V Rusku se chystají k testům hypersoniku

Začala stavba létající laboratoře – nosiče na bázi letounu Il-76.


Podle oficiálních informací byla v LII (Letecko-výzkumný ústav M. M. Gromova) zahájena přestavba letounu Il-76 na létající laboratoř, jejímž úkolem bude uskutečnění testů s odpoutáním hypersonického „létajícího zařízení“ od letounového nosiče.

Podle slov generálního ředitele LII Pavla Vlasova je létající laboratoř konstruována s cílem vytvoření experimentální základny k provedení letových zkoušek EGLA (experimentální hyperzvukový létající aparát) a pokusného vysokorychlostního náporového reaktivního motoru (tzv. ramjet).

Demonstrátor hypersonického motoru vyvíjejí odborníci z Ústředního ústavu leteckých motorů (CIAM) P. I. Baranova v Moskvě. Podle konstruktérů bude demonstrátor schopen vyvinout rychlost mezi 5 až 7 Machy. Drak letounu, do kterého bude motor zabudován, pak vyvíjejí společně specialisté LII a Ústředního aerohydrodynamického ústavu CAGI.

Na létající laboratoř je přestavován letoun Il-76 (palubní číslo 76454), který prošel generální opravou v roce 2015 v leteckém opravárenském závodě č. 123 v městě Staraja Russa (Novgorodská oblast). V roce 2002 byl tento letoun společně s dalšími stroji Il-76 topografické letky vojenského letectva předán k dispozici LII.

Počátkem roku 2007 byl letoun přestavěn na létající laboratoř k provádění letových zkoušek rusko-francouzského proudového motoru SaM146, vyvíjeného pro dopravní letoun Suchoj SuperJet. Letové zkoušky byly ukončeny v prvním pololetí 2010.

Podle plánu má být na Il-76 na speciálním pylonu podvěšen experimentální letoun EGLA se zabudovaným demonstrátorem náporového motoru. Během pokusného letu se EGLA oddělí od Il-76 a přejde do letu vlastní silou.

Práce na hypersoniku probíhají v LII v rámci Státního cílového programu (SCP) schváleného vládou; za jeho realizaci zodpovídá několik ministerstev, zejména pak ministerstvo obrany. Podle neoficiálních informací však byl tento SCP, stejně jako další programy důležité pro obranu země, prohlášen za státní tajemství.

Jurij Ponomarjev

Zdroj: zhukvesti.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Jeden z experimentálních náporových motorů sestrojených v CIAM, zhukvesti.ru

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Nad Libyí zuří letecká válka, o které se nepíše. Jak si stojí síly generála Haftara?

  Západní mainstreamová média publikují jen minimum aktuálních informací z Libye, aby se čtenář nedozvěděl, jakou katastrofu Západ svojí intervencí způsobil. Země se po smrti Muammara Kaddáfího propadla do chaosu a bojů několika frakcí a koalic. Dvě z nich, podporované různými zeměmi, zapojují do bojů také bojová letadla.

 • Přišel čas obnovit kdysi těsné kontakty? Ruští poslanci chtějí pozvat kolegy z KLDR

  Obě země čelí ekonomickým sankcím, obě země jsou vytrvale dehonestovány a démonizovány, obě země musí vzdorovat sílícímu vojenskému ohrožení. V ruské dumě zaznívají hlasy pro obnovení kdysi těsné spolupráce mezi Moskvou a severokorejským Pchjongjangem.

 • Američanům proti srsti: Trojlístek Rusku umožní pohlídat nezměrné arktické bohatství (FOTO)

  Rusko vybudovalo novou arktickou vojenskou základnu, která mu pomůže kontrolovat zásoby nerostných zdrojů v této části světa. Nelibě to nesou Američané i Britové.

 • USA vyvíjejí tlak na Rusko a Čínu s jasným cílem: přimět je ke střetu

  Skutečnými protivníky Spojených států jsou Rusko a Čína. Proti těm jdou a na ty USA tlačí. Tím, že neustále atakují tyto své dva hlavní soupeře, se je USA snaží zlomit. A následně pak se státem, který neodolal, zkouší uzavřít samostatné dohody proti tomu druhému. I proto Američané rozžhavují situaci v Sýrii a KLDR.

 • Protiletadlový systém Pečora–2M sestřelil v Sýrii špičkový americký dron MQ-1 Predator

  Prostředky syrské protivzdušné obrany na severu provincie Latákíja objevily ve vzdušném prostoru Sýrie cizí letoun. Na cíl zahájily palbu a zničily jej. Pátrací skupina následně zjistila, že se jednalo o americký bezpilotní letoun. Po incidentu s leteckou základnou Šajrát se objevily výhrady,  že syrské systémy PVO ruské provenience, ty modernizované i nové, nebyly dosud zapojeny do reálných bojových akcí. Ve skutečnosti jsou tato tvrzení pravdivá pouze částečně. Vítězných soubojů nemají za sebou ruské systémy opravdu příliš mnoho – ale mají. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); V poslední publikované zprávě o systémech PVO Pancir-S1 zařazených do výzbroje syrské armády se hovoří…

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru