Nad Libyí zuří letecká válka, o které se nepíše. Jak si stojí síly generála Haftara?

Západní mainstreamová média publikují jen minimum aktuálních informací z Libye, aby se čtenář nedozvěděl, jakou katastrofu Západ svojí intervencí způsobil. Země se po smrti Muammara Kaddáfího propadla do chaosu a bojů několika frakcí a koalic. Dvě z nich, podporované různými zeměmi, zapojují do bojů také bojová letadla.

V zemi působí dvě znesvářené „libyjské vzdušné síly“ – letectvo Libyjské národní armády (LNA) generála Khalify Haftara a „misurátské“ letectvo koalice nazvané Libyjský úsvit.

Zatímco Libyjskou národní armádu aktivně podporují například Rusko, Egypt a Spojené arabské emiráty, islamistická koalice Libyjský úsvit má podporu mimo jiné Kataru (ano, proxy válku proti sobě vedou v Libyi dvě členské země Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu).

Jak na tom je aktuálně letectvo Libyjské národní armády generála Khalify Haftara?

Jeho vzdušné sály ztratily během posledních týdnů v boji s islamisty dva Migy 21 a jednoho z jejich pilotů. První MiG-21 byl sestřelen nad Al Sabrí v provincii Benghází (stalo se to 18. dubna a jednalo se o typ MiG-21MF), druhý se zřítil u Tobruku během návratu z náletu na islamisty v Derně. Zahynul přitom velitel libyjské letecké základny Gamála Abd al-Násira.

Haftarovy síly ztratily také jeden z bitevních vrtulníků Mi-35, který byl zasažen a zničen na zemi na letecké základně Las Ranuf během útoku islámských milicí. Uvedené ztráty omezily možnosti letectva Libyjské národní armády (LNA) v bojích se silami Libyjského úsvitu z Misuráty o tzv. „Ropný půlměsíc“ ve střední Libyi.

Od ledna 2016 tak vzdušné vojenské síly LNA ztratily při haváriích a v bojích s nepřítelem celkem 8 letadel: 3 MiGy 21, 5 MiGů 23 a také 6 vrtulníků včetně dvou bitevních Mi-35. Udržování letadel, která v řadě případů stála desítky let v hangárech nebo i pod širým nebem, v provozuschopném stavu s využitím náhradních dílů z Egypta a Ruska neumožňuje zachovat početní stavy letuschopných strojů vojenského letectva.

Zatímco přišla o 14 letounů, podařilo se LNA doplnit inventář pouze 6 opravenými letadly. V daném okamžiku tak LNA disponuje pro vlastní boj osmnácti nadzvukovými proudovými letouny (14x MiG-21 a 4x MiG-23), sedmi bitevními vrtulníky Mi-35 a čtrnácti dopravními vrtulníky Mi-8 (používanými také pro bombardování). Z letounů jsou bojeschopné všechny 4 stroje MiG-23, zatímco MiGů 21 jen část.

Ověřit bojeschopnost vrtulníků je složitější, protože nemají palubní čísla, sám Haftar však hovořil o 10 strojích, které vedou „protiteroristické akce“ proti milicím „Misuráty“.

Letos 27. února podle serveru warisboring.com předalo Rusko Haftarovi  několik strojů Mig-23, ty se ale ještě do bojů nezapojily.

Létající personál vojenského letectva LNA tvoří především starší piloti ještě z dob Kaddáfího Libye. V červenci 2016 ukončilo egyptskou leteckou akademii 35 libyjských pilotů, kteří dnes létají na dvoumístných strojích MiG-21 na letecké základně Gamála Abd al-Násira u Tobruku, ale bojových akcí se zatím nezúčastňují.

S novými piloty pro MiG-23 je to ovšem složitější: Egypt sám nemá taková letadla ve výzbroji a také samotný letoun je podstatně složitější a náročnější na pilotáž než MiG-21.

V bojích o ropná pole poskytují silám LNA přímou vzdušnou podporu Spojené arabské emiráty (SAE), které rozmístily v Libyi několik ozbrojených turbovrtulových letadel  Air Tractor. Vzhledem k omezenému operačnímu doletu však není možné „traktory“, které operují ze základny Al Khadim v jihovýchodní Libyi, používat ve vzdálených jižních a západních oblastech země.

SAE v současné době tuto základnu rozšiřují, práce však ještě nejsou ukončeny – hotova je prozatím jen polovina vzletové a přistávací dráhy a tak Emiráty sem moderní proudové stroje s delším doletem zatím nemohly přesunout.

Jedinými silami letectva LNA v blízkosti nepřátelské Misuráty tak jsou jedna Mirage F-1, dva stroje Su-22 a jeden Mi-35 na základně Al Watíja u Zintanu, které jsou ovšem využívány pouze k průzkumu podél linie kontaktu znepřátelených stran.

Dne 5. dubna 2017 zahájilo Haftarovo letectvo nálety na leteckou základnu Tamanhint  (leží cca 30 km od Sabhá), kde probíhají boje mezi 12. brigádou LNA a dvěma oddíly „Misuráty“.

Letectvo Libyjského úsvitu reagovalo na tyto akce LNA útokem na leteckou základnu Brak (leží cca 80 km od Sabhá), kterou využívají Haftarovy MiGy 23. Představitelé Misuráty oznámili, že jejich L-39 zničily při náletu na zemi jeden Mig-23. LNA tento údaj nepotvrdila.

Další vývoj letecké války nad Libyí bude zřejmě ještě dramatický: podle dobře informovaného odborného žurnalisty Babaka Taghvaeeho obdržely vzdušné síly Libyjského úsvitu peníze od Kataru na přípravu pilotů pro vzdušné údery proti Libyjské národní armádě. A není vyloučeno, že dojde i na vzdušné duely MiGů – také v inventáři „Misuráty“ jsou totiž letouny MiG-23.

mbi, Geo, Eurasia24.cz

Zdroje: warisboring.com, Diana Michailova, Babak Taghvaee

Foto: Diana Michailova

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 • Konec „lidové tvořivosti“, ruské školství se vrací k pořádku. Vasiljevová připravuje rozsáhlou reformu

  Jak Eurasia24.cz před rokem informovala, nepopulárního exministra školství Ruské federace Dmitrije Livanova vystřídala ve funkcí konzervativní patriotka Olga Vasiljevová. Ta se nyní pouští do rozsáhlé školské reformy s cílem napravit v minulých letech provedenou liberalizaci a decentralizaci ruského školství.

 • Severní Korea: ohnivá zloba a strach

  Zvony bijí na poplach, neboť se objevily přebujelé spekulace ohledně „možných“ miniaturizovaných jaderných hlavic, které by měl Pchjongjang vlastnit.

 • USA odhlasovaly zákon pro vyhlášení obchodní války do posledního Rusa. Konec nadějí i pro všechny lokaje, kteří doufali, že budou alespoň sbírat drobky

  Současné vládnoucí korporátní elity EU jsou v těžké situaci. Ekonomické sankce, které USA uvalily na Ruskou federaci, nařizují zaprodaným elitám a všem poskokům USA podílet se na ekonomické válce proti Ruské federaci. Vojenský pakt NATO úspěšně dokončuje obkličování ruských hranic, a tak další fází bude pokus o ekonomické zhroucení Ruska a následné vojenské doražení. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 • Odhalené tajemství

  Pokud se chcete dozvědět, co se děje na Ukrajině, co tam chystají, příchod jakých událostí očekávají a současně se jich obávají, pak si přečtěte, co se tam říká o Rusku a jaké další pohromy mu předpovídají. Můžete si být jisti, že během několika měsíců nebo dokonce jen týdnů se to splní. Ne ovšem v Rusku.

 • Velká flotila Vladimira Putina

  Dvacátého července letošního roku byl na portálu ruské sbírky zákonů zveřejněn výnos Vladimira Putina stanovující osnovy státní politiky Ruské federace v oblasti vojenského námořnictva na období do roku 2030. Řada komentátorů jej nazvala „výnosem o velké flotile“.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Odhalené tajemství
  Pokud se chcete dozvědět, co se děje na Ukrajině, co tam chystají, příchod jakých událostí očekávají a současně se jich obávají, pak si přečtěte, co se tam říká o Rusku a jaké další pohromy mu předpovídají. Můžete si být jisti, že během několika měsíců nebo dokonce jen týdnů se to…
  neděle, 13 srpen 2017 01:21 Přečteno 5328 krát
 • Ztratí Washington po Kataru i Střední východ?
  Co spojuje rozhodnutí Kongresu USA uvalit sankce na Írán a Rusko s krokem Saúdské Arábie a dalších monarchií Perského zálivu uvalit sankce na Katar? Odpovědí není boj proti terorismu, nýbrž snaha získat největší zásoby zemního plynu na zemi k ovládnutí světového trhu s plynem.
  čtvrtek, 03 srpen 2017 13:20 Přečteno 4757 krát
 • Kam míří Bělorusko?
  Bělorusko, roky politicky i hospodářsky stabilní země, se může snadno dostat na práh sociálních otřesů, jaké postihly Rusko v 90. letech a jaké postihují Ukrajinu nyní. Stabilitě země nijak neprospěla nedávná návštěva prezidenta Alexandra Lukašenka v Kyjevě.
  pátek, 04 srpen 2017 00:57 Přečteno 4041 krát
 • Proč došlo k vyhlášení Maloruska
  Ráno 18. července 2017 byl v Doněcku oznámen vznik nového státu – Maloruska jako nástupce Ukrajiny co se týče území i mezinárodního práva, postaveného však na jiném, federativním principu. A co je hlavní: bez nacistů.
  středa, 02 srpen 2017 16:01 Přečteno 3555 krát
 • Nová hedvábná stezka bude probíhat Sýrií. Čína, Rusko a Írán dostanou při obnově země přednost
  S osvobozováním Sýrie se rýsuje i obrázek její ekonomické budoucnosti: bude pevně svázán s eurasijským projektem Nové hedvábné stezky. První čínské miliardové investice jsou již naplánovány.
  středa, 26 červenec 2017 14:03 Přečteno 3456 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru