EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Vyšle Turecko svá vojska do Sýrie?

Přímo uprostřed Istanbulu zaútočil v úterý 12. ledna údajný útočník Islámského státu. Oběťmi byli především turisté. Ve stejný čas v Sýrii tamní armáda s podporou ruského letectva osvobozovala od teroristů strategické město Salma. Krátce poté Turci kritizovali Rusko, že „klade překážky tureckým vzdušným silám v útocích na pozemní cíle Islámského státu“ – a vzápětí také v Sýrii zaútočili. Další souvislosti a eventuální návaznosti nastiňuje politolog Nikolaj Starikov.

Po atentátu v centru Istanbulu je třeba upozornit na několik skutečností.


1. Turecko není nepřítel, ale pomocník Islámského státu (IS). Každý den dostávají povstalci z území Turecka posily, zbraně a přesouvají na jeho území ropu nakradenou v Sýrii.

2. Proč by měl IS nechávat vybuchnout bombu v samém srdci turecké metropole? Hloupost a zbytečná akce.

3. Pro Turecko je výbuch této bomby PŘÍLEŽITOST. Důvod vyslat svoje vojska na území Sýrie. V Iráku již Turci jsou, na syrském území „jen trochu“. Výbuch jim dává možnost udělat to ve velkém.

4. Turecko bylo tím hráčem, prostřednictvím kterého se Západ chystal rozdělit Sýrii. Zásah Ruska tuto hru „zpackal“. Situace uvázla na mrtvém bodě. Přitom Turecko, tím, že sestřelilo ruský letoun, získalo pověst nedůvěryhodného a nepředvídatelného partnera. Pro Turky je to velká ztráta „image“ a je třeba to změnit. Škraboška "poškozeného v boji za společnou věc“ – to je velmi dobrá volba v dané situaci.

5. Vstup vojsk na území Sýrie může Turkům umožnit přivlastnit si část jejího území, kterou syrská armáda už nebude moci „osvobodit“, neboť bude již osvobozena (okupována). To způsobí velké problémy Rusku, neboť na zabraném území rozvinou Turci svoje systémy protivzdušné obrany a i formálně tam naše letecké síly nebudou moci operovat. Teroristé tam „jakoby“ nebyli. Bude zabezpečena infrastruktura těžby a přepravy ropy, nikdo nebude bombardovat kolony naftových cisteren. Jinak – válka s Tureckem (NATO). Bombardování teroristů nebude možné, pokud budou v blízkosti turečtí vojáci, kteří na dotaz odpovědí, že „žádný ISIL tu není, jsou tu jen mírumilovní Turci“.

6. Turci mohou rozhodnout o vstupu svých vojsk do Sýrie jen v relativně krátké době, dokud provokace s výbuchem „nezestárne“. Maximálně do 2 týdnů. Vpustit svá vojska do Sýrie, to je těžká sázka do loterie, na kterou Ankara může a nemusí přistoupit. Klíčovými momenty pro to budou další úspěchy syrské armády a letectva, které nyní budou v Turecku bedlivě sledovat.

7. Velmi podobná historická analogie – požár parlamentu (Reichstagu). Zapálili jej nacisté (nebo s pomocí ještě někoho), ale obvinili z tohoto činu komunisty, a pod touto záminkou Hitler zcela zlikvidoval všechny politické síly mimo NSDAP.

8. Takže – sledujme pozorně úspěchy syrské armády, ruského letectva a také chování Ankary, která zvažuje všechna "pro" a "proti".

Nikolaj Starikov

Zdroj: Nstarikov.ru

Překlad: -mbi-, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

 

 

23/07/2016, 01:37
Pokud ještě někdo konzumuje západními médii vehementně šířenou informaci, že „Erdogan si nejspíš pokus o puč sám zinscenoval“, nechť si přečte zprávu „Bělobrádek chce vládní stanovisko k situaci na tureckých školách“ a pak zprávu „Bělobrádek je už počtvrté v USA, za moře letěl...
19/07/2016, 22:18
Dva členové francouzských speciálních sil zahynuli v (bývalé) Libyi poté, co vrtulník, na jehož palubě se nacházeli, sestřelili v neděli 17. července povstalci z Brigády osvobození Benghází. Francouzské ministerstvo obrany se informaci zprvu snažilo tutlat (čemuž po pondělním vypískání despotického...
16/07/2016, 22:14
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan krátce po nezdařeném vojenském puči dává najevo, že se cítí potlačením vzpoury části armády posílen a naznačuje, že je ochoten riskovat konflikt s kýmkoliv včetně Spojených států. Zorganizování převratu přičítá svému dlouholetému rivalovi Fethullahovi...