EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Dominance USA v jihovýchodní Asii před koncem. J-20 na prahu sériové výroby

Když se přesně před pěti lety, v lednu roku 2011 zvedl ze vzletové dráhy letiště v čínském Čcheng-tu tajuplný prototyp nového bojového letadla, svět uznal, že Čínská lidová republika dokázala postavit vlastní konstrukci stíhačky páté generace. I renomovaní západní analytici ale předpovídali, že se letoun dostane do sériové výroby „nejdříve hluboko ve 20. letech“. Hrubě "komunistickou" zemi podcenili.

Číňané stačili za pouhých pět let otestovat ve vzduchu osm prototypů, což je naprosto impozantní výsledek. S takovou rychlostí vývoj nových typů bojových letadel nezvládají ani dosavadní lídři v této oblasti, tedy Spojené státy a Rusko (evropské země vývoj bojového letadla nové generace dosud nezahájily, naopak pokusy činí Japonsko, Jižní Korea a Indie).

V průběhu vývoje J-20 byli Číňané několikrát obviněni ze špionáže, a to především v případě amerického výrobce stealth letadel Lockheed Martin. Čína stále ještě vyvíjí vlastní dostatečně výkonný proudový motor, takže prototypy J-20 zřejmě pohánějí ruské motory AL-31FN. A je také možné, že koncepce J-20 vychází z některého z neuskutečněných ruských návrhů (hovoří se v této souvislosti o konstrukční kanceláři MiG), stejně jako se po letech ukázalo, že čínský bojový vrtulník Z-10 je rozvinutím ruského designu Projekt 941 konstrukční kanceláře Kamov.

Nezpochybnitelným faktem ale je, že existuje osm létajících prototypů J-20 plus další nový stroj, který nadšení „spotteři“, houfující se za ploty letiště v Čcheng-tu (v angličtině Chengdu), poprvé vyfotografovali v prosinci 2015. Letoun na rozdíl od prototypů zůstal před vzletem bez tmavě šedého nátěru, a že již nejde o prototyp, naznačuje také trupové číslo 2101 (prototypy měly různá trupová čísla v řadě 2001 až 2017). Vše nasvědčuje tomu, že jde o první předsériový letoun.

Pokud tempo přípravy nového typu nezvolní, Čínská lidová republika dostane svůj stealth letoun do výzbroje a stavu operační způsobilosti ještě do konce této dekády. Co to znamená?

Jak ukazuje příklad stovek vyrobených letounů J-10 v uplynulých letech, Čína nebude mít problém s kapacitou pro masovou sériovou výrobu J-20 tak, aby už zanedlouho disponovala množstvím dostatečným k daleko efektivnějšímu hájení svých zájmů v asijsko-pacifickém regionu než doposud.

Jestliže Američané rádi používají výraz „Game Changer“, pak si jej mohou v klidu ušetřit právě pro J-20. Letoun může už v příští dekádě změnit pravidla hry ve vzdušném prostranství celé východní Asie, kde kralování amerických letadel (mj. F-22 Raptor, umístěných na japonském ostrově Okinawa – těchto letounů však Spojené státy mají dohromady jen něco přes 180) naruší Ruskem dodané stíhačky Su-35 a poté definitivně ukončí velkosériová výroba letounů J-20.

Předimenzovaný jednomotorový F-35 Lightning II, který se má stát páteří USAF a přitom není primárně určený k vybojování vzdušné nadvlády, bude na tuto nově přicházející situaci nedostatečnou náplastí.

J-20 je letounem multipolárního světa.

Na tomto aktuálním videu se podívejte, jak probíhá testování prototypů J-20 v Čcheng-tu. Je na něm zachycen i letoun s trupovým číslem 2017, který vzlétl v závěru loňského roku. Jedná se pravděpodobně poslední, finální prototyp, po němž přijdou na řadu první předsériové stroje:


Geo, Eurasia24.cz

Foto: ChineseMilitaryAviation

 

 

07/09/2016, 23:59
Po dlouhých měsících se v ukrajinské Nejvyšší radě objevil záblesk zdravého rozumu. Poslanec Jakov Bezbach si dovolil říct, že je třeba „ihned obnovit vztahy s Ruskem, a ne dělat to, co říkají „zaoceánští Samové“. Podle poslance je „v první řadě nutné, aby Ukrajina obnovila průmysl, který...
27/08/2016, 00:59
Německo je připraveno stáhnout své průzkumné letouny Tornado z turecké základny Incirlik, jestliže Ankara bude nadále odmítat zpřístupnění základny německým poslancům, informuje Der Spiegel. Německá Tornada jsou nasazována jako součást takzvané „mezinárodní koalice v boji proti Islámskému...
26/08/2016, 00:08
Deutsche Welle s odkazem na svůj zdroj v Mezinárodním paralympijském výboru informuje, že v Čínském paralympijském výboru nevylučují odmítnutí účasti na hrách, které startují 7. září v Riu. Namísto toho se čínští paralympionici mohou vypravit na alternativní hry do Moskvy, o...