EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Proč Číňané kupují Su-35? Protože je potřebují

Po nedávném ohlášení nákupu čtyřiadvaceti ruských bojových letounů Su-35 Čínou se vyrojila řada spekulací, co Číňany k tomuto záměru vede. Jasné je jedno: pokud by Čína tyto špičkové letouny nepotřebovala, prostě by je za dvě miliardy dolarů nekoupila. A není pochyb o tom, že Su-35 pomohou Číně hájit její zájmy v oblastech, kde naráží na nekonečnou rozpínavost Spojených států.

Čínská lidová republika v posledních patnácti letech učinila obrovský krok kupředu ve všech oborech, vojenskou techniku nevyjímaje. Číňané úspěšně rozvinuli nelicenční kopie stíhačky Su-27 v supermoderní verze, jako je J-11D, vyvinuli vlastní stíhací stroje řady J-10 a doslova mílovými kroky se blíží k produkci bojových letadel páté generace J-20.

Co je tedy vede k nákupu ruských Su-35? Především západní média poukazovala na přetrvávající zaostalost Číny v oblasti vývoje a výroby moderních, výkonných a spolehlivých proudových motorů, takových, jakými Su-35 disponuje. Podle některých spekulací mají být právě motory Saturn 117S, vybavené technologií řízené změny vektoru tahu, důvodem zájmu ze strany Číny, stejně jako výkonné radary Irbis-E a další technologie, které dělají Su-35 výjimečným letadlem a které mohou posloužit jako předlohy pro vlastní čínskou produkci.

Pravděpodobnější je, že součástí rusko-čínského kontraktu je smluvní transfer některých technologií, které Rusko je ochotné převést za úplatu do spřátelené země. A to v době, kdy samo pracuje na nové generaci systémů a jejich komponentů, zapracovaných například do programu bojového letadla páté generace Suchoj T-50.

Nechť uvedené dohady zůstanou v úrovni spekulací. Nesporným faktem je, že Su-35 je špičkovým a „hotovým“ letadlem, tedy sériově vyráběným a operačně způsobilým – samotnéRusko jich má ve výzbroji už víc než čtyřicet. A Čína, přes veškeré dosažené úspěchy, srovnatelný letoun ve výzbroji nemá.

Byť to už nebude trvat dlouho, kdy Číňané dokončí vývoj svých „supervýkonných“ letadel, potřebují taková letedla co nejdříve. Američané stupňují své provokace v Jihočínském moři a Čína jim musí ukázat, kdo je na jejím „dvorku“ pánem.

V tomto duchu se mění pohled na čínský nákup Su-35 také v západních médiích. Například server Defense World přinesl o Vánocích zprávu, podle které bude Čína využívat Su-35 k patrolování nad Jihočínským mořem právě kvůli aktivitám Američanů. Tomu odpovídá i rychlost, s jakou mají být letouny dodány: první mají dorazit už v roce 2016.

Jak už Eurasia24.cz v minulosti psala, Su-35 je schopný čelit jakýmkoliv americkým letadlům včetně strojů páté generace.

Takto se ruský Su-35 předvedl na airshow MAKS 2015:


Ilustrační foto: Vitalij Kuzmin, CC BY-SA 3.0

 

 

20/06/2016, 22:09
Jak v pondělí 20. června oznámila ruská tisková kancelář TASS, vyjádřili prezidenti Ruské federace, Arménie a Ázerbájdžánu Vladimír Putin, Serž Sarkisjan a Ilham Alijev svoje odhodlání normalizovat situaci na linii dotyku v Náhorním Karabachu a také svůj souhlas s navýšením počtu pozorovatelů OBSE....
07/06/2016, 00:03
Teroristé z Islámského státu zveřejnili video, na němž se 5. června pokoušejí s pomocí kulometu sestřelit ruský bitevní vrtulník Mi-28N, útočící na pozice jejich spolubojovníků palubním kanonem a pravděpodobně také neřízenými raketami (soudě z kouřové stopy, jež zůstala na místě pohybu stroje)....
28/05/2016, 23:16
Zatímco prozrazení myšlenkových asociací Jiřího X. Doležala, svědčící patrně o jeho častém tělesném trápení, se při příjezdu ruské motorkářské skupiny Noční vlci setkalo s „všeobecným“ pochopením a mediálním úspěchem, přímočařejší a rozhodně ne tak...