Ruský dopravní letoun MC-21 technologicky předčí Boeing 787

Při výrobě dílů z uhlíkových kompozitů pro letoun MC-21 využívají ruští výrobci ty nejmodernější technologie a předstihují tak vývojáře amerického Boeingu, informují japonská média. K článku je video z konstrukce trupu letounu.

Ruským vývojovým pracovníkům v závodě Aerokompozit v Uljanovsku se podařilo vyvinout takovou technologii využití karboxylových materiálů při výrobě kompozitových dílů (nového dopravního) letounu MC-21, která předčí technologický postup využívaný dosud při výrobě moderního letounu Boeing 787 Dreamliner, uvádí japonský list Japan Business Press.


Když technologové a další specialisté od firem Boeing a Airbus navštívili letecký závod Aerokompozit Uljanovsk a na vlastní oči viděli jeho výrobní linku, byli velmi překvapeni: „Netušili jsme, jakými technologiemi a výrobním zařízením závod disponuje, dokud jsme to sami neuviděli,“ citují noviny.

Důvodem pro tato slova je skutečnost, že se ruským leteckým výrobcům podařilo vyrobit křídla a ocasní část letounu, tedy jeho nejnamáhanější konstrukční prvky, z materiálu založeného na uhlíkových vláknech. Boeing 787 je dnes přitom zařazován mezi nejmodernější letouny proto, že má z uhlíkových vláken vyrobený trup.

Dalším důvodem jsou pak podle vyjádření Japan Business Press náklady na výrobu součástí letounu. „Hlavní výhody MC-21 spočívají v použití moderní, ale přitom levné výrobní technologie,“ zdůrazňuje článek.

Výroba uhlíkových kompozitů je zjednodušeně pospána asi takto: uhlíkový kompozit, to je vlastně plast vyztužený uhlíkovými vlákny. Vlákno se zpevňuje tím, že je napuštěno plastickou hmotou, která připomíná epoxidovou pryskyřici. Díky tomuto postupu se výsledný materiál stává natolik odolným, že je možné ho využít ke konstrukci letadel – hotová konstrukce je pak o 20 % lehčí.

Snahou leteckých výrobců na celém světě je snížení výrobních nákladů. A právě z tohoto pohledu je technologie výroby MC-21 nejpokročilejší na světě,“ uvádí článek.

Rusům se totiž podařilo vyvinout levnější postup výroby kompozitu: na uhlíková vlákna se nanáší vrstva tekutého plastu a vlákna se poté zpevňují v peci, která plní pouze funkci ohřevu. Dále se pak pokračuje metodou tzv. vakuového formování, lisování (a vyztužování) plastů, zkratkou VARTM

(z anglického Vacuum assisted Resin Transfer Molding).

Za největší úspěch ruských leteckých výrobců pak autoři článku označují skutečnost, že se vývojovým pracovníkům na projektu MC-21 podařilo s tímto úkolem vypořádat a celou technologii zavést přímo do výroby. Naopak společnosti Boeing se výrobu křídel a ocasní části letounu pomocí technologie VARTM zavést nepodařilo z důvodu jejich rozměrů.

Ruské výrobní společnosti se jako první na světě podařilo vyrobit spolehlivá křídla metodou VARTM, uvádí JB Press.

Rusku se podařilo vyvinout kompozitová křídla pro MC-21. Se vší pravděpodobností to není jediná věc, která dokazuje rozvoj jeho průmyslu a technologií,“ shrnuje článek.

Pozn. Eurasia24.cz: Nový ruský dopravní letoun Irkut MC-21 (Магистральный Самолёт 21 века, dříve používán anglický přepis MS-21, konečným názvem je však MC-21, tedy bez přepisu) je moderní dvoumotorový dopravní letoun konstruovaný s výrazným podílem kompozitních materiálů. Vyráběn bude ve třech variantách pro 150–212 cestujících pro lety na vzdálenost do 2 500 km cestovní rychlostí 870 km/h. Jde tedy o letoun obdobné třídy jako Airbus A320 nebo Boeing 737. Oproti těmto strojům je však lehčí, má nižší spotřebu a je také levnější. Vzlet prototypu je plánován na letošní rok, dodávky prvních sériových kusů na rok 2017. V závodě Irkut Corporation byla v závěru loňského roku dokončena konstrukce trupu letounu, zde jsou záběry z jeho montáže:


Zdroj: ria.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
 

Nejčtenější články - V&T

 • NATO je v panice: jeho tajnou základnu ponorek má Rusko
  V největší podzemní námořní základně NATO, vytesané ve skalách Norska, sídlí nyní ruské lodě. Je to základna budovaná proti Sovětskému svazu a v době studené války stála půl miliardy USD. Nyní je v takové pozici, že z ní není možno vystrnadit ani jedinou ruskou loď. Z pohledu NATO je to…
  pondělí, 09 květen 2016 23:00 Přečteno 20458 krát
 • Blokáda prolomena: Rusko ukázalo, jak vypadá nezávislost
  Proces integrace poloostrova Krym do Ruské federace je po právní i ekonomické stránce přes intriky ukrajinské vlády a nacionalistů nezadržitelný.
  pátek, 13 květen 2016 22:16 Přečteno 6460 krát
 • Tajemství krytu kabiny PAK FA odhaleno
  V Rusku byl vyvinut nový způsob zasklení kabin vojenských, ale i civilních letadel křemičitým sklem. Oznámila to Sjednocená letecká korporace (OAK – z ruského Объединённая Авиастроительная Корпорация). Nová technologie byla vyzkoušena na nejnovějším ruském stíhacím letounu páté generace PAK FA.
  pondělí, 16 květen 2016 22:40 Přečteno 6439 krát
 • Velké ruské vynálezy, které změnily svět
  Ve všech dobách mělo Rusko dostatek vynálezců, výsledky jejichž práce nalezly široké uplatnění na celém světě. Připomeňme si některé z objevů ruských vynálezců, které napomohly technickému rozvoji nejen v Rusku, ale i daleko za jeho hranicemi.
  sobota, 25 červen 2016 01:42 Přečteno 5923 krát
 • Co víme o tunovém dronu Fregata (video)
  Pokusný prototyp ruského víceúčelového těžkého dronu Fregat (Fregata) s vertikálním startem a přistáním by měl být hotov v roce 2020. Agentuře TASS to sdělil generální ředitel a.s. Letecké technologie Vadim Smirnov.
  úterý, 24 květen 2016 22:04 Přečteno 4329 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru