EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Vyšle Turecko svá vojska do Sýrie?

Přímo uprostřed Istanbulu zaútočil v úterý 12. ledna údajný útočník Islámského státu. Oběťmi byli především turisté. Ve stejný čas v Sýrii tamní armáda s podporou ruského letectva osvobozovala od teroristů strategické město Salma. Krátce poté Turci kritizovali Rusko, že „klade překážky tureckým vzdušným silám v útocích na pozemní cíle Islámského státu“ – a vzápětí také v Sýrii zaútočili. Další souvislosti a eventuální návaznosti nastiňuje politolog Nikolaj Starikov.

Po atentátu v centru Istanbulu je třeba upozornit na několik skutečností.


1. Turecko není nepřítel, ale pomocník Islámského státu (IS). Každý den dostávají povstalci z území Turecka posily, zbraně a přesouvají na jeho území ropu nakradenou v Sýrii.

2. Proč by měl IS nechávat vybuchnout bombu v samém srdci turecké metropole? Hloupost a zbytečná akce.

3. Pro Turecko je výbuch této bomby PŘÍLEŽITOST. Důvod vyslat svoje vojska na území Sýrie. V Iráku již Turci jsou, na syrském území „jen trochu“. Výbuch jim dává možnost udělat to ve velkém.

4. Turecko bylo tím hráčem, prostřednictvím kterého se Západ chystal rozdělit Sýrii. Zásah Ruska tuto hru „zpackal“. Situace uvázla na mrtvém bodě. Přitom Turecko, tím, že sestřelilo ruský letoun, získalo pověst nedůvěryhodného a nepředvídatelného partnera. Pro Turky je to velká ztráta „image“ a je třeba to změnit. Škraboška "poškozeného v boji za společnou věc“ – to je velmi dobrá volba v dané situaci.

5. Vstup vojsk na území Sýrie může Turkům umožnit přivlastnit si část jejího území, kterou syrská armáda už nebude moci „osvobodit“, neboť bude již osvobozena (okupována). To způsobí velké problémy Rusku, neboť na zabraném území rozvinou Turci svoje systémy protivzdušné obrany a i formálně tam naše letecké síly nebudou moci operovat. Teroristé tam „jakoby“ nebyli. Bude zabezpečena infrastruktura těžby a přepravy ropy, nikdo nebude bombardovat kolony naftových cisteren. Jinak – válka s Tureckem (NATO). Bombardování teroristů nebude možné, pokud budou v blízkosti turečtí vojáci, kteří na dotaz odpovědí, že „žádný ISIL tu není, jsou tu jen mírumilovní Turci“.

6. Turci mohou rozhodnout o vstupu svých vojsk do Sýrie jen v relativně krátké době, dokud provokace s výbuchem „nezestárne“. Maximálně do 2 týdnů. Vpustit svá vojska do Sýrie, to je těžká sázka do loterie, na kterou Ankara může a nemusí přistoupit. Klíčovými momenty pro to budou další úspěchy syrské armády a letectva, které nyní budou v Turecku bedlivě sledovat.

7. Velmi podobná historická analogie – požár parlamentu (Reichstagu). Zapálili jej nacisté (nebo s pomocí ještě někoho), ale obvinili z tohoto činu komunisty, a pod touto záminkou Hitler zcela zlikvidoval všechny politické síly mimo NSDAP.

8. Takže – sledujme pozorně úspěchy syrské armády, ruského letectva a také chování Ankary, která zvažuje všechna "pro" a "proti".

Nikolaj Starikov

Zdroj: Nstarikov.ru

Překlad: -mbi-, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

 

 

07/09/2016, 23:59
Po dlouhých měsících se v ukrajinské Nejvyšší radě objevil záblesk zdravého rozumu. Poslanec Jakov Bezbach si dovolil říct, že je třeba „ihned obnovit vztahy s Ruskem, a ne dělat to, co říkají „zaoceánští Samové“. Podle poslance je „v první řadě nutné, aby Ukrajina obnovila průmysl, který...
27/08/2016, 00:59
Německo je připraveno stáhnout své průzkumné letouny Tornado z turecké základny Incirlik, jestliže Ankara bude nadále odmítat zpřístupnění základny německým poslancům, informuje Der Spiegel. Německá Tornada jsou nasazována jako součást takzvané „mezinárodní koalice v boji proti Islámskému...
26/08/2016, 00:08
Deutsche Welle s odkazem na svůj zdroj v Mezinárodním paralympijském výboru informuje, že v Čínském paralympijském výboru nevylučují odmítnutí účasti na hrách, které startují 7. září v Riu. Namísto toho se čínští paralympionici mohou vypravit na alternativní hry do Moskvy, o...