Co víme o tunovém dronu Fregata (video)

Pokusný prototyp ruského víceúčelového těžkého dronu Fregat (Fregata) s vertikálním startem a přistáním by měl být hotov v roce 2020. Agentuře TASS to sdělil generální ředitel a.s. Letecké technologie Vadim Smirnov.

Nový stroj by měl patřit mezi tzv. „těžké drony“ s hmotností kolem jedné tuny. Měl by současně tvořit základ pro vývoj celé řady dalších podobných bezpilotních letounů. Jeho dolet by měl dosahovat cca 1000 km a ve vzduchu by měl vydržet nepřetržitě 8 až 10 hodin. Pokusný model letounu podle Smirnova nedávno úspěšně prošel letovými zkouškami:

Jde o dron letounového typu s velkou nosností, rychlostí kolem 500 km/h a se schopností kolmého startu a přistání, případně krátkého startu a přistání z omezených ploch (VTOL/STOL).

Jak Smirnov uvedl dále, bezpilotní letoun je vyvíjen na základě vlastní iniciativy společnosti a zákazníkům bude nabízen nejen v Rusku, ale i v zahraničí. „Oblast využití takového stroje je velmi široká – v průmyslu těžby nafty a plynu, při jakémkoli monitoringu zemského povrchu nebo třeba při přepravě nákladů,“ uvádí V. Smirnov.

Nejefektivnější pak bude podle jeho slov využití Fregaty tam, kde chybí dopravní infrastruktura – například v Arktidě. Silová ministerstva zvažují také možnost jeho využití jako palubního námořního stroje.

Fregata jako vysokorychlostní bezpilotní letoun, nepotřebující k provozu letiště, byla veřejnosti poprvé představena na leteckém salonu MAKS 2015. Dron má být předurčen k průzkumu a k přepravě nákladů. Jeho konstruktéři předpokládají, že dostup dronu by měl být až 8 000 m. Se zahájením sériové výroby se počítá v roce 2022.

Zdroj: TASS, k-politika.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
 

Nejčtenější články - V&T

 • NATO je v panice: jeho tajnou základnu ponorek má Rusko
  V největší podzemní námořní základně NATO, vytesané ve skalách Norska, sídlí nyní ruské lodě. Je to základna budovaná proti Sovětskému svazu a v době studené války stála půl miliardy USD. Nyní je v takové pozici, že z ní není možno vystrnadit ani jedinou ruskou loď. Z pohledu NATO je to…
  pondělí, 09 květen 2016 23:00 Přečteno 20414 krát
 • Blokáda prolomena: Rusko ukázalo, jak vypadá nezávislost
  Proces integrace poloostrova Krym do Ruské federace je po právní i ekonomické stránce přes intriky ukrajinské vlády a nacionalistů nezadržitelný.
  pátek, 13 květen 2016 22:16 Přečteno 6413 krát
 • Tajemství krytu kabiny PAK FA odhaleno
  V Rusku byl vyvinut nový způsob zasklení kabin vojenských, ale i civilních letadel křemičitým sklem. Oznámila to Sjednocená letecká korporace (OAK – z ruského Объединённая Авиастроительная Корпорация). Nová technologie byla vyzkoušena na nejnovějším ruském stíhacím letounu páté generace PAK FA.
  pondělí, 16 květen 2016 22:40 Přečteno 6372 krát
 • Velké ruské vynálezy, které změnily svět
  Ve všech dobách mělo Rusko dostatek vynálezců, výsledky jejichž práce nalezly široké uplatnění na celém světě. Připomeňme si některé z objevů ruských vynálezců, které napomohly technickému rozvoji nejen v Rusku, ale i daleko za jeho hranicemi.
  sobota, 25 červen 2016 01:42 Přečteno 5838 krát
 • Co víme o tunovém dronu Fregata (video)
  Pokusný prototyp ruského víceúčelového těžkého dronu Fregat (Fregata) s vertikálním startem a přistáním by měl být hotov v roce 2020. Agentuře TASS to sdělil generální ředitel a.s. Letecké technologie Vadim Smirnov.
  úterý, 24 květen 2016 22:04 Přečteno 4261 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru