Rusko pracuje na projektu vícenásobně použitelné kosmické lodi pro lety na Měsíc

Ruský podnik RKK Energija pracuje na projektu vícenásobně použitelné pilotované kosmické lodi Ryvok určené pro dopravu nákladů a kosmonautů k Měsíci. Podle představitele RKK Jurije Makušenka by doprava Ryvokem měla být levnější než plánovaná doprava lodí Federacija.

Náklady na jednu cestu pilotované lodi Ryvok budou o třetinu nižší než náklady na misi pilotované dopravní lodi Federacija, tlumočila agentura RIA Novosti prohlášení zástupce Energije Jurie Makušenka, který představil projekt Ryvoku na mezinárodní vědecké konferenci Pilotovaný průzkum vesmíru.

Podle projektu má být základna Ryvoku na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) a ten má odtud zajišťovat spojení mezi ISS a lunární stanicí kroužící kolem Měsíce. Tam by měl dopravovat náklad a kosmonauty, kteří budou na ISS dopraveni loděmi Sojuz.

Pro urychlení z první na druhou kosmickou rychlost by měl Ryvok využívat modernizovaný urychlovací blok DM, který by na oběžnou dráhu vynášela těžká raketa Angara A5. Spojení DM s Ryvokem by se uskutečňovalo na oběžné dráze.

Během návratu z lunární oběžné dráhy (a k přistání na Zemi) by Ryvok k zbrzdění rychlosti v atmosféře používal „deštníček“ o ploše cca 55 čtverečních metrů.

Maximální hmotnost kompletu má být 11,4 tuny, doba letu z oběžné dráhy Země k Měsíci by neměla být delší než 5 dní.

Jako významnou přednost Ryvoku v porovnání s plánovanými lety na Měsíc pomocí Federacije uvedl Makušenko, že v tomto případě není k dopravě k Měsíci zapotřebí ultratěžký raketový nosič nebo nosič s vodíkovým palivem, ani certifikace rakety Angara A5 pro pilotované lety, protože nebude využívána při startech kosmonautů ze Země. Další předností je podle Makušenka snížení nákladů na provoz a zkrácení doby přípravy celého dopravního systému.

Makušenko rovněž uvedl, že RKK Energija a NASA posuzují projekt vytvoření společné oběžné stanice Měsíce.

Jedenáctého dubna prohlásil hlavní konstruktér RKK Energija Jevgenij Mikrin, že stavba nové ruské kosmické lodi Federacija bude zahájena v létě letošního roku.

Téměř současně bylo oznámeno, že první nepilotovaný start Federacije se plánuje na rok 2021 a první start s kosmonauty na palubě na rok 2023.

Kosmická loď Federacija, vyvíjená RKK Energija, je určena k dopravě osob a nákladů k Měsíci a na orbitální stanice kroužící kolem Země. Její posádku mohou tvořit až čtyři kosmonauti. Doba samostatného působení lodi je plánována do 30 dnů, v případě připojení k ISS až 1 rok. Pro vyvedení Federacije na oběžnou dráhu se plánuje použití těžkého raketového nosiče Angara A5B.

Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

photo credit: Moon Unit via photopin (license)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
 

Nejčtenější články - V&T

 • NATO je v panice: jeho tajnou základnu ponorek má Rusko
  V největší podzemní námořní základně NATO, vytesané ve skalách Norska, sídlí nyní ruské lodě. Je to základna budovaná proti Sovětskému svazu a v době studené války stála půl miliardy USD. Nyní je v takové pozici, že z ní není možno vystrnadit ani jedinou ruskou loď. Z pohledu NATO je to…
  pondělí, 09 květen 2016 23:00 Přečteno 20458 krát
 • Blokáda prolomena: Rusko ukázalo, jak vypadá nezávislost
  Proces integrace poloostrova Krym do Ruské federace je po právní i ekonomické stránce přes intriky ukrajinské vlády a nacionalistů nezadržitelný.
  pátek, 13 květen 2016 22:16 Přečteno 6460 krát
 • Tajemství krytu kabiny PAK FA odhaleno
  V Rusku byl vyvinut nový způsob zasklení kabin vojenských, ale i civilních letadel křemičitým sklem. Oznámila to Sjednocená letecká korporace (OAK – z ruského Объединённая Авиастроительная Корпорация). Nová technologie byla vyzkoušena na nejnovějším ruském stíhacím letounu páté generace PAK FA.
  pondělí, 16 květen 2016 22:40 Přečteno 6439 krát
 • Velké ruské vynálezy, které změnily svět
  Ve všech dobách mělo Rusko dostatek vynálezců, výsledky jejichž práce nalezly široké uplatnění na celém světě. Připomeňme si některé z objevů ruských vynálezců, které napomohly technickému rozvoji nejen v Rusku, ale i daleko za jeho hranicemi.
  sobota, 25 červen 2016 01:42 Přečteno 5923 krát
 • Co víme o tunovém dronu Fregata (video)
  Pokusný prototyp ruského víceúčelového těžkého dronu Fregat (Fregata) s vertikálním startem a přistáním by měl být hotov v roce 2020. Agentuře TASS to sdělil generální ředitel a.s. Letecké technologie Vadim Smirnov.
  úterý, 24 květen 2016 22:04 Přečteno 4329 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru