Trumpova korejská prohra bude fiaskem celého Západu

Donald Trump je při své jednoduchosti destruktivní element pro USA i celý Západ, protože odhaluje pokrytectví, s jakým se musela po dlouhá desetiletí sžívat celá planeta a kvůli němuž zahynuly v uměle vyvolaných konfliktech miliony lidí.

Umírat budou bohužel i další lidé, o tom není nejmenších pochyb a důkazem budiž bezmála dva tisíce mrtvých civilistů pozabíjených „koalicí“ vedenou Spojenými státy v Sýrii jen za poslední měsíce. Avšak to, před čím varovali neméně krvelační podporovatelé Clintonové, skutečně nastává: Trump opravdu svým buranstvím zpochybňuje už tak nulovou důvěryhodnost USA.

„Normální“ fungování Ameriky je podmíněno možností násilně drancovat cizí zdroje – lidské, přírodní, finanční, a to už od dob vyvraždění milionů indiánů. To není otázka politiky, je to otázka principu a stejně by tomu bylo, i kdyby se stal prezidentem USA třeba „socialista“ Bernie Sanders. Bez výjimky každý americký prezident se totiž po inauguraci velmi rychle změní a spolehlivě zajede zpátky do kolejí svého předchůdce.

Jelikož zákonitě nemůže nastat žádná revitalizace americké „politiky“ – která v podstatě neexistuje, podobně jako neexistuje americká „demokracie“ – systém i se svými protagonisty degeneruje a jako „nejlepší lidi Ameriky“ plodí Clintonovou a Trumpa. Volby od voleb je to horší, a zatímco Obama ještě chápal souvislosti, našlapoval opatrně a jaksepatří pokrytecky, Trump už vůbec nevidí hromady porcelánu okolo a zanechává za sebou neuvěřitelnou spoušť.

Na plnou hubu a bez okolků říká, že válka jsou zdroje a ty Amerika potřebuje, aby mohla být znovu „great“. Proto Spojené státy a jejich poskoci rozdmýchávají napětí s Ruskem a nutí občany evropských zemí k pocitu strachu – a k tomu, aby platili za ochranu před neexistující hrozbou.

Když je této „hrozby“ málo, přesunou se z Ameriky do Polska další tanky. A když ani to nestačí, přelétnou do Estonska stíhačky F-35. A tak dále, hlavně aby o tom v kontextu „nutnosti zadržování Ruska“ náležitě informoval Reuters a následně Babiš s Bakalou, kteří jsou, mimochodem, na tomto systému existenčně závislí.

A až je strach dostatečně velký na to, aby posloužil jako alibi pro cokoliv, nastoupí Trump a řekne: „Za obranu musíte zaplatit!“ Obludnost této mašinérie jde tak daleko, že chudáci Rumuni budou muset ze svých kapes zaplatit miliardy dolarů za pořízení amerických protivzdušných systémů Patriot. A to v situaci, kdy chronicky podfinancované rumunské zdravotnictví není schopno zaplatit houfně utíkající lékaře a zajistit investice do zdravotnické infrastruktury z Ceaușescovy éry. Dostatečný přístup k lékařské péči nemá každý čtvrtý Rumun, přičemž v počtu lékařů na tisíc lidí je Rumunsko druhé nejhorší v Evropě – po Polsku, které… kupuje Patrioty taky. To byl jen jeden příklad, ačkoliv pro podobné nemusíme chodit ani za hranice České republiky.

Ale ještě absurdnější obrázek Trump narýsoval na Korejském poloostrově.

Severokorejci už od vypovězení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní konzistentně říkají: „Američani, vypadněte z naší země a nechte nás na pokoji. Pokud nás nenecháte být, budeme se bránit, a to jakýmkoliv způsobem. Ale když nás přestanete okupovat a sbalíte si švestky, nebudeme potřebovat ani atomovku. Jako Irák dopadnout nechceme a nedopadneme.“

Místo aby se Američané ujali role moderátorů seriozní diskuse o podmínkách mírové koexistence korejského severu a jihu, udržují jen několik desítek kilometrů od metropole KLDR mohutnou vojenskou sílu. Přitom na obou stranách 38. rovnoběžky je dost vůle k opravdovému smíření, mírovému soužití a sjednocení korejského národa podle principu „jedna země dva systémy“.

Takové tendence existují na jihu, ale i na severu. Tohle jsou slova Kim Ye Jina z ministerstva zahraničí KLDR:

„Poněvadž je samozřejmé, že konfrontace politických systémů vede pouze k válce, mírovým způsobem sjednocení Koreje je pouze koexistence politických systémů severu a jihu. Někteří nesprávně chápou, že rozdíly mezi politickými systémy dvou částí Koreje mohou být činiteli znemožňujícími spolupráci. Ty však nejsou tou hlavní překážkou. Rozdíly mezi systémy jsou Achillovou patou snah o sjednocení, ne však nevyhnutelným problémem v rámci koexistence. Důvodem nechť nám je fakt, že snahy korejského lidu o sjednocení nikdy nezeslábly, neodezněly, a jsou stále silnější navzdory rozdílným systémům, které se utvořily a posílily v obou částech Koreje. Dva různé systémy, různé politické funkce a formy vlastnictví můžou koexistovat v jednom státě.  Bylo to dokázáno v praxi v jiných zemích. Oba dva korejské tábory uznávají, že každý z nich má svůj politický systém. Proto, pokud bude dodržován vzájemný respekt, bude spolupráce mezi nimi snadno dosažitelná a sjednocení bude bezproblémové. Stanovisko severu, aby došlo k sjednocení země při zachování obou systémů, neznamená vnucování svých zájmů a svého systému jihu. Tato zátěž je oboustranná. Sever nechce vnutit jihu svůj socialistický systém a nikdy to ani nedělal.“

Jenže něco takového si v mainstreamu nikdy nepřečtete, natož aby to bylo součástí agendy prezidenta Spojených států. Jeho zájmem není dělat mír, ale byznys.

Válku nechtějí Korejci na severu ani na jihu. Američané teď spěšně, v době prezidentského vakua po sesazení prezidentky Pak Kun-hje, instalují v Korejské republice protiraketový systém THAAD v obavách, že by administrativa budoucího korejského prezidenta tento proces zarazila. Jejich obavy jsou oprávněné, protože sami Jihokorejci žádný THAAD nechtějí, protože chtějí mír – jak jasně ukázala demonstrace doprovázející příjezd komponentů amerického protiraketového systému do místa dislokace.

Nemůže snad být nic absurdnějšího a trapnějšího, než když za této situace Donald Trump prohlásí, že by Jihokorejci měli za instalaci amerického THAADu zaplatit. A ne málo: Washington bude po Soulu požadovat zhruba miliardu dolarů navzdory argumentu Jihokorejců, že pokrytí nákladů na rozmístění, provoz a údržbu systému nebylo předmětem žádné dohody.

Trump chtěl na korejském problému ukázat, jaký je ranař. Jenže kombinace severokorejské neústupnosti a jihokorejské neloajality, pramenící z americké nedůvěryhodnosti, žene Trumpa tam, kde chtěl mít svého soupeře – do kouta.

Velkohubý obchodník totiž nakonec nebude mít kam uhnout a do přímého střetu se silnou severokorejskou armádou nepůjde. Bude rád, když s pomocí Číny vyjedná jakousi dohodu o ukončení severokorejských jaderných zkoušek, čímž potichu uzná KLDR za jadernou velmoc a poníženě z momentální eskalace vycouvá. S miliardou dolarů v kapse, ale s dalšími nenapravitelnými škodami na reputaci Spojených států a celého Západu.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(25 hlasujících)

Přečtěte si

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 • Trumpův nový nápad – noční můra všech Arabů

  S ohledem na ty tři katastrofické války, které momentálně zuří na Středním východě, je těžké představit si něco provokativnějšího, nebezpečnějšího – nebo prostě jen vyšinutějšího – než nápad přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jenže přesně o tom začal tento týden uvažovat Donald Trump. Vlastně jsme to měli čekat. Šílení prezidenti dělají šílené věci.

 • Jiný kraj, jiný mrav: tisíce teenagerů jásají, když jejich prezident mluví o dobru a cituje Čechova (VIDEO)

  Nedávné vyhlášení ceny Dobrovolník Ruska 2017 názorně ukázalo, jaký je rozdíl mezi Vladimirem Putinem a jinými státníky. Zatímco našeho prezidenta studenti nevpouští do škol a popularita hlav USA či Francie spadla hned v prvních dnech jejich úřadování, ruskému prezidentovi věří přes osmdesát procent obyvatel země a mladé dokáže strhnout.

 

 

 

Nejčtenější články - Blogy a komentáře

 • Hybridní útok, který nakonec sežehne útočníka
  A pak že Rusko zasahuje do voleb v jiných zemích. A pak že Rusko vede hybridní válku. A pak že je Rusko agresivní. A pak že Rusko hraje nefér. A pak že je Rusko necivilizované. Zákaz účasti Ruské federace na zimní olympiádě postaví na stranu Ruska další miliony lidí, kteří…
  úterý, 05 prosinec 2017 23:45 Přečteno 5418 krát
 • Ne a ne. Český stát prostě lithium těžit nebude
  Média v pondělí 2. října přinesla zprávu ČTK, která slavnostně oznamuje, že lithium vytěžené v Krušných horách by se mělo zpracovávat v takzvaném „Česku“. Ve zprávě není ani slovo o tom, že by strategickou surovinu měl těžit český stát.
  pondělí, 02 říjen 2017 22:00 Přečteno 4140 krát
 • Lithium: může být ještě větší zlo v těch, kteří drží moc?
  Lidé v České republice jsou v těchto dnech vědomými, ale bohužel ve většině nevědomými svědky neuvěřitelné tragédie polistopadového vývoje. Není viditelnějšího symbolu degradace naší země, než je cínovecké lithium.
  sobota, 07 říjen 2017 21:40 Přečteno 3900 krát
 • Zvolení Pirátů do Poslanecké sněmovny je sdělením, kam intelektuálně a morálně padáme
  Cucáci přemluvili bábu, jednadvacetiletý student přemluvil dědu, Kalousek a Gazdík přemluvili tři a půl milionů lidí v bídě. Zelení kooperovali s Piráty, vítači, homo lobby a přemluvili squattery i uživatele LSD a Cannabisu. Matematické počty a rozložení společenských vrstev zcela vyvrací úspěch devíti stran ve volbách.
  sobota, 28 říjen 2017 00:12 Přečteno 3742 krát
 • Andrej Babiš je cenný politik
  Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.
  středa, 18 říjen 2017 14:16 Přečteno 3456 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru