Triumf a poselství Stalingradu

„Když Hitler plánoval letní ofenzívu v roce 1942,“ svědčil po válce náčelník štábu pozemních vojsk wehrmachtu Kurt Zeitzler, „měl v úmyslu zmocnit se především Stalingradu a Kavkazu. Kdyby německá vojska překonala dolní tok Volhy a přeťala hlavní ruskou komunikaci spojující sever s jihem a kdyby bylo kavkazské nafty použito pro válečné potřeby Německa, situace na východě by se od základu změnila“.

Stalo se přesně to, ale v opačném gardu. Před vítězi Stalingradské bitvy smekl i Bílý dům. „Jménem lidu Spojených států amerických,“ napsal jim F. D. Roosevelt, „se obracím k městu Stalingrad na znamení našeho nadšení statečnými obránci, jejichž chrabrost, síla ducha a obětavost budou navěky inspirovat srdce všech svobodných lidí. Jejich slavné vítězství zastavilo vlnu vpádu a stalo se obratem ve válce spojeneckých národů proti silám agrese.“

Bitva začala prolomením vnější obrany města před 75 lety – 21. srpna 1942. Hitler do ní nasadil více než třetinu svých pěších a polovinu tankových a motorizovaných svazků. Úpornost střetu překonala všechna Martova pole, známá z dosavadních análů. Z města o téměř miliónu předválečných obyvatel se zachovala jediná budova. Víc agresorů, než při dobývání celé Paříže, padlo jen v boji o „Pavlovův dům“. Četa pod velením Jakova Pavlova ho přesto ubránila – od září až do konce bitvy. Děsivé útrapy zažila civilní populace. Se zbraní v ruce se vyznamenaly i stovky neohrožených žen.

Zvrat nastal koncem listopadu. Rudá armáda sevřela v „kotli“ 22 nacistických divizí. Přijmout nabídku kapitulace jim Hitler zakázal. Göring hulákal ještě 30. ledna 1943: „Každý Němec musí i za tisíc let vyslovovat slovo Stalingrad s posvátnou hrůzou a připomínat si, že tam Německo přece jen položilo základ ke konečnému vítězství…Dokud bude stát jediný Němec, Rus ví, že není dobojováno.“ Polní maršál Friedrich Paulus kapituloval už dva dny nato. Do zajetí padlo i 24 dalších generálů. Ztráty poražených dosáhly půldruhého miliónu. Ty ze „sudetské župy“ byly, v relativním poměru, dvakrát větší než z Německa před Mnichovem. Vítěz pochoval na 1,1 miliónu mužů i žen.

V deníku německého diplomata Ulricha von Hassella stojí: „Posledních několik týdnů je signálem vážné krize, jakou jsme ve válce zatím nezažili. Zachvátila nejen vedení a vládnoucí režim, ale celé Německo. Symbolizuje ji jediné slovo – Stalingrad.“ Rudá armáda převzala iniciativu. Teď už ji jen dál stupňovala. Zakolísala i morálka wehrmachtu, masírovaného žvástem o „tupých bolševicích“ a „ruských podlidech“. Tím víc upadla v řadách Hitlerových satelitů. Tím víc to přispělo k aktivizaci protifašistických sil i v Itálii, Maďarsku, Rumunsku či klerofašistickém slovenském režimu. Teprve teď plán napadnout SSSR definitivně odpískalo Tokio. Příznačná je i statistika americké „půjčky a pronájmu“: většina dodávek „první frontě“ spadá až na dobu po Stalingradu. Až do něj to – v „protektorátu“ i celé okupované Evropě – vypadalo, že se vyplatí kolaborace. Stalingrad dobil baterky všem, kdo si jí neušpinili ruce. 

Donbas od něj leží jen pár set kilometrů. Masakruje ho verbež, pyšná na nacistický rodokmen. Vítěze nad Hitlerem sprostě uráží. Na troskách „Třetí říše“ se svět zavázal, že nic podobného nedopustí. Svatoušci liberální fráze si dopřávají obojí. Náměstí Stalingradské bitvy zdobí i Paříž. Stalingradská ulice – Brusel, Montreil, Grenoble i řadu jiných měst. Památka, kterou zvěčňují, vysílá jasný vzkaz. Zvlášť všem, kdo na to, že se kolaborace s verbeží vyplatí, sází v XXI. století.

Josef Skála, místopředseda ÚV KSČM

Zdroj

loading...

Ohodnotit článek
(22 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Blogy a komentáře

 • Bude odchod z EU a NATO realitou? Politici neustále padají do své odtrženosti od lidí, kterým mají sloužit
  Představa, že volení zástupci lidu – poslanci a senátoři, ale i vládní úředníci, dělají vše nejlepší pro blaho vlastních lidí a kultury, je doslova a do písmene iluzí.
  neděle, 10 září 2017 00:05 Přečteno 4038 krát
 • Lithium: může být ještě větší zlo v těch, kteří drží moc?
  Lidé v České republice jsou v těchto dnech vědomými, ale bohužel ve většině nevědomými svědky neuvěřitelné tragédie polistopadového vývoje. Není viditelnějšího symbolu degradace naší země, než je cínovecké lithium.
  sobota, 07 říjen 2017 21:40 Přečteno 3749 krát
 • Ne a ne. Český stát prostě lithium těžit nebude
  Média v pondělí 2. října přinesla zprávu ČTK, která slavnostně oznamuje, že lithium vytěžené v Krušných horách by se mělo zpracovávat v takzvaném „Česku“. Ve zprávě není ani slovo o tom, že by strategickou surovinu měl těžit český stát.
  pondělí, 02 říjen 2017 22:00 Přečteno 3657 krát
 • Zvolení Pirátů do Poslanecké sněmovny je sdělením, kam intelektuálně a morálně padáme
  Cucáci přemluvili bábu, jednadvacetiletý student přemluvil dědu, Kalousek a Gazdík přemluvili tři a půl milionů lidí v bídě. Zelení kooperovali s Piráty, vítači, homo lobby a přemluvili squattery i uživatele LSD a Cannabisu. Matematické počty a rozložení společenských vrstev zcela vyvrací úspěch devíti stran ve volbách.
  sobota, 28 říjen 2017 00:12 Přečteno 3544 krát
 • Andrej Babiš je cenný politik
  Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.
  středa, 18 říjen 2017 14:16 Přečteno 3271 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru