V Rusku se chystají k testům hypersoniku

Začala stavba létající laboratoře – nosiče na bázi letounu Il-76.


Podle oficiálních informací byla v LII (Letecko-výzkumný ústav M. M. Gromova) zahájena přestavba letounu Il-76 na létající laboratoř, jejímž úkolem bude uskutečnění testů s odpoutáním hypersonického „létajícího zařízení“ od letounového nosiče.

Podle slov generálního ředitele LII Pavla Vlasova je létající laboratoř konstruována s cílem vytvoření experimentální základny k provedení letových zkoušek EGLA (experimentální hyperzvukový létající aparát) a pokusného vysokorychlostního náporového reaktivního motoru (tzv. ramjet).

Demonstrátor hypersonického motoru vyvíjejí odborníci z Ústředního ústavu leteckých motorů (CIAM) P. I. Baranova v Moskvě. Podle konstruktérů bude demonstrátor schopen vyvinout rychlost mezi 5 až 7 Machy. Drak letounu, do kterého bude motor zabudován, pak vyvíjejí společně specialisté LII a Ústředního aerohydrodynamického ústavu CAGI.

Na létající laboratoř je přestavován letoun Il-76 (palubní číslo 76454), který prošel generální opravou v roce 2015 v leteckém opravárenském závodě č. 123 v městě Staraja Russa (Novgorodská oblast). V roce 2002 byl tento letoun společně s dalšími stroji Il-76 topografické letky vojenského letectva předán k dispozici LII.

Počátkem roku 2007 byl letoun přestavěn na létající laboratoř k provádění letových zkoušek rusko-francouzského proudového motoru SaM146, vyvíjeného pro dopravní letoun Suchoj SuperJet. Letové zkoušky byly ukončeny v prvním pololetí 2010.

Podle plánu má být na Il-76 na speciálním pylonu podvěšen experimentální letoun EGLA se zabudovaným demonstrátorem náporového motoru. Během pokusného letu se EGLA oddělí od Il-76 a přejde do letu vlastní silou.

Práce na hypersoniku probíhají v LII v rámci Státního cílového programu (SCP) schváleného vládou; za jeho realizaci zodpovídá několik ministerstev, zejména pak ministerstvo obrany. Podle neoficiálních informací však byl tento SCP, stejně jako další programy důležité pro obranu země, prohlášen za státní tajemství.

Jurij Ponomarjev

Zdroj: zhukvesti.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Jeden z experimentálních náporových motorů sestrojených v CIAM, zhukvesti.ru

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
 

Nejčtenější články - V&T

 • NATO je v panice: jeho tajnou základnu ponorek má Rusko
  V největší podzemní námořní základně NATO, vytesané ve skalách Norska, sídlí nyní ruské lodě. Je to základna budovaná proti Sovětskému svazu a v době studené války stála půl miliardy USD. Nyní je v takové pozici, že z ní není možno vystrnadit ani jedinou ruskou loď. Z pohledu NATO je to…
  pondělí, 09 květen 2016 23:00 Přečteno 20435 krát
 • Blokáda prolomena: Rusko ukázalo, jak vypadá nezávislost
  Proces integrace poloostrova Krym do Ruské federace je po právní i ekonomické stránce přes intriky ukrajinské vlády a nacionalistů nezadržitelný.
  pátek, 13 květen 2016 22:16 Přečteno 6431 krát
 • Tajemství krytu kabiny PAK FA odhaleno
  V Rusku byl vyvinut nový způsob zasklení kabin vojenských, ale i civilních letadel křemičitým sklem. Oznámila to Sjednocená letecká korporace (OAK – z ruského Объединённая Авиастроительная Корпорация). Nová technologie byla vyzkoušena na nejnovějším ruském stíhacím letounu páté generace PAK FA.
  pondělí, 16 květen 2016 22:40 Přečteno 6398 krát
 • Velké ruské vynálezy, které změnily svět
  Ve všech dobách mělo Rusko dostatek vynálezců, výsledky jejichž práce nalezly široké uplatnění na celém světě. Připomeňme si některé z objevů ruských vynálezců, které napomohly technickému rozvoji nejen v Rusku, ale i daleko za jeho hranicemi.
  sobota, 25 červen 2016 01:42 Přečteno 5875 krát
 • Co víme o tunovém dronu Fregata (video)
  Pokusný prototyp ruského víceúčelového těžkého dronu Fregat (Fregata) s vertikálním startem a přistáním by měl být hotov v roce 2020. Agentuře TASS to sdělil generální ředitel a.s. Letecké technologie Vadim Smirnov.
  úterý, 24 květen 2016 22:04 Přečteno 4297 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru