V Rusku se chystají k testům hypersoniku

Začala stavba létající laboratoře – nosiče na bázi letounu Il-76.


Podle oficiálních informací byla v LII (Letecko-výzkumný ústav M. M. Gromova) zahájena přestavba letounu Il-76 na létající laboratoř, jejímž úkolem bude uskutečnění testů s odpoutáním hypersonického „létajícího zařízení“ od letounového nosiče.

Podle slov generálního ředitele LII Pavla Vlasova je létající laboratoř konstruována s cílem vytvoření experimentální základny k provedení letových zkoušek EGLA (experimentální hyperzvukový létající aparát) a pokusného vysokorychlostního náporového reaktivního motoru (tzv. ramjet).

Demonstrátor hypersonického motoru vyvíjejí odborníci z Ústředního ústavu leteckých motorů (CIAM) P. I. Baranova v Moskvě. Podle konstruktérů bude demonstrátor schopen vyvinout rychlost mezi 5 až 7 Machy. Drak letounu, do kterého bude motor zabudován, pak vyvíjejí společně specialisté LII a Ústředního aerohydrodynamického ústavu CAGI.

Na létající laboratoř je přestavován letoun Il-76 (palubní číslo 76454), který prošel generální opravou v roce 2015 v leteckém opravárenském závodě č. 123 v městě Staraja Russa (Novgorodská oblast). V roce 2002 byl tento letoun společně s dalšími stroji Il-76 topografické letky vojenského letectva předán k dispozici LII.

Počátkem roku 2007 byl letoun přestavěn na létající laboratoř k provádění letových zkoušek rusko-francouzského proudového motoru SaM146, vyvíjeného pro dopravní letoun Suchoj SuperJet. Letové zkoušky byly ukončeny v prvním pololetí 2010.

Podle plánu má být na Il-76 na speciálním pylonu podvěšen experimentální letoun EGLA se zabudovaným demonstrátorem náporového motoru. Během pokusného letu se EGLA oddělí od Il-76 a přejde do letu vlastní silou.

Práce na hypersoniku probíhají v LII v rámci Státního cílového programu (SCP) schváleného vládou; za jeho realizaci zodpovídá několik ministerstev, zejména pak ministerstvo obrany. Podle neoficiálních informací však byl tento SCP, stejně jako další programy důležité pro obranu země, prohlášen za státní tajemství.

Jurij Ponomarjev

Zdroj: zhukvesti.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Jeden z experimentálních náporových motorů sestrojených v CIAM, zhukvesti.ru

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Skrývá Izrael, že poškozený letoun F-35 byl zasažen syrskou raketou S-200? (VIDEO)

  Zdá se, že izraelská „demonstrace síly“ během nedávné návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgu se změnila v totální krach.

 • Andrej Babiš je cenný politik

  Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.

 • Jak se krade v Rusku a na Ukrajině

  Mezi „svidomými“ Ukrajinci panuje názor, že korupční problémy Ruska a Ukrajiny jsou totožné. Titíž oligarchové ze soupisu časopisu Forbes s jachtami a miliardovým jměním, nabytým kdovíjakým kouzelným způsobem, tatáž zlodějská sebranka, velí guberniím a oblastem. Ruským obyvatelům se dostane pouze o něco více peněz, protože k nim doletí více ropných krůpějí z panského stolu. A to je celá podstata jejich vyšší životní úrovně.

 • Ukrajinci se pokusili o vlastní „Terminator“. Moc se to nepovedlo

  Ukrajinský obranný průmysl v minulých dnech s velkou slávou představil „bojové vozidlo podpory Straž“. Koncepčně jde evidentně o nápodobu ruského bojového vozidla bojového vozidla podpory tanků (BMPT) Terminator, které se po mnoha letech vývoje dostává na výsluní. Lze prakticky s jistotou předpovědět, že ukrajinský „klon“ nic takového nečeká.

 • Ruský snajpr vytvořil světový rekord (VIDEO)

  Ruský odstřelovač Andrej Rjabinskij se svými pomocníky Jurijem Siničkinem, Jevgenijem Titovem a Vladimirem Grebeňjukemn vytvořil světový rekord ve vzdálenosti cíle zasaženého z odstřelovačské pušky.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru