Kvantový počítač, hořlavý led, likvidace chudoby. Úspěchy Číny už nikdo nemůže zpochybnit

Mnozí v naší zemi by podobný novoroční projev zesměšňovali. Slova jako „společně budovat zemi“ by je vydráždila obzvlášť při pohledu na generálního tajemníka komunistické strany, řečnícího s rudým praporem po pravici. Ale posměšky, vztek a zášť by byly tím jediným, na co by se zmohli: argumenty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nemůže vyvrátit žádná kritika.

Hlava Říše středu se prostřednictvím televize CGTN v novoročním projevu obrátil ke všem lidem planety Země, ale především k lidem čínským. Nemohl je nepotěšit – rok 2017 byl rokem nezpochybnitelných úspěchů nejlidnatější země světa.

Nejen na poli ekonomickém, ale i v oblasti sociální, ve zdravotnictví, v řadě vědeckých a technických oborů, v dobývání kosmu, vojenství a v dalších oblastech.

Hlavní úspěchy neopomněl Si Ťin-pching v projevu zmínit. „V roce 2017 jsme uskutečnili 19. sjezd Komunistické strany Číny, vstoupili jsme do nové etapy budování země, moderní socialistické země. Vstoupili jsme do nové úrovně ekonomického rozvoje. Objem hrubého domácího produktu Číny převýšil 80 trilionů juanů,“ konstatoval.

Čínské hospodářství jen loni vygenerovalo více než třináct milionů nových pracovních míst. „Systém sociálního a důchodového zabezpečení pokryl více než 900 milionů lidí. A systém zdravotního zabezpečení 1,35 miliardy lidí. Z chudoby se podařilo vyvést více než deset milionů lidí,“ pokračoval Si.

Nové bydlení získalo 3,4 milionu lidí a také další miliony čínských obyvatel si v loňském roce polepšily: „Vypořádali jsme se s úkolem zrekonstruovat a obnovit šest milionů starých domů. Urychlujeme práci na zlepšení úrovně života lidu a ochrany životního prostředí. Lid se začal cítit úspěšnějším, šťastnějším a lépe chráněným. Udělali jsme ještě jeden velký krok směrem k všestrannému budování společnosti středního dostatku: dosáhli jsme značných úspěchů v inovacích a vědě, technice a v realizaci velkých projektů.“

Připomněl zkonstruování a vypuštění vesmírného rentgenového teleskopu, který umožní zkoumat černé díry nebo neutronové hvězdy. V loňském roce se poprvé vznesl moderní čínský dopravní letoun C919, čínští vědci vyrobili kvantový počítač, začala zkušební výroba speciálně vyšlechtěné odrůdy rýže schopné udržet se ve slané (mořské) vodě.

„Na vodu byla spuštěna první letadlová loď čínské výroby. Úspěšně se uskutečnilo ponoření hlubokovodního aparátu Haiyi do mořských hlubin (autonomní podmořský robot Haiyi-7000 dosáhl rekordní hloubky 6329 metrů – pozn. red.),“ připomněl čínský prezident.

Čínským specialistům se podařilo poprvé získat takzvaný hořlavý led, což je hydrát metanu považovaný za jeden z možných energetických zdrojů budoucnosti. V Šanghaji vstoupil do ostrého provozu nejnovější automatizovaný přístav Yangshan a světlo světa spatřil vysokorychlostní vlak nové generace Fùxīng, schopný vyvinout rychlost až 450 kilometrů v hodině.

Si Ťin-pching neopomněl zmínit impozantní  vojenskou přehlídku na počest 90. výročí vzniku Národně-osvobozenecké armády Číny.

„Rok 2018 bude rokem všestranného oživení ducha 19. sjezdu, kde byly stanoveny plány rozvoje naší země na příštích třicet let,“ řekl. A co čeká Čínskou lidovou republikou v nejbližších letech? „Do roku 2020 musíme dosáhnout našich cílů likvidace chudoby na venkově. Zůstaly nám jen tři roky. Celá společnost musí začít konat. Poslali jsme do této ‚války' nejlepší ‚vojáky', přijali přesná opatření a jdeme neustále k vítězství.“

Jak podotkl, pokud se zemi podaří během tři let vypořádat se s chudobou, bude to poprvé v mnohatisícileté historii, kdy Čína bude společností bez bídy. „Pojďme spolu vykonat toto veliké dílo čínského lidu a celého lidstva,“ vyzval.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com / CGTN

loading...

Ohodnotit článek
(18 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Je po nich. Ruští vojáci zlikvidovali útočníky na Hmímím (VIDEO)
  Ruští vojáci po dvanácti dnech dokonale pomstili své kolegy, kteří utrpěli při minometném útoku teroristů na základnu Hmímím v Sýrii.
  pátek, 12 leden 2018 18:52 Přečteno 6281 krát
 • Ruská protivzdušná obrana zlikvidovala mohutný útok ozbrojených dronů (VIDEO)
  Rusko v noci na sobotu 6. ledna odrazilo další, tentokrát mohutný a koordinovaný úder na základnu v Hmímím a středisko materiálně-technického zabezpečení Tartús v Sýrii.
  pondělí, 08 leden 2018 21:48 Přečteno 6217 krát
 • Američané jim nepomohli: stovky teroristů prchají od Damašku
  Jednou z řady teroristických skupin v Sýrii je ujgurská skupina nazvaná Islámské hnutí Východního Turkestánu (IHVT). Prakticky v průběhu celého ozbrojeného konfliktu v Sýrii si tito ozbrojenci pohodlně žili pár kilometrů od vládních budov na předměstí hlavního města Sýrie Damašku – ve Východní Gutě.
  středa, 20 prosinec 2017 22:06 Přečteno 5470 krát
 • Kvantový počítač, hořlavý led, likvidace chudoby. Úspěchy Číny už nikdo nemůže zpochybnit
  Mnozí v naší zemi by podobný novoroční projev zesměšňovali. Slova jako „společně budovat zemi“ by je vydráždila obzvlášť při pohledu na generálního tajemníka komunistické strany, řečnícího s rudým praporem po pravici. Ale posměšky, vztek a zášť by byly tím jediným, na co by se zmohli: argumenty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga…
  středa, 03 leden 2018 23:14 Přečteno 4158 krát
 • Ukrajinci na Krymu podpoří v prezidentských volbách Putina
  V ruských prezidentských, které proběhnou letos 18. března, podpoří Krymská ukrajinská komunita současnou hlavu státu Vladimira Putina. Podle agentury RIA Novosti Krym to oznámila předsedkyně organizace Anastasija Gridčina.
  úterý, 09 leden 2018 23:07 Přečteno 2337 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru