EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Proč „Putin může za MH17“? Toto následovalo vždy, když se postaral o mír

Ruský prezident potřetí za poslední tři roky zabraňuje nejen další eskalaci lokálního konfliktu, ale i vypuknutí velké války. Po zastavení příprav amerického útoku na Sýrii, po „Minsku“ i po nynějším vyjednání příměří následovalo vždy to stejné.


Globálním oligarchům, majitelům zadluženého západního světa, kterým každý konflikt pomáhá aspoň trochu řešit jejich stále těžší situaci, nezbývá nic jiného, než provádět útoky v informační válce. Zdatně jim v tom pomáhají i v ČR působící takzvaně veřejnoprávní a korporátní média.


Jak to funguje? Jednoduše a už velmi okatě, ale valná část české populace, zaujatá konflikty v reality show Prostřeno, to stále ještě nevidí, natož aby to spatřovala jako trapné:

12. září 2013 je přijat ruský návrh na likvidaci syrských chemických zbraní – osm dní poté vychází článek „Muž našel psa, jenž vypadá jako Putin“.

12. února 2015 je podepsána dohoda „Minsk 2“ – osm dní poté vychází zpráva „Odstřelovače na Majdanu řídil Putinův poradce Surkov, oznámil ukrajinský prezident.

22. února 2016 Vladimir Putin oznamuje dohodu o příměří v Sýrii – tři dny poté vychází článek „Podle investigativní skupiny může za zkázu letu MH-17 Putin“.

Za každou mírovou aktivitu je ruský prezident ihned „odměněn“ tím nejnižším způsobem dehonestace nebo nejpodlejším obviněním.

A nyní podrobněji.

Když světové agentury v srpnu a v září 2013 šířily důmyslně vyfabrikovaný příběh o tom, že „Bašár Asad zaútočil na civilisty chemickými zbraněmi“, zbývaly prakticky jen hodiny do útoku americké armády na Damašek. Bezprostředně před jeho zahájením přišlo Rusko s iniciativou, která agresi zabránila, zachránila Sýrii v jejích stávajících hranicích, zamezila explozi terorismu ze Sýrie s přímým dopadem na Střední východ, do Střední Asie, na Kavkaz, do Ruska i do Evropy a na čas znamenala konec snu o velkém mezinárodním konfliktu na Blízkém východě.

Ruská diplomacie prosadila návrh, aby byly syrské chemické zbraně zlikvidovány pod mezinárodním dohledem, na což Američané nemohli nekývnout. Tato událost znamenala de facto obrat v syrské válce a světová veřejnost okamžitě začala vnímat vedení ruského státu a ruského prezidenta jmenovitě jako zastánce míru.

Zoufalé protistraně válkychtivých oligarchů, permanentně zneužívajících zpravodajské služby, PR experty, nadnárodní i „národní“ tiskové agentury, včetně „naší“ „veřejnoprávní“ ČTK, nezbylo nic jiného než nasadit Vladimiru Putinovi psí hlavu. A to doslova. Ani ne deset dní po diplomatickém vítězství strany míru ČTK šíří tento článek. Zdánlivě humor a maličkost (pomineme-li fakt, že připodobnění Obamy ke zvířeti by znamenalo hrubý rasový prohřešek, zatímco v případě Merkelové by šlo o prohřešek genderový).

Ale načasování (náhle jeden nejmenovaný, necitovaný „občan Ukrajiny našel v centru Kyjeva psa“), aktivizace (virálně šiřte a bavte tak své přátele: „fotografie se objevila na několika internetových serverech a mnozí uživatelé si podobu doslova užívají“), skrytá sdělení (Putin je agresor a despota: „V jedné z reakcí na serveru LiveJournal lidé radí nechat psa v klidu a nenaštvat ho. Jinak, jak pisatel s nadsázkou podotýká, není vyloučeno, že jeho majitel už byl zatčen“) i samotný fakt, že informace byla publikována na titulních stranách nejčtenějších serverů, svědčí o jednom: tato odlehčená, rádoby humorná zpráva měla plíživě a skrytě dehonestovat Vladimira Putina ihned po neřízené medializaci jeho diplomatického úspěchu.

Psal se druhý únorový týden roku 2015 a v běloruském Minsku byla podepsána mírová dohoda, která měla zastavit další krveprolití na Ukrajině. Za svojí klíčovou roli v dojednání této úmluvy Vladimir Putin sklidil tvrdou kritiku od domácích „hurápatriotů“, kteří trvali na vojenském dořešení statusu Donbasu, přestože je nyní jasné, že dohoda ušetřila další tisíce lidských životů a Doněcku i Luhansku umožnila pracovat na státnosti a rozvoji.

Putinovy postoje v Minsku byly v příkrém rozporu s mediálním obrazem Ruska chystajícího se na okupaci Ukrajiny, dohoda byla podepsána 12. února a tři dny na to začalo platit příměří. Osm dní po podpisu dohody publikuje „globální“ agentura Reuters u příležitosti výročí Majdanu tuto citaci Porošenka: „Jen před několika dny mi šéf kontrarozvědky řekl, že mu při výsleších členové speciálních jednotek poskytli důkazy o tom, že ruský prezidentský poradce Vladislav Surkov řídil organizaci skupin cizích sniperů na Majdanu.“

Zprávu převzal iDNES a některá další média působící v tuzemsku. „Veřejnoprávní“ Český rozhlas ji dokonce v titulku uvedl jako prezidentské oznámení: „Odstřelovače na Majdanu řídil Putinův poradce Surkov, oznámil ukrajinský prezident“.

Jméno ruského prezidenta se objevuje v titulcích v jasné souvislosti se střelbou na Majdanu – a jakýkoliv prostor pro napadenou stranu v článku neexistuje, vyjma konstatování „Moskva obvinění popřela“. Pokus o dehonestaci ruského prezidenta bezprostředně po „Minsku-2“ je zcela zřejmý.

Naprosto stejný scénář jako v uvedených dvou případech přišel i nyní, po iniciativě Vladimira Putina vedoucí k uzavření dohody o příměří v Sýrii. To je oznámeno v pondělí 22. února a znamená nejen alespoň částečnou redukci uměle vyvolaného a přiživovaného krveprolití v zemi. Znamená také a především utlumení nejvyhrocenější mezinárodní situace za poslední roky a (snad) konec „nadějím“ na velkou válku s Tureckem, potažmo s NATO.

A hned 25. února vychází tato novinářská zrůdnost, vypuštěná v naší zemi agenturou ČTK a důkladně šířená poslušnými „novináři“: „Za sestřelem malajsijského boeingu stál Putin, tvrdí investigativci.“ Prý a údajně. Za pozornost opět stojí použitý jazyk: „Odpovědnost za smrt civilistů nese podle investigativní skupiny Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu, kteří údajně o přesunu zbraně na východní Ukrajinu rozhodli.“ A hotovo. Žádná citace, žádná fakta.

Článek musí urazit všechny investigativní novináře světa, protože z nich dělá absolutní hlupáky: kdyby aspoň nějak toto spinované sdělení naznačilo, proč by mělo být pro Vladimira Putina výhodné zabíjet civilisty v situaci, kdy neexistovalo nic horšího pro zvrácení vývoje v jeho neprospěch.

Závěr žádný. Informační ofenzíva pokračuje.

Pokud jste tento text četli v době vysílání pořadu Prostřeno, děkujeme za pozornost obzvlášť.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

 

 

23/08/2016, 22:37
Německý Bild a medaile z Ria Zřetelný příklad toho, jak si na portálu německého listu Bild vykládají aplikaci motta, že „do sportu politika nepatří“: http://sport.bild.de/olympia/medaillenspiegel/ Zkuste hádat, která země není v přehledu získaných medailí uvedena – nápovědu najdete například zde.
15/08/2016, 00:08
Turecký prezident Recep Erdogan během nedávné schůzky se svým ruským kolegou Vladimirem Putinem vyzval k vyloučení dolaru z dvoustranného obchodu. Namísto americké valuty by země měly ve vzájemných transakcích využívat turecké liry a rublu, informuje s odkazem na turecké noviny Gunes ruský server ktovkurse.com. Bude to...
11/08/2016, 00:43
Populární ruský analytik Valerij Pjakin, který komentuje globální dění z pozice Dostatečně všeobecné teorie řízení, vyjádřil podporu v nadcházejících volbách do ruské Státní dumy spisovateli Nikolaji Starikovovi a jeho Straně velká vlast (PVO). Na otázku, zda je připraven podpořit svým...