Třicet let čekání: nový motor PD-14 (video)

Jestliže již jsme si zvykli, že ruská vojenská letecká technika je ve světě plně konkurenceschopná, pak co se týká civilní letecké techniky, jsou naše obchodní úspěchy podstatně méně přesvědčivé. Naštěstí se situace začíná měnit.

Vývoj nejnovějšího typu našeho leteckého motoru pro civilní dopravu byl sice zahájen už před 29 lety, příliš hrdí tedy být nemůžeme, ale máme teď k dispozici rovnou celou rodinu motorů PD.

Motory PD, to je skupina domácích turboreaktivních dvouhřídelových dvouproudových motorů s účinným systémem tlumení hluku, určených pro letouny létající na krátkých a středně dlouhých tratích. Hlavním vývojovým podnikem je společnost Letecký motor (Авиадвигатель), výrobcem pak Permský motorový závod (Пермский моторный завод).

PD-14 je motorem páté generace – spojuje v sobě ty nejlepší domácí tradice s nejnovějšími leteckými standardy 21. století. Turboreaktivní motor je velmi složité zařízení a jeho konstrukce je výsledkem řady stejně složitých konstrukčních řešení.

Například jedna lopatka turbíny, a těch je v motoru kolem 70, se otáčí rychlostí 12 000 ot./min. a působí na ni odstředivá síla odpovídající zatížení 18 tun. Jen pro srovnání – stejné zatížení působí na podvozek dvoupatrového londýnského autobusu.

Skupina motorů vycházejících z PD-14 umožní vybavit moderními pohonnými jednotkami prakticky všechna ruská dopravní letadla: od PD-7 určeného pro letoun na krátké vzdálenosti Suchoj Superjet 100 až po PD-18, který je možno instalovat do dálkového Il-96.

Dokončení vývoje celé skupiny motorů PD patří mezi prioritní (a nyní splněné) úkoly,“ prohlásil vicepremiér Dmitrij Rogozin. A dnes představený nejnovější ruský motor současně umožní nahradit dosavadní francouzské pohonné agregáty letounu Suchoj Superjet 100.

V listopadu loňského roku prošel motor provozními testy. Letoun Il-76 LL vybavený motory PD-14 uskutečnil 4 zkušební lety. Technické charakteristiky motoru obsažené v zadávací dokumentaci byly dodrženy.

A ještě důležitá okolnost. Kromě ruských firem už pouze firmy v USA, Velké Británii a Francii zvládají komplexní technologii výroby moderních turboreaktivních motorů. Zemí vyrábějících takové motory je tedy méně než zemí disponujících jadernými zbraněmi nebo zemí vypouštějících umělé družice.

Lze říci, že v posledních letech ruské civilní (a samozřejmě také vojenské) letectví znovu zaplňuje dosud čisté stránky vlastní historie novými úspěchy – a to je nesporné vítězství.

Anton Orlovskij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Nad Libyí zuří letecká válka, o které se nepíše. Jak si stojí síly generála Haftara?

  Západní mainstreamová média publikují jen minimum aktuálních informací z Libye, aby se čtenář nedozvěděl, jakou katastrofu Západ svojí intervencí způsobil. Země se po smrti Muammara Kaddáfího propadla do chaosu a bojů několika frakcí a koalic. Dvě z nich, podporované různými zeměmi, zapojují do bojů také bojová letadla.

 • Přišel čas obnovit kdysi těsné kontakty? Ruští poslanci chtějí pozvat kolegy z KLDR

  Obě země čelí ekonomickým sankcím, obě země jsou vytrvale dehonestovány a démonizovány, obě země musí vzdorovat sílícímu vojenskému ohrožení. V ruské dumě zaznívají hlasy pro obnovení kdysi těsné spolupráce mezi Moskvou a severokorejským Pchjongjangem.

 • Američanům proti srsti: Trojlístek Rusku umožní pohlídat nezměrné arktické bohatství (FOTO)

  Rusko vybudovalo novou arktickou vojenskou základnu, která mu pomůže kontrolovat zásoby nerostných zdrojů v této části světa. Nelibě to nesou Američané i Britové.

 • USA vyvíjejí tlak na Rusko a Čínu s jasným cílem: přimět je ke střetu

  Skutečnými protivníky Spojených států jsou Rusko a Čína. Proti těm jdou a na ty USA tlačí. Tím, že neustále atakují tyto své dva hlavní soupeře, se je USA snaží zlomit. A následně pak se státem, který neodolal, zkouší uzavřít samostatné dohody proti tomu druhému. I proto Američané rozžhavují situaci v Sýrii a KLDR.

 • Protiletadlový systém Pečora–2M sestřelil v Sýrii špičkový americký dron MQ-1 Predator

  Prostředky syrské protivzdušné obrany na severu provincie Latákíja objevily ve vzdušném prostoru Sýrie cizí letoun. Na cíl zahájily palbu a zničily jej. Pátrací skupina následně zjistila, že se jednalo o americký bezpilotní letoun. Po incidentu s leteckou základnou Šajrát se objevily výhrady,  že syrské systémy PVO ruské provenience, ty modernizované i nové, nebyly dosud zapojeny do reálných bojových akcí. Ve skutečnosti jsou tato tvrzení pravdivá pouze částečně. Vítězných soubojů nemají za sebou ruské systémy opravdu příliš mnoho – ale mají. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); V poslední publikované zprávě o systémech PVO Pancir-S1 zařazených do výzbroje syrské armády se hovoří…

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru