Průlom blokády Dajr az-Zaur: Putinovo historické rozhodnutí zvítězilo

Čtvrtého září došlo v Sýrii k zásadnímu zlomu v šestileté válce s mezinárodním terorismem: podařilo se odblokovat baštu Islámského státu – město Dajr az-Zaur. Proražení blokády tohoto významného střediska na řece Eufrat je totálním krachem plánů teroristů v Sýrii a znamená současně, že Rusko splnilo svůj slib osvobodit během dvou let tuto zemi.

Ministr obrany Sergej Šojgu již podal hlášení o proražení blokády Dajr az-Zauru Vladimiru Putinovi. Celá operace trvala po osvobození Akerbatu ještě několik dní a probíhala za silné podpory ruského vojenského letectva.

Hluboce členěná obrana IS na západních přístupech k městu byla nakonec rozdrcena i s pomocí Kalibrů vypuštěných ze Středozemního moře. Díky zničené infrastruktuře teroristů se syrským jednotkám podařilo prorazit blokádu letecké základny a spojit se západně od Dajr az-Zauru s vojáky posádky 137. brigády.

V současné době probíhají boje již v ulicích města a syrská armáda rozšiřuje koridory proražené do obrany nepřátelských ozbrojenců. To hlavní je však již hotovo – tříletá blokáda města (a základny) byla ukončena a současně byla otevřena fronta s cílem definitivní porážky nepřítele, který v dosavadní fázi operace přišel o týl a byl přitlačen k irácké hranici. Právě tato skutečnost dělá vítězství u Dajr az-Zauru strategickým a dává Putinovi příležitost, aby blahopřál ruské a syrské armádě i Bašáru Asadovi jako syrskému prezidentu.

Podle Putina otevřelo vítězství u Dajr az-Zaur cestu ke konečnému osvobození Sýrie od teroristů z IS.

Také ministr obrany spojil proražení blokády Dajr az-Zauru s „dokončením boje s IS“. Podle vojenských expertů je osvobození města symbolem rozdrcení Islámského státu. Nyní totiž zbývá vyčistit od nepřítele už jen zbývající ohniska na dolním toku Eufratu. Samozřejmě, lze ještě očekávat těžké boje při osvobozování těch čtvrtí města, které zatím zůstaly pod kontrolou ozbrojenců, a zbývá i osvobození bývalého „hlavního města“ chalifátu – Rakky.

Jak ovšem uvedl Vladimir Putin, Dajr az-Zaur byl až donedávna „pevností celé radikální syrské opozice“. Jeho ztráta znamená pro teroristy „velmi těžkou porážku“, zatímco pro syrské jednotky a Asadovu vládu naopak „nepopiratelnou výhodu“. Právě tento úkol vytyčil prezident Putin, když bylo před dvěma lety rozhodnuto poskytnout Sýrii v boji s terorismem vojenskou pomoc. Přes odpor nepřátelských sil a jejich obrovskou podporu ze strany zahraničních mecenášů byl úkol splněn.

Splněn přes to, že byla snaha zlomit politickou vůli Ruska jak připomínáním „afghánského syndromu“, podvratnou činností vnitřní opozice uvnitř samotného Ruska nebo i politickým tlakem na mezinárodním poli.

Tehdy však Vladimir Putin učinil historické rozhodnutí, které umožnilo ochránit jižní hranice Ruské federace před „obloukem nestability“, jenž se utvořil na Středním východě. Navíc se oprávněnost vojenské pomoci Sýrii velmi rychle potvrdila úspěchy syrské armády v bojových operacích. Přestože země ztratila během války polovinu své vojenské kapacity, podařilo se jí s pomocí ruských vojenských poradců teroristy porazit.

Dnes je Sýrie zemí, které se podařilo přežít „arabské jaro“. Rozhodující role ve vítězství nad terorismem patří ruským vojákům, kteří plnili politickou vůli svého vrchního velitele.

Abychom plně pochopili osobní zásluhu prezidenta Putina, stačí připomenout kapitulantství Medveděva a jeho slabošskou pozici, jíž zaujal k intervenci USA v Libyi. Pokud by Medveděv coby tehdejší prezident projevil státnickou odpovědnost, pak by se plán na nepříznivé změny na Blízkém východě neuskutečnil a IS by nikdy nedosáhl takových rozměrů.

Dnes tedy můžeme s jistotou prohlásit, že válka v Sýrii se chýlí ke konci. Úspěchy Syřanů u Dajr az-Zauru se po celém světě setkávají s potleskem (Ilja Novickij se ovšem zapomněl podívat do „českého“ mainstreamu, který tuto přelomovou, ale pro velkou část mediálního osazenstva tragickou událost do značné míry úspěšně odignoroval – pozn. Geo).

Uživatelé internetu přitom vyjadřují vděčnost Rusku za to, že zachránilo další oběť americké politiky před rozvratem podle libyjského scénáře. Samotnému Rusku pak boj s terorismem v Sýrii přinesl ještě něco dalšího – osvětlení a zdůraznění historické role osobnosti prezidenta Vladimira Putina, jehož politická vůle byla příčinou úspěchu, který dnes slaví celý svět.

Ilja Novickij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: mil.ru

Ohodnotit článek
(25 hlasujících)

Přečtěte si

 • Co se děje v Sýrii? Expert stručně a přehledně o posledním vývoji událostí

  Situace v Sýrii se podle zpráv z poslední doby značně vyostřuje. Na bojišti se kromě syrské armády a řady povstaleckých skupin vyskytují dvě regionální velmoci a dvě globální supervelmoci. Ruské jednotky častěji než kdy dříve čelí koordinovaným útokům a první ruští občané zemřeli pod palbou amerických sil.

 • Eskalace v Sýrii – kam až lze Rusy dotlačit?

  Události v Sýrii se v poslední době evidentně zhoršily a roste množství důkazů, že ruské síly v Sýrii jsou cílem systematické kampaně „opotřebovávacích útoků“.

 • Úkol „Posel“: Čím tentokrát překvapí Tupolevova kancelář?

  V Rusku pokračuje vývoj zcela nového dálkového bombardéru s charakteristikami stealth. Přes určité zpomalení projektu, kdy byl naopak uspíšen program vývoje a výroby modernizovaných Tu-160M2, nový bombardér pomalu získává obrysy a nově jsou známy některé jeho předpokládané charakteristiky.

 • Zumwalt: zkušební kocábka namísto lodi budoucnosti

  Názornou ukázku systémové krize Spojených států představuje program nejnovějších torpédoborců třídy Zumwalt. Ztrácí se v něm další a další miliardy dolarů, přitom americký průmysl není schopný jej dotáhnout do navrhované podoby, nemluvě o úplném selhání vývoje hlavního zbraňového systému. Namísto nejdokonalejší lodi světa má realita až tragikomickou podobu.

 • Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří

  Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru