Syrská koalice musí ukončit americko-kurdskou agresi. Už teď

Američané v Sýrii rozehrávají hru, která je přinejmenším stejně špinavá a nebezpečná jako hra s odepsaným Islámským státem. Je ale mnohem zákeřnější: k plíživé okupaci Sýrie teď využívají Kurdy, o něž se pečlivě starají nejen na bojišti, ale také v médiích, kde Kurdům budují renomé „rozumné“ a schopné síly. O co ve skutečnosti jde a jak na tuto situaci reaguje Sýrie s jejími spojenci, rozebírá analytik Jim W. Dean.

Americký plán na balkanizaci Sýrie se nám odhaluje v celé své kráse. Události posledních týdnů zbavily většinu Američanů jejich růžových brýlí, vyjma těch nejvíce zaslepených obhájců americké hegemonie. Sestřelení syrského letadla kapitána Aliho Faheda je ukázkovou tečkou za doznáním se ke zločinu.

Stručně řečeno, strojená americká protiteroristická koalice chce dostat zbývající jednotky Islámského státu ven z Rakky a poslat je do boje se Syrskou arabskou armádou (SAA). „Osvobozená území“ by tak padla do rukou nového okupanta. Kdo by jím tak mohl být?

Samozřejmě by jím byly staré dobré Spojené státy americké a jejich nová kurdská armáda, která jasně dává najevo, že jejím záměrem nebylo pouze vyhnat Islámský stát z jejich kurdské části Sýrie, ale že chtěla také zabrat co nejvíce území historicky osídleného Araby. Zvláště se zaměřovala na území bohatá na hospodářské zdroje, jako je voda, půda a ropa. 

Obdrželi jsme zprávy, že konvoj padesáti nákladních aut minulý týden přepravil na kurdské území více zbraní, než bylo potřeba na dobytí Rakky. Někdo plánuje další fázi konfliktu, součástí které má být válečné tažení větší, než jaké bylo na území Rakky. A toto tažení se má odehrát na územích, která nenáleží Kurdům. Kdo jim dal povolení k této akci?

Tento plán byl odhalen díky nedávným událostem, kdy stíhací letoun F/A-18 Hornet nečekaně sestřelil stíhací bombardér Su-22, který pilotoval kapitán Fahed. Celé se to podobá situaci, kdy Turci sestřelili ruské letadlo v severovýchodní Sýrii. Tehdy bylo letadlo sestřeleno raketou vzduch-vzduch, poté co bombardovalo svůj cíl. Analýza deníku Veterans Today dodává, že Spojené státy spustily tuto akci za účelem vytvoření „červené linie“.

Překrucování slov a zastírání záměru

Oficiální zpráva Pentagonu uvádí, že syrské letadlo bombardovalo pozice „blízko Syrských demokratických sil (SDF)“. Dřívější zprávy uváděly pouze několik zraněných a žádné oběti na životech. Slovo „blízko“ je zde velmi důležité, jelikož jeho použití naznačuje, že nebylo úmyslem zasáhnout kurdské jednotky SDF.

Všichni vojenští odborníci se shodují na tom, že je obtížné držet krok s rychle se měnící bitevní linií. Tygří jednotky syrské armády, jež se podílely na vyčištění východního Aleppa, se nyní přesunuly do jižní Rakky. Zde se za zavřenými dveřmi SDF a Tygří jednotky shodly na nekonfliktním jednání, které je ale nyní ohroženo.

Když kapitán Fahed letěl pryč od místa úderu směrem k Damašku, již pro nikoho nepředstavoval žádnou hrozbu. I přesto bylo stíhacímu letounu F/A-18 pod záminkou ochrany jednotek nařízeno, aby bombardér kapitána Faheda sestřelil.

Správný řešením by ale bylo využít pohotovostní linky a ohlásit zmiňovanou akci, zvláště když se nejednalo o útok na jednotky SDF. Jestli akce kapitána Faheda měla sloužit jako varování pro jednotky SDF, aby nebránily syrským jednotkám v postupu do Resafy, to zatím nevíme. Mějme ale na paměti, že v jihovýchodní Sýrii před pár týdny americké jednotky ostřelovaly syrský konvoj, který se nacházel 40 km od města al Tanf.    

Spojené státy se tedy samy staví do role soudce, který má rozhodovat o využívání vzdušných sil v boji se syrskou protiteroristickou koalicí, aby tak mohly ochránit své zástupné jednotky.

Spojené státy tedy operují v Sýrii bez jakéhokoli dovolení a porušují tak mezinárodní právo i precedent Organizace spojených národů. Chtějí převzít kontrolu nad ještě větším územím Sýrie. To na tom nikdo nevidí nic špatného?

Spojené státy nahrazují Islámský stát jednotkami SDF

USA si zřídily předsunutou základnu v arabském městě Tabqa. Samotná Rakka není totiž kurdským územím, ale arabským. Spojené státy a Kurdové otevřeně usilují o získání syrských území a činí tak pod záminkou boje s terorismem. Sýrie je tedy porcována jako krocan na Vánoce.

V boji o Rakku již vítěze známe. Ale nová velká dodávka zbraní na toto území a nově vybudovaná americká základna ve městě Tabqa znamenají pouze jednu věc: Spojené státy plánují další krok a tím je zabrání ropných polí s pomocí jednotek SDF.

Zároveň by se tak dostaly dále na východ a získaly by tak kontrolu nad klíčovými přírodními zdroji Sýrie. Tyto zdroje by se posléze staly součástí plánovaného Kurdského státu, který by byl plně závislý na vojenské pomoci Spojených států a penězích Saúdské Arábie. Stal by se tak součástí procesu balkanizace, který původně zahrnoval pouze Sýrii.

Západní média ve svých zprávách o válečné situaci v Sýrii vůbec nezmiňují fakt, že v jižní části Rakky se nacházejí ropná pole. V západních mediích také nezaznívají informace o tom, že Kurdové postupují směrem na jih, aby zabránily Tygřím jednotkám získat strategické rozcestí Resafy. Tímto by Kurdové zabezpečili volný průchod jednotkám Islámskému státu, které momentálně prchají z Rakky.

Osvobození Resafy a zvláště silnice vedoucí do města Ithyria by naproti tomu umožnilo zásobovat Syrskou arabskou armádu (SAA), která by se tak mohla dostat k ropným polím v jižní části Rakky.

Jednotky SAA útočí jižně od této silnice a snaží se tak udržet skupiny Islámského státu na severu. Takto jim chtějí také odříznout zásobování a snížit jejich bojeschopnost. Pouze zpravodajský server South Front denně zveřejňuje aktualizované mapy bojišť, na kterých je zakreslena i poloha ropných polí.

Jakmile Sýrie vyčistí tyto oblasti od jednotek Islámského státu, jednotky SAA se pustí do ofenzivy a začnou postupovat směrem k městu Dajr az-Zaur. Syrská koalice bude muset v této chvíli zabránit koalici Spojených států v postupu. To neznamená agresi ze strany Sýrie, nýbrž povinnost se takto zachovat.

Spojené státy nechaly sestřelit bombardér Su-22, aby zabránily tomuto vývoji. Jejich plán ale nevyšel.

Co tu ještě nezaznělo, je, že Rusko mělo v blízko sestřelu Su-22 svoje vzdušné jednotky. Rusko ale na F/A-18, nenechalo se zbrkle vyprovokovat a jen díky tomu je pilot F/A-18 stále na živu.

Moskva působivě vyřešila celou situaci a nad oblastí západně od Eufratu stanovila bezletovou zónu pro jednotky koalice Spojených států.

Nepřipustit akci ze strany koalice Spojených států

Ruský ministr obrany se vyjádřil k celé situaci bez servítků: „Opakované bojové akce letectva Spojených států proti právoplatným ozbrojeným silám země, která je členem Organizace spojených národů, jsou hrubým porušením mezinárodního práva a de facto vojenskou agresí namířenou proti Sýrii.“

Kdybych byl na místě syrských sil, tak bych z bezletové zóny udělal no-go zónu pro jednotky SDF, které by musely čelit útoku při vstupu na další území Sýrie. Pentagon by musel ustoupit ze svých záměrů, jelikož by Američané již dále nechtěli podporovat okupaci Sýrie pod záminkou odstraňování Islámského státu. Kongres to sice podporovat bude, ale lidé ne.

Otázkou zůstává, zda Irák sehraje v celé situaci klíčovou roli. Poskytne jednu či dvě divize a vpadne Islámskému státu do zad z města Al-Bukamal, ležícího na řece Eufrat? Islámský stát by musel bojovat na dvou frontách a syrské jednotky by mohly z Palmýry postupovat mnohem rychleji a mohly by osvobodit z města Dajr az-Zaur svoji jednotku, která je již dlouho obklíčená Islámským státem. Navíc by Islámský stát neměl žádnou únikovou cestu, kterou by mohl využít.

Pokud Spojené státy touží po válce v Sýrii, jediné co musí udělat, je zabrat více syrského území s pomocí svých zástupných jednotek a jednotek SDF a zabránit syrským silám v jejich osvobozovacích akcích. Spojené státy nemusí bojovat s Islámským státem, jelikož koalice Sýrie, Ruska, Iráku a Íránu zvládne Islámský stát porazit sama.

Pokud se tyto státy spojí, mohou si tím pro sebe zajistit bezpečnost, plně tak kontrolovat hranice a nepřipustit žádnou akci ze strany koalice Spojených států, která bude svými zástupnými jednotkami nahrazovat jednotky Islámského státu a vytvářet tak další hrozbu pro Sýrii a další státy.

Jim W. Dean

Zdroj: New Eastern Outlook

Překlad: LR, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Na syrské obloze začíná válka bez pravidel
  Americké letectvo, které sestřelilo letoun syrské armády, bylo prohlášeno za legitimní cíl ruských stíhačů a protivzdušné obrany.
  pátek, 23 červen 2017 13:50 Přečteno 6711 krát
 • Syrská koalice musí ukončit americko-kurdskou agresi. Už teď
  Američané v Sýrii rozehrávají hru, která je přinejmenším stejně špinavá a nebezpečná jako hra s odepsaným Islámským státem. Je ale mnohem zákeřnější: k plíživé okupaci Sýrie teď využívají Kurdy, o něž se pečlivě starají nejen na bojišti, ale také v médiích, kde Kurdům budují renomé „rozumné“ a schopné síly. O…
  sobota, 01 červenec 2017 15:14 Přečteno 5940 krát
 • ŠOS proti NATO: „Afghánské předmostí“ USA se ocitlo v sevření multipolární Eurasie
  Zatímco v NATO dominuje jeden stát, jeden expanzivní cíl, ŠOS sestává ze států a politických sil, které zastupují zcela odlišné civilizace, zahrnující různé ideologie a politické systémy. ŠOS se jeví jako multipolární blok, který se v mnohém vyrovná USA a hegemonii celého Západu.
  pátek, 23 červen 2017 23:32 Přečteno 4816 krát
 • Rusko a Indie: neochvějné přátelství
  Indie, druhá nejlidnatější země planety, se před měsícem stala plnoprávným členem Šanghajské organizace pro spolupráci. Tento krok může s ruskou pomocí přispět ke sblížení letitých asijských rivalů a současně přetváří zmíněné nezápadní uskupení v jednu z nejvýznamnějších organizací světa.
  úterý, 11 červenec 2017 21:53 Přečteno 3616 krát
 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie
  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se…
  neděle, 16 červenec 2017 22:51 Přečteno 2406 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru