Třicet let čekání: nový motor PD-14 (video)

Jestliže již jsme si zvykli, že ruská vojenská letecká technika je ve světě plně konkurenceschopná, pak co se týká civilní letecké techniky, jsou naše obchodní úspěchy podstatně méně přesvědčivé. Naštěstí se situace začíná měnit.

Vývoj nejnovějšího typu našeho leteckého motoru pro civilní dopravu byl sice zahájen už před 29 lety, příliš hrdí tedy být nemůžeme, ale máme teď k dispozici rovnou celou rodinu motorů PD.

Motory PD, to je skupina domácích turboreaktivních dvouhřídelových dvouproudových motorů s účinným systémem tlumení hluku, určených pro letouny létající na krátkých a středně dlouhých tratích. Hlavním vývojovým podnikem je společnost Letecký motor (Авиадвигатель), výrobcem pak Permský motorový závod (Пермский моторный завод).

PD-14 je motorem páté generace – spojuje v sobě ty nejlepší domácí tradice s nejnovějšími leteckými standardy 21. století. Turboreaktivní motor je velmi složité zařízení a jeho konstrukce je výsledkem řady stejně složitých konstrukčních řešení.

Například jedna lopatka turbíny, a těch je v motoru kolem 70, se otáčí rychlostí 12 000 ot./min. a působí na ni odstředivá síla odpovídající zatížení 18 tun. Jen pro srovnání – stejné zatížení působí na podvozek dvoupatrového londýnského autobusu.

Skupina motorů vycházejících z PD-14 umožní vybavit moderními pohonnými jednotkami prakticky všechna ruská dopravní letadla: od PD-7 určeného pro letoun na krátké vzdálenosti Suchoj Superjet 100 až po PD-18, který je možno instalovat do dálkového Il-96.

Dokončení vývoje celé skupiny motorů PD patří mezi prioritní (a nyní splněné) úkoly,“ prohlásil vicepremiér Dmitrij Rogozin. A dnes představený nejnovější ruský motor současně umožní nahradit dosavadní francouzské pohonné agregáty letounu Suchoj Superjet 100.

V listopadu loňského roku prošel motor provozními testy. Letoun Il-76 LL vybavený motory PD-14 uskutečnil 4 zkušební lety. Technické charakteristiky motoru obsažené v zadávací dokumentaci byly dodrženy.

A ještě důležitá okolnost. Kromě ruských firem už pouze firmy v USA, Velké Británii a Francii zvládají komplexní technologii výroby moderních turboreaktivních motorů. Zemí vyrábějících takové motory je tedy méně než zemí disponujících jadernými zbraněmi nebo zemí vypouštějících umělé družice.

Lze říci, že v posledních letech ruské civilní (a samozřejmě také vojenské) letectví znovu zaplňuje dosud čisté stránky vlastní historie novými úspěchy – a to je nesporné vítězství.

Anton Orlovskij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)

Přečtěte si

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 • Ukrajina vítá rakety Tomahawk s otevřenou náručí

  Zdá se, že Ukrajina tvrdě pracuje na vybudování americké námořní základny ve městě Oděsa. Americké válečné lodě se zastavují v přístavu Oděsa jednou za tři měsíce. Naposledy se v Oděse zastavil americký torpédoborec USS Carney (DDG-64) v nočních hodinách, právě v době, kdy Rusové slavili pravoslavné Vánoce.

 • Časy se mění. Čínská agentura snížila rating Spojeným státům

  V rychle se měnícím světě dochází k dosud neobvyklým věcem. Nikoliv americká agentura Čínu, ale čínská ratingová agentura známkuje Spojené státy. A jak USA dopadly? Dobře ne.

 • Ruský nobelista Alfjorov: Nebýt devadesátých let, „iPhony“ by s teď vyráběly u nás

  Žores Ivanovič Alfjorov ví, o čem mluví. V roce 2000 získal Nobelovu cenu za vývoj heterogenních polovodičových struktur pro vysokorychlostní elektroniku a optoelektroniku. Nedávno poskytl portálu Argumenty a fakta tematicky bohatý rozhovor: o Ukrajině, SSSR, sovětské a ruské vědě, o elektronice a také o tom, kam kráčí svět. Větší část rozhovoru přinášíme v překladu do češtiny.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru