Jaderné motory zajistí Rusku vedoucí postavení

„Aby si Rusko udrželo vedoucí postavení v konstrukcích raket, bude se muset vrátit k nadějným vývojovým projektům zahájeným ještě za sovětské éry. Tím nejdůležitějším z nich jsou jaderné motory,“ říká jaderný fyzik, veterán sovětského a ruského raketového výzkumu Igor Nikolajevič Ostrecov.

Proč se Pentagon tak dlouhou dobu nemůže vymanit ze závislosti na ruských raketových motorech a jak velké jsou šance, že za ně americké vojenské velení najde náhradu? Reportér Federální zpravodajské agentury se s tímto dotazem obrátil na známého ruského odborníka v oblasti jaderné fyziky a raketové techniky Igora Ostrecova.


Podle jeho názoru souvisí složitý problém Pentagonu s ruskými motory se skutečností, že USA dlouhodobě nevěnovaly raketovým technologiím dostatečnou pozornost. „Bylo to období,“ vzpomíná Ostrecov, „kdy mezi SSSR a USA probíhal tvrdý boj o vedoucí postavení a kdy všechny důležité technologie byly přísně tajné. I díky režimu utajení, který zabraňoval úniku důležitých informací k potenciálním protivníkům a ke konkurenci, byl SSSR v řadě oblastí jednoznačně na čele.“

Motor RD-180, který je používán v prvním stupni americké rakety Atlas, to je jasný příklad vítězství sovětské vědy a politiky,“ domnívá se Ostrecov. V současné době průmysl USA nevyrábí nic srovnatelného.

Nicméně,“ vzpomíná dál, „když za vlády Michaila Gorbačova byla konfrontace mezi našimi zeměmi ukončena, dostali Američané možnost nakupovat u nás veškeré technologie a okamžitě toho využili k tomu, aby skoupili všechny naše úspěšné vývojové novinky, včetně výsledků vývoje v oblasti konstrukce raket a raketových motorů.“

Dnes je RD-180 jedním z hlavních motorů, které se v USA používají,“ říká Ostrecov. „Přesto je pravděpodobné, že Pentagon zrealizuje svoje plány, jak do roku 2019 tyto motory nahradit. Prostředky, které mu byly přiděleny, jsou pro dosažení tohoto cíle dostačující.“

Aby si Rusko udrželo vedoucí postavení v konstrukcích raket, bude se muset vrátit k nadějným vývojovým projektům zahájeným ještě za sovětské éry. Tím nejdůležitějším z nich jsou jaderné motory,“ tvrdí odborník. Hlavním problémem, před kterým nyní lidstvo stojí, totiž podle Ostrecova není nedostatek energie, ale její kvalita.

Zásoby ropy a dalších fosilních paliv, ze kterých ekonomiky jednotlivých zemí čerpají potřebnou energii, jsou stále ještě velké, ale vývoj technologií vyžaduje i novou úroveň energetiky, vyžaduje mimo jiné její schopnost přeměnit větší množství energie v kratším čase.

Motory, které zajistí přežití lidstva v příštím historickém období, máme pouze my, protože americké pokusy vedoucí tímto směrem se ukázaly jako velmi nešťastné,“ říká Ostrecov. „Jejich jaderná termoemisní zařízení (reaktory), například ta, které byla vytvořena podle projektu Pluto, nesplnila očekávání, a Američané od jejich dalšího vývoje upustili, když upřednostnili levnější a efektivnější motory na tekuté palivo.“ (Pluto - jednalo se o projekt z 2. poloviny 50. let, jehož cílem bylo sestrojení dálkového bombardéru na jaderný pohon. Projekt nepřekročil stadium pokusů a byl ukončen v r. 1961. – pozn. překl.)

Ale náš jaderný motor 11B91, známý také jako Irgit nebo IR-100, prokázal během testů dobré výsledky. Možnost výprav do dalekého vesmíru s pomocí jaderných technologií pro nás byla obrovským impulsem,“ pokračuje Ostrecov. (Irgit – projekt raketového jaderného motoru, na kterém se v SSSR pracovalo od druhé poloviny 40. až do konce 70. let – pozn. překl. O tomto projektu vznikl také velmi zajímavý krátký filmový dokument, v ruštině k vidění zde – pozn. edit.)

Bohužel, výzkumy tenkrát předběhly svou dobu a náklady na ně byly zastaveny s cílem ušetřit veřejné prostředky. Dnes je ovšem naprosto nezbytné výzkumy v tomto směru obnovit. A pracovat by se na nich mělo s co největším úsilím už dnes,“ podotýká veterán ruského raketového výzkumu.

V oblasti těchto výzkumů a technologií není možné se řídit zákony trhu,“ prohlašuje Ostrecov kategoricky. „Trh se řídí logikou zisku, říká ti, abys peníze investoval jen tam, odkud ti plyne ještě dnes zisk – a tím ti brání, aby ses podíval na zítřek, na další krok či několik kroků vpřed.“

Před několika dny byla na oficiálních stránkách Pentagonu zveřejněna informace, že vývojem nových amerických raketových pohonných systémů byly pověřeny firmy Aerojet Rocketdyne a United Launch Services. Smlouvy jsou uzavřeny na téměř 162 milionů a mohou být navýšeny až na 670 milionů dolarů.

Vasilij Ansimov

Zdroj: riafan.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Tajemná hvězda na trupu: kdo to v Sýrii prohrál vzdušný boj s Su-35S?

  Loni v polovině prosince se po splnění bojových úkolů vrátila z letecké základny Hmeimim do Ruska skupina čtyř nejmodernějších stíhacích víceúčelových letadel Su-35S. Letouny s palubními čísly „červená“ 03 až 06 byly ze Sýrie staženy v rámci plánované rotace techniky. S největší pravděpodobností přímo na základně 23. stíhacího leteckého pluku poblíž Komsomolsku na Amuru vznikl mimořádně zajímavý snímek jednoho ze strojů.

 • Savčenková šokuje: Putin by Ukrajinu řídil lépe než Porošenko

  Webová vrze Komsomolské pravdy publikovala závěry návštěvy ukrajinské poslankyně Naděždy Savčenkové v Doněcké lidové republice. Bývalá ukrajinská navigátorka a donedávna národní hrdinka náhle představuje pro iniciátory a strůjce převratu na Ukrajině velmi vážný problém.

 • Trpělivost s Lukašenkem je u konce

  Minsk se neustále snaží skandalizovat Moskvu. Tentokrát prohlášením „baťky“ Lukašenka o „vedení války za nezávislost bratrské Ukrajiny“.

 • Ruská výzvědná loď připlula k břehům USA. Pokusy o humor Američanům nepomohou

  Přiblížení výzvědné lodi Viktor Leonov k americkému pobřeží není výrazem síly, ale slabosti Ruska, uvádějí americká média s odvoláním na zdroje v americké rozvědce. Stejné zdroje s ironií a humorem uvádějí, že jde o loď, která je pro Rusy zcela bez užitku, přičemž výsledky jejího působení musí být zklamáním. Pravda je ovšem taková, že podobné komentáře jsou absolutní nesmysl.

 • Syrská armáda vstoupila na linii „dohodnuté dočasné hranice“ s Tureckem

  Tureckou armádou podporované síly v minulých dnech konečně dobyly město al-Báb na severu Sýrie v blízkosti tureckých hranic. Proti Islámskému státu zde postupovaly rovněž jednotky syrské armády. Jaká je nyní situace na tomto místě, kde se syrské a turecké jednotky nacházejí vzájemně na dostřel?

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru