Nad Libyí zuří letecká válka, o které se nepíše. Jak si stojí síly generála Haftara?

Západní mainstreamová média publikují jen minimum aktuálních informací z Libye, aby se čtenář nedozvěděl, jakou katastrofu Západ svojí intervencí způsobil. Země se po smrti Muammara Kaddáfího propadla do chaosu a bojů několika frakcí a koalic. Dvě z nich, podporované různými zeměmi, zapojují do bojů také bojová letadla.

V zemi působí dvě znesvářené „libyjské vzdušné síly“ – letectvo Libyjské národní armády (LNA) generála Khalify Haftara a „misurátské“ letectvo koalice nazvané Libyjský úsvit.

Zatímco Libyjskou národní armádu aktivně podporují například Rusko, Egypt a Spojené arabské emiráty, islamistická koalice Libyjský úsvit má podporu mimo jiné Kataru (ano, proxy válku proti sobě vedou v Libyi dvě členské země Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu).

Jak na tom je aktuálně letectvo Libyjské národní armády generála Khalify Haftara?

Jeho vzdušné sály ztratily během posledních týdnů v boji s islamisty dva Migy 21 a jednoho z jejich pilotů. První MiG-21 byl sestřelen nad Al Sabrí v provincii Benghází (stalo se to 18. dubna a jednalo se o typ MiG-21MF), druhý se zřítil u Tobruku během návratu z náletu na islamisty v Derně. Zahynul přitom velitel libyjské letecké základny Gamála Abd al-Násira.

Haftarovy síly ztratily také jeden z bitevních vrtulníků Mi-35, který byl zasažen a zničen na zemi na letecké základně Las Ranuf během útoku islámských milicí. Uvedené ztráty omezily možnosti letectva Libyjské národní armády (LNA) v bojích se silami Libyjského úsvitu z Misuráty o tzv. „Ropný půlměsíc“ ve střední Libyi.

Od ledna 2016 tak vzdušné vojenské síly LNA ztratily při haváriích a v bojích s nepřítelem celkem 8 letadel: 3 MiGy 21, 5 MiGů 23 a také 6 vrtulníků včetně dvou bitevních Mi-35. Udržování letadel, která v řadě případů stála desítky let v hangárech nebo i pod širým nebem, v provozuschopném stavu s využitím náhradních dílů z Egypta a Ruska neumožňuje zachovat početní stavy letuschopných strojů vojenského letectva.

Zatímco přišla o 14 letounů, podařilo se LNA doplnit inventář pouze 6 opravenými letadly. V daném okamžiku tak LNA disponuje pro vlastní boj osmnácti nadzvukovými proudovými letouny (14x MiG-21 a 4x MiG-23), sedmi bitevními vrtulníky Mi-35 a čtrnácti dopravními vrtulníky Mi-8 (používanými také pro bombardování). Z letounů jsou bojeschopné všechny 4 stroje MiG-23, zatímco MiGů 21 jen část.

Ověřit bojeschopnost vrtulníků je složitější, protože nemají palubní čísla, sám Haftar však hovořil o 10 strojích, které vedou „protiteroristické akce“ proti milicím „Misuráty“.

Letos 27. února podle serveru warisboring.com předalo Rusko Haftarovi  několik strojů Mig-23, ty se ale ještě do bojů nezapojily.

Létající personál vojenského letectva LNA tvoří především starší piloti ještě z dob Kaddáfího Libye. V červenci 2016 ukončilo egyptskou leteckou akademii 35 libyjských pilotů, kteří dnes létají na dvoumístných strojích MiG-21 na letecké základně Gamála Abd al-Násira u Tobruku, ale bojových akcí se zatím nezúčastňují.

S novými piloty pro MiG-23 je to ovšem složitější: Egypt sám nemá taková letadla ve výzbroji a také samotný letoun je podstatně složitější a náročnější na pilotáž než MiG-21.

V bojích o ropná pole poskytují silám LNA přímou vzdušnou podporu Spojené arabské emiráty (SAE), které rozmístily v Libyi několik ozbrojených turbovrtulových letadel  Air Tractor. Vzhledem k omezenému operačnímu doletu však není možné „traktory“, které operují ze základny Al Khadim v jihovýchodní Libyi, používat ve vzdálených jižních a západních oblastech země.

SAE v současné době tuto základnu rozšiřují, práce však ještě nejsou ukončeny – hotova je prozatím jen polovina vzletové a přistávací dráhy a tak Emiráty sem moderní proudové stroje s delším doletem zatím nemohly přesunout.

Jedinými silami letectva LNA v blízkosti nepřátelské Misuráty tak jsou jedna Mirage F-1, dva stroje Su-22 a jeden Mi-35 na základně Al Watíja u Zintanu, které jsou ovšem využívány pouze k průzkumu podél linie kontaktu znepřátelených stran.

Dne 5. dubna 2017 zahájilo Haftarovo letectvo nálety na leteckou základnu Tamanhint  (leží cca 30 km od Sabhá), kde probíhají boje mezi 12. brigádou LNA a dvěma oddíly „Misuráty“.

Letectvo Libyjského úsvitu reagovalo na tyto akce LNA útokem na leteckou základnu Brak (leží cca 80 km od Sabhá), kterou využívají Haftarovy MiGy 23. Představitelé Misuráty oznámili, že jejich L-39 zničily při náletu na zemi jeden Mig-23. LNA tento údaj nepotvrdila.

Další vývoj letecké války nad Libyí bude zřejmě ještě dramatický: podle dobře informovaného odborného žurnalisty Babaka Taghvaeeho obdržely vzdušné síly Libyjského úsvitu peníze od Kataru na přípravu pilotů pro vzdušné údery proti Libyjské národní armádě. A není vyloučeno, že dojde i na vzdušné duely MiGů – také v inventáři „Misuráty“ jsou totiž letouny MiG-23.

mbi, Geo, Eurasia24.cz

Zdroje: warisboring.com, Diana Michailova, Babak Taghvaee

Foto: Diana Michailova

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 • Skrývá Izrael, že poškozený letoun F-35 byl zasažen syrskou raketou S-200? (VIDEO)

  Zdá se, že izraelská „demonstrace síly“ během nedávné návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgu se změnila v totální krach.

 • Andrej Babiš je cenný politik

  Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.

 • Jak se krade v Rusku a na Ukrajině

  Mezi „svidomými“ Ukrajinci panuje názor, že korupční problémy Ruska a Ukrajiny jsou totožné. Titíž oligarchové ze soupisu časopisu Forbes s jachtami a miliardovým jměním, nabytým kdovíjakým kouzelným způsobem, tatáž zlodějská sebranka, velí guberniím a oblastem. Ruským obyvatelům se dostane pouze o něco více peněz, protože k nim doletí více ropných krůpějí z panského stolu. A to je celá podstata jejich vyšší životní úrovně.

 • Ukrajinci se pokusili o vlastní „Terminator“. Moc se to nepovedlo

  Ukrajinský obranný průmysl v minulých dnech s velkou slávou představil „bojové vozidlo podpory Straž“. Koncepčně jde evidentně o nápodobu ruského bojového vozidla bojového vozidla podpory tanků (BMPT) Terminator, které se po mnoha letech vývoje dostává na výsluní. Lze prakticky s jistotou předpovědět, že ukrajinský „klon“ nic takového nečeká.

 • Ruský snajpr vytvořil světový rekord (VIDEO)

  Ruský odstřelovač Andrej Rjabinskij se svými pomocníky Jurijem Siničkinem, Jevgenijem Titovem a Vladimirem Grebeňjukemn vytvořil světový rekord ve vzdálenosti cíle zasaženého z odstřelovačské pušky.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Rusko po odražení útoku ostře varuje USA. Nakolik to myslí vážně?
  V Sýrii právě došlo k něčemu dosti nevídanému: „Dobří teroristé“, kteří jsou podporováni Spojenými státy, se pokusili o překvapivý útok na syrské vládní síly, které jsou nasazeny severně a severovýchodně od města Hamá. Tento útok je unikátní v tom, že se odehrál uvnitř tzv. „deeskalační zóny“, a navíc to vypadá,…
  sobota, 30 září 2017 14:10 Přečteno 10949 krát
 • Odblokování Dajr az-Zauru nevyhání ze Sýrie jen Islámský stát. Prchají i vojáci NATO
  Rychlé osvobození města Dajr az-Zaur, posledního „hlavního města“ Islámského státu (IS) v Sýrii, vyvolalo masový útěk ozbrojenců z bývalého území již prakticky poraženého chalifátu. Společně s nimi utíkají z pouště na jihovýchodě Sýrie také zahraniční instruktoři, kteří se snaží zamést stopy spolupráce s teroristy.
  sobota, 23 září 2017 23:21 Přečteno 8459 krát
 • Výsledky ruského letectva v Sýrii vypadají jako fantazie
  Vojenská operace Ruské federace v Sýrii byla zahájena před dvěma lety. 30. září 2015 vydal Vladimir Putin jako vrchní velitel ruské armády rozkaz k zahájení úderů na živou sílu a objekty Islámského státu v Sýrii. Hlavní roli v operaci sehrálo a dosud sehrává ruské vojenské letectvo. Výsledky jeho činnosti v…
  neděle, 08 říjen 2017 21:28 Přečteno 7359 krát
 • Moskva, Teherán a Ankara otevřely protizápadní frontu
  Írán oznámil, že je připraven prohlásit americké ozbrojené síly za teroristickou strukturu srovnatelnou s organizací „Islámský stát" (IS). Velitel Islámských revolučních gard (IRGC) Muhammad Alí Džafarí při svém vystoupení na schůzce velitelů gard varoval, že pokud bude IRGC prohlášena Washingtonem za teroristickou organizaci (o čemž informovali ve Washingtonu), bude se…
  pátek, 13 říjen 2017 18:12 Přečteno 3570 krát
 • Prodat Ukrajinu a vyhnout se válce. K návrhu českého prezidenta
  Jsou mnohem „větší kluci“, jejichž myšlenky Zeman vyjádřil, či spíše předběžně odhalil, a tohle je jejich mínění o Ukrajině, která jim odevzdala subjektivitu a suverenitu a už je dál celkově nezajímá.
  sobota, 14 říjen 2017 22:30 Přečteno 2256 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru