Co víme o tunovém dronu Fregata (video)

Pokusný prototyp ruského víceúčelového těžkého dronu Fregat (Fregata) s vertikálním startem a přistáním by měl být hotov v roce 2020. Agentuře TASS to sdělil generální ředitel a.s. Letecké technologie Vadim Smirnov.

Nový stroj by měl patřit mezi tzv. „těžké drony“ s hmotností kolem jedné tuny. Měl by současně tvořit základ pro vývoj celé řady dalších podobných bezpilotních letounů. Jeho dolet by měl dosahovat cca 1000 km a ve vzduchu by měl vydržet nepřetržitě 8 až 10 hodin. Pokusný model letounu podle Smirnova nedávno úspěšně prošel letovými zkouškami:

Jde o dron letounového typu s velkou nosností, rychlostí kolem 500 km/h a se schopností kolmého startu a přistání, případně krátkého startu a přistání z omezených ploch (VTOL/STOL).

Jak Smirnov uvedl dále, bezpilotní letoun je vyvíjen na základě vlastní iniciativy společnosti a zákazníkům bude nabízen nejen v Rusku, ale i v zahraničí. „Oblast využití takového stroje je velmi široká – v průmyslu těžby nafty a plynu, při jakémkoli monitoringu zemského povrchu nebo třeba při přepravě nákladů,“ uvádí V. Smirnov.

Nejefektivnější pak bude podle jeho slov využití Fregaty tam, kde chybí dopravní infrastruktura – například v Arktidě. Silová ministerstva zvažují také možnost jeho využití jako palubního námořního stroje.

Fregata jako vysokorychlostní bezpilotní letoun, nepotřebující k provozu letiště, byla veřejnosti poprvé představena na leteckém salonu MAKS 2015. Dron má být předurčen k průzkumu a k přepravě nákladů. Jeho konstruktéři předpokládají, že dostup dronu by měl být až 8 000 m. Se zahájením sériové výroby se počítá v roce 2022.

Zdroj: TASS, k-politika.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(1 hlas)

Přečtěte si

 • Skrývá Izrael, že poškozený letoun F-35 byl zasažen syrskou raketou S-200? (VIDEO)

  Zdá se, že izraelská „demonstrace síly“ během nedávné návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgu se změnila v totální krach.

 • Andrej Babiš je cenný politik

  Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.

 • Jak se krade v Rusku a na Ukrajině

  Mezi „svidomými“ Ukrajinci panuje názor, že korupční problémy Ruska a Ukrajiny jsou totožné. Titíž oligarchové ze soupisu časopisu Forbes s jachtami a miliardovým jměním, nabytým kdovíjakým kouzelným způsobem, tatáž zlodějská sebranka, velí guberniím a oblastem. Ruským obyvatelům se dostane pouze o něco více peněz, protože k nim doletí více ropných krůpějí z panského stolu. A to je celá podstata jejich vyšší životní úrovně.

 • Ukrajinci se pokusili o vlastní „Terminator“. Moc se to nepovedlo

  Ukrajinský obranný průmysl v minulých dnech s velkou slávou představil „bojové vozidlo podpory Straž“. Koncepčně jde evidentně o nápodobu ruského bojového vozidla bojového vozidla podpory tanků (BMPT) Terminator, které se po mnoha letech vývoje dostává na výsluní. Lze prakticky s jistotou předpovědět, že ukrajinský „klon“ nic takového nečeká.

 • Ruský snajpr vytvořil světový rekord (VIDEO)

  Ruský odstřelovač Andrej Rjabinskij se svými pomocníky Jurijem Siničkinem, Jevgenijem Titovem a Vladimirem Grebeňjukemn vytvořil světový rekord ve vzdálenosti cíle zasaženého z odstřelovačské pušky.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru