EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Putinův víkendový stůl

„Probíhající Mnichovská bezpečnostní konference se stala pro prezidenta Putina vedlejším jevem, protože kostky byly vrženy.“

Vážený Vladimíre Vladimíroviči! Uběhlo hodně času od začátku perestrojky, a doposud se neobjevila jasnost týkající se hlavních otázek výstavby státu. My Vám neobjevujeme Ameriku! Ale považujeme za svou povinnost, jako veteráni sovětské vlády, Vás upozornit na povinnost se s největší pozorností věnovat následujícím otázkám.

Tak nějak začíná poměrně obsáhlá, svým obsahem velice konkrétní výzva veteránů, členů vlády SSSR, zabývající se problematikou přírodních zdrojů, jejich potřeb, spotřeby, geologického průzkumu a spojení s bezpečností Ruské federace. Kdo má zájem, může si přečíst celý text v ruském jazyce v knize nazvané „K 70. výročí velikého vítězství. Geologie: v tvorbě a válkách“.

Bajbakov N. K. (1911−2008), zástupce předsedy Rady ministrů SSSR, předseda Gosplánu (orgán státního plánování v SSSR – pozn.edit.), Kozlovskij E. A. (1929), viceprezident Ruské akademie věd a ministr geologie SSSR, Kolpakov S. V. (1933–1990), ministr metalurgie SSSR, a další osobnosti zveřejnily výzvu prezidentu Putinovi, která je obsažena ve výše uvedené knize vydané v roce 2015. První vydání knihy autora Kozlovského E. A., nazvané „Geologie. Lekce války“, je z roku 2005.

Výzva velice kriticky hodnotí politiku, řízení a geologický průzkum současné vlády RF a připomíná, že původní návrh prezidentské rady je po poradách v Dumě k nepoznání. Nedávné zasedání Expertní rady Vlády RF, během kterého se projednávala zpráva Ministerstva přírodních zdrojů RF o stavu věci (Государственный доклад о состоянии и использовании минерально-сырьевых ресурсов Российской Федерации в 2011 году) je jasným důkazem nedostatečné odborné a manažerské kvalifikace ministerských úředníků.

Zmiňuji tento aspekt již proto, že v posledních měsících pozoruji mimo jiné inflaci tzv. specialistů na ČLR a zvětšující se propast mezi reálným životem občanů EU a jejich lídrů, a jejich schopností něco řídit. Tak jako se autoři výzvy zasazují pro obnovení strategického plánování v oblasti přírodních zdrojů v RF kvůli hrozící neschopnosti vyhovět požadavkům národní bezpečnosti, tak by i naši lídři měli konečně dát adieu – goodbye – auf Wiedersehen všem těm, kteří v zámoří zformulují a prohlásí potřebu a v EU, NATO a v představitelné budoucnosti i v EP ji bez jakékoliv diskuse potvrdí a odsouhlasí.

Mám tím na mysli mimo jiné poslední rozhodnutí NATO, ale i dvouhodinovou možnost parlamentáře – člena Bundestagu nahlédnout do nekompletního dokumentu TTIP ve speciální místnosti ministerstva obchodu SRN bez možnosti si udělat poznámku. Interpretuji akceptování takové transparentnosti jako moderní vyhlášení kapitulace. Současně registruji s podivem snahy o konference na téma TTIP v ČR.

Na víkendovém stole prezidenta Putina je koncepční dohoda o příměří v Sýrii. Nevěřím takovému dokumentu, protože čert je jako vždy v detailu věci. Příměří se má týkat pouze bojů mezi vládními jednotkami a rebely. Nedovedu si představit, že by prezident Putin zastavil válku proti Islámskému státu na půlce cesty k vítězství, i když pravděpodobně vzdálenému a drahému. A to v době, kdy se více a více tzv. odpovědných za náš osud vyjadřuje o hrozící třetí světové válce.

Vyhrůžky ministra Kerryho na adresu Sýrie a RF týkající se účasti vojsk USA (a já nevylučuji účast NATO) v pozemních vojenských akcích v Sýrii potvrzují správnost mé nedůvěry k výsledku jednání. Přidám-li k tomu zhoršující se finanční situaci Saudské Arábie a tím i růst kompenzačního prostředku ve formě pozemní intervence Saudské Arábie, zhoršující se hospodářskou situaci Turecka spojenou se strachem o posílení syrských Kurdů a v neposlední řadě kvalitativně odlišnou pozici prezidenta Asada ke dni příměří, mohu bez ostychu tvrdit, že právě probíhající Mnichovská bezpečnostní konference (MSC) je prostě zbytečná ztráta času a financí.

Pro neplnohodnotnou představu uvádím, že k ochraně ministra Kerryho je potřeba 4.000 policistů, nemluvě o další ochraně. Finanční náklady nedovedu odhadnout a jsou ke dni příspěvku oficiálně nezjistitelné. Připomínám, že Mnichovská bezpečnostní konference se koná již desetiletí a výsledky jejich zasedání nezabránilo ani jedné válce a změnám režimů v poválečném světě. I proto jsem skeptický.

Na stole prezidenta se také objeví analýza zprávy utajeného jednání holandského parlamentu ohledně MH17. Žádný rusofil, ale podporující propuštění Tymošenkové z vězení, zasazující se o zavření Jurije Lucenka, dnes vedoucího frakce Bloku P. Porošenka, a hlasitý kritik prezidenta Lukašenka, nizozemský poslanec Pieter Omtzigt (1974) zveřejnil klíčovou informaci z jednání: MH17 mohla sestřelit pouze Ukrajina. Tuto zvěst přinesl do holandského parlamentu nikdo jiný než ředitel CTIVD (kontrola všech tajných služeb Holandska). Zatím jsem neslyšel o žádné diskuzi o zveřejněné informaci v ČR.

Stejně jako jsem neslyšel a nečetl v českých mediích, že nedávné potvrzení existence gravitačních vln je výsledkem práce více než 1 tisíce vědců ze 14 států, včetně RF. Přitom ruský vědec Stanislav Braginskij svým výpočtem z roku 1968 a návrhem použití křemenového vlákna, které LIGO (Laser Interferometric Gravitational Observation) přijalo, podstatně napomohl k současnému úspěchu. Braginskij je mimo jiné autorem tzv. rovnice Braginského a spoluautorem (s Rendelem Peasem) řešení, které nazýváme elektromagnetický kolaps. Zmiňuji se o Braginském již proto, že i zpráva ČTK namlouvá čtenáři čistě americký úspěch.

Jako by toho nebylo dost, situace na Balkáně a v Moldávii se bude přiostřovat, vystřízlivění, že terorismus není zlým snem, ale realitou bude ještě více rozdělovat společnosti a boje v Afghánistánu a na Ukrajině budou pokračovat. USA již narýsovaly novou mapu Ukrajiny. Přitom nevylučuji, že se připravují vyjít na scénu recyklované staronové loutky Tymošenková a Nalivajčenko. Na východní hranici se zbraněmi, ve vládě pomocí slov se budou snažit zkrotit měnové tsunami a celní ztráty formou předání kontroly západním společnostem – a v parlamentu budou hledat pravdu.

Probíhající Mnichovská bezpečnostní konference se stala pro prezidenta Putina vedlejším jevem, protože kostky byly vrženy. Psal jsem o nich již v minulém a předminulém roce. Mary Dejevsky z The Guardian to potvrdila: „Akce Washingtonu budou mít za následek dvě navzájem propojené věci. Zaprvé USA v podstatě prohlásily, že jsou připraveny převzít přímou odpovědnost za bezpečnost zemí východní Evropy. Což znamená, že teď nebudou mít tyto státy žádný podnět pro obnovování vztahů s Ruskem. Ba co víc, Washington donutí Moskvu, aby projevovala ještě větší obavy o svou bezpečnost, a vyprovokuje nové kolo vyhrocování vztahů, kterému se kdysi říkalo horečné zbrojení. Za druhé, akce USA signalizují to, že Evropa může opět zavřít oči nad svou nesamostatností ve vojenské sféře, zatímco by se měla spoléhat na své vlastní síly. Není to dlouho, co si evropské vedení začalo, jak se alespoň zdálo, uvědomovat, že už je načase, aby se chovalo v otázkách vlastní bezpečnosti „jako dospělý". Teď se ale evropské země vrátily ke starému přístupu — budou doufat, že jim USA přijdou v každém případě na pomoc.“

Pozornosti Putina se ale bude obracet na východ a na jih od ruské hranice. Afghánská demokracie se neujala, USA se rozhodly nadále provokovat ČLR a George Soros vidí v roce 2017 černé nebe nad námi. V tom s ním souhlasím, ne však co se týče vztahu k RF. Hospodářské, sociální a vojenské výzvy se pomalu a jistě slučují ve všech částech světa do jediné velice komplexní výzvy. Problémy, které byly diskutovány před 50 nebo 20 roky, jsou formálně stejné nebo podobné, kvalitativně se ale podstatně liší. Bude se o nich diskutovat i v budoucnosti, pokud se mezitím Evropa netransformuje do evropského chalífátu a ve zbytku světa zůstanou rozumní lidé.

V současné situaci se potvrzuje fatální neschopnost Západu akceptovat, že důvěra nemůže být spojována s podmínkami. Buď je, nebo není. Každý z nás ji dostal do vínku a během života ji může jenom ztratit. Nikdy dokoupit nebo dokonce jako novou koupit.

Na Putinově stole se objeví analýza návrhu vojenského rozpočtu USA na rok 2017, který představil prezident Barack Obama. Z návrhu jasně vyplývá, že se Pentagon přeorientuje na soupeření s velmocemi, s RF a ČLR. Washington tím změní svoji vojenskou strategii a přejde ke konfrontaci s Moskvou a Pekingem, nechá Evropu samou sobě a bude pouze přihlížet, jak se EU transformuje do jednoznačné výhody pro zájmy USA.

USA vědí, že RF v žádném případě nemůže a proto nebude realizovat jemu přivlastňovanou teritoriální expanzi. Kdo má zájem se dovědět více, může si přečíst příspěvek vojenského zpravodaje The National Interest, Dave Majumdara. A odůvodnění žádosti o zvýšení základního vojenského rozpočtu USA na rok 2017 na 523,9 miliardy dolarů, ředitelem vojenského úřadu a americké rozvědky.

V neposlední řadě se objeví na stole Putina i problematika Rusko-čínského bankovního sektoru. Pomalu a jistě se totiž ukazují následky závislosti vyplývající z integrace velké většiny bank ČLR do západního bankovního systému kontrolovaného USA. Aby toho nebylo málo, na pořad rozmýšlení se dostane i problematika neporozumění čínské mentality Rusy a snaha čínských společností kontrolovat obchod. Této problematice by se měli věnovat i čeští politici a podnikatelé již proto, že si takový problém mnozí nechtějí připustit, a že většina v ČR vzdělaných sinologů je v praktickém podnikatelském životě bez doplňujícího vzdělání nepoužitelná.

Současně doplňuji, že radosti z tzv. závislosti RF na ČLR jsou předčasné a ne opodstatněné již proto, že podíl investic z ČLR v RF představuje pouhých 0,7 % (794 milionů USD) z celosvětových zahraničních investic ČLR (116 miliard USD). Analog platí i pro ty, kteří si myslí, že ČLR ztratila Tchaj-wan (Formosa, TZ: 臺灣, ZZ: 台湾, hanyu pinyin Táiwān) po nedávných volbách.

V pauze mezi čtením se prezident Putin možná podívá na obrazovku řídícího vojenského centra, aby se přesvědčil, že dva Kalibry – rakety s plochou dráhou letu – směřují tam, kam bylo nařízeno: do Středozemního moře. Pravděpodobně ještě více omezí používání a nošení mobilního telefonu, protože ví, že jak použití, tak již pouhé nošení mobilu snižuje koncentrační schopnost člověk. A schopnost se koncentrovat je a bude nutná více a více, všem nám, nejenom prezidentovi.

Všem čtenářům přeji možnost se účastnit dvoutýdenních kulinárních oslav CNY – začátku roku nejenom ohnivé opice. Vítání nového roku je totiž spojeno s osmi jídly z nejlepšího masa, ryb, mořských produktů, ovoce a zeleniny, ozdobením domů a bytů, oblečením, specifického tance dragonů, symbolu kosmické energie Chi, setkání rodinných členů a promíjením nespravedlivého jednání a chování. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: Kremlin.ru

 

 

07/09/2016, 23:59
Po dlouhých měsících se v ukrajinské Nejvyšší radě objevil záblesk zdravého rozumu. Poslanec Jakov Bezbach si dovolil říct, že je třeba „ihned obnovit vztahy s Ruskem, a ne dělat to, co říkají „zaoceánští Samové“. Podle poslance je „v první řadě nutné, aby Ukrajina obnovila průmysl, který...
27/08/2016, 00:59
Německo je připraveno stáhnout své průzkumné letouny Tornado z turecké základny Incirlik, jestliže Ankara bude nadále odmítat zpřístupnění základny německým poslancům, informuje Der Spiegel. Německá Tornada jsou nasazována jako součást takzvané „mezinárodní koalice v boji proti Islámskému...
26/08/2016, 00:08
Deutsche Welle s odkazem na svůj zdroj v Mezinárodním paralympijském výboru informuje, že v Čínském paralympijském výboru nevylučují odmítnutí účasti na hrách, které startují 7. září v Riu. Namísto toho se čínští paralympionici mohou vypravit na alternativní hry do Moskvy, o...