EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Koho chtějí porazit američtí výsadkáři v Iráku?

Vysílají USA do Iráku vojenský kontingent proti Islámskému státu, nebo proti Íránu?

Válka na Blízkém východě je stále složitější a (její průběh) závisí na mnoha faktorech. Tentokrát zamíchali se situací Američané – jejich ministr obrany Ashton Carter prohlásil, že USA vyšlou do Iráku vojáky z elitní 101. výsadkové divize. Bude se jednat o 1800 mužů její druhé brigády. Podle Cartera bude hlavním úkolem armády vycvičit irácké vládní síly a milice kurdských Pešmergů, takže američtí vojáci budou nasazeni v Bagdádu a Erbilu.

Zajímavé je, že američtí vojenští instruktoři a jednotky zvláštního určení už dávno v Iráku a v Sýrii jsou (to bylo oficiálně oznámeno). V této souvislosti vypadá vyslání tak významného počtu elitních vojáků do Iráku podivně a neodpovídá příliš Carterem zveřejněným úkolům, kterými má být výcvik a letecká podpora vládních sil Iráku a kurdských milic při rozvíjení ofenzívy směrem na Mosul s cílovým úkolem vytlačit z města ozbrojence Islámského státu (IS).

Vzniká vážné podezření, že jednotky 101. výsadkové divize se přímo zapojí do boje proti IS. Tento názor podporuje i skutečnost, že v roce 2003 se právě tato divize aktivně podílela na dobytí Mosulu a má velké zkušenosti z operací v této oblasti. Na druhou stranu, úkol může být i jiný – v Iráku se příliš zvyšuje vliv šíitského Íránu (vždyť ve vládě v Bagdádu jsou také šíité). Vstup amerických vojenských sil do země (nelze vyloučit ani další zvýšení jejich počtu) může mít za úkol „vytlačit“ z Iráku íránský vliv, nebo alespoň jeho snížení a nastolení (náboženské) rovnováhy.

Zda se Američané aktivně zapojí do vojenských operací, bude jasné poměrně brzy – v takové operaci, jakou je útok na město nacházející se už téměř dva roky v rukou ozbrojenců, město opevněné a „podkopané“ tunely, je boj bez obětí prakticky nemožný. Pokud američtí vojáci utrpí vážnější ztráty, bude jejich vláda stát před dilematem – buď se pokusit „zahrát si na pomstu“ za své padlé občany a vyslat (do Iráku) velký kontingent, aby si to s teroristy „vyřídil“ – nebo definitivně ztratit před volbami svůj rating, navíc s geopolitickými ztrátami a ztrátou reputace.

A pokud se žádné reálné účasti Američanů nedočkáme, bude to znamenat, že jde opravdu o to, aby (USA) Irák definitivně nevypustily ze sféry svého vlivu.

Leonid Nersisjan

Zdroj: Regnum.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

 

 

28/05/2016, 23:16
Zatímco prozrazení myšlenkových asociací Jiřího X. Doležala, svědčící patrně o jeho častém tělesném trápení, se při příjezdu ruské motorkářské skupiny Noční vlci setkalo s „všeobecným“ pochopením a mediálním úspěchem, přímočařejší a rozhodně ne tak...
23/05/2016, 23:54
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s ruským novinářem Vladimirem Sněgirjovovem potvrdil, že americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro má dveře na Pražský hrad zavřené, a to už od doby, kdy loni Zemanovi rozmlouval cestu do Moskvy. Jak z rozhovoru cituje ČTK, Schapiro podle Zemana může Hrad „kdykoli navštívit jako turista“.
17/05/2016, 22:18
Vše je, jak ve správné „liberální demokracii“ má být. Také česká společnost je „příkladně“ rozdělena na takzvanou „pravici“ a takzvanou „levici“ a je o tom pro jistotu pravidelně informována – aby se nedejbože nestmelila jako v Rusku, většinově nepřemýšlela o „nesystémových...