní letouny Orlan-10 a prostřednictvím rozvinutého polního stanoviště Andromeda-D byly předávány podrobné informace Národnímu centru řízení obrany Ruské federace.

Řízení operace bojových strojů se přitom nacházelo v Moskvě, tisíce kilometrů daleko od místa boje.

Ruské robotické stroje, které postupovaly v čele pěchotních jednotek syrských vládních vojsk, vzaly útok na sebe a tím umožnily dělostřelectvu určit a zničit útočné pozice ozbrojenců. Části teroristů se podařilo uprchnout, ale pro sedmdesát z nich se boj o vrchol 754,5 stal posledním.

Rusko poprvé použilo v bojové akci robotizovanou techniku v komplexu: bezpilotním letounům byla svěřena funkce průzkumu, pozemní roboti rozkryli obranu protivníka. To umožnilo minimalizovat ztráty syrských pozemních jednotek. Útok na vrchol 754,5 tak potvrdil efektivitu koncepce použití robotizovaných systémů v útočných operacích.

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov nedávno uvedl, že Ministerstvo obrany Ruské federace bude usilovat o plnou robotizaci vedení boje a že se možná brzy staneme svědky toho, jak roboti povedou samostatné bojové akce.

Proces robotizace ruské armády začal teprve nedávno, ale podle odborníků se Rusko za nedlouhý čas dostalo na vedoucí pozice v oblasti konstrukce bojových pozemních robotů. Platforma-M, Uran, MRK-27 a řada dalších robotů svými charakteristikami převyšuje západní analogy.

Ruský obranný průmysl nyní rozpracovává nové typy obrněné techniky, které disponují vysokým stupněm automatizace – před tím, než budou vyvinuty dálkově ovládané tanky a obrněná vozidla nové generace. Jde především o tank T-14 Armata.

Ministerstvo obrany Ruské federace rovněž věnuje značnou pozornost řízení vojsk. Z tohoto důvodu bylo otevřeno Národní centrum řízení obrany Ruské federace. Automatizovaný systém řízení Andromeda-D, který byl přijat do ozbrojených sil před několika lety, umožňuje řídit operace jednotek na vzdálenost až pět tisíc kilometrů od místa dislokace. Veškerá výměna informací probíhá v reálném čase.

Michail Alexandrov

Zdroj: Politpuzzle.ru

Foto: Sdelanounas.ru

 

 

23/05/2016, 23:54
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s ruským novinářem Vladimirem Sněgirjovovem potvrdil, že americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro má dveře na Pražský hrad zavřené, a to už od doby, kdy loni Zemanovi rozmlouval cestu do Moskvy. Jak z rozhovoru cituje ČTK, Schapiro podle Zemana může Hrad „kdykoli navštívit jako turista“.
17/05/2016, 22:18
Vše je, jak ve správné „liberální demokracii“ má být. Také česká společnost je „příkladně“ rozdělena na takzvanou „pravici“ a takzvanou „levici“ a je o tom pro jistotu pravidelně informována – aby se nedejbože nestmelila jako v Rusku, většinově nepřemýšlela o „nesystémových...
10/05/2016, 22:27
Pochybuje ještě někdo o tom, že takzvaná demokracie je pouhá hra? Oficiální Francii, ovládané stejně jako celý „liberální Západ“ globálními oligarchy, však už evidentně došel čas na to, aby v této hře pokračovala. A její nastrčené „elity“ musely s pravdou ven. Přes...