Ne, na Rusy střílet nebudeme, vzepřeli se bulharští vojáci

Média v minulých dnech přinesla zprávu, která se poněkud vymyká běžným informacím o cvičeních Severoatlantické aliance – a vystihuje nálady v ozbrojených silách některých členských zemí, které odmítají slepě přijmout agresivní protiruskou politiku.

K neočekávané události mělo dojít na aliančním cvičení Noble Jump 2017, které se konalo koncem května a v první půli června v Rumunsku za účasti armád jedenácti členských států – Albánie, Bulharska, Británie, Řecka, Španělska, Litvy, Nizozemí, Norska, Polska, Rumunska a Spojených států.

Bulharští vojáci striktně odmítli v rámci cvičných střeleb pálit na fiktivního nepřítele, když jim připadlo, že cíle mají představovat ruskou armádu. Argumentovali, že „nechtějí střílet na Rusy“.

Ukázalo se, že Rumuni, kteří byli za přípravu výcvikového prostoru odpovědni, využili jako cílová plátna vysloužilé billboardy, které zdáli skutečně silně připomínaly znaky ruských ozbrojených sil.

Pochybení bylo rychle napraveno, podoba cvičných cílů změněna a členové NATO se Bulharům omluvili. Informace se neměla dostat na veřejnost, nicméně došlo k opaku.

Není to první případ, kdy Bulhaři dali najevo, že se nehodlají podílet na agresi NATO proti Rusku. V letech 2014 a 2015 odmítli umístění prvků americké protiraketové obrany na jejich území, zatímco Rumunsko souhlasilo.

V roce 2016 zase Bulharsko ústy premiéra Bojko Borisova odmítlo účast na námořní formaci aliančních zemí s cílem „čelit ruským silám v Černém moři“.

„Vždycky jsem říkal, že chci v Černém moři vidět plachetnice, jachty a velké lodě s turisty, a nikoliv aby se stalo arénou pro vojenské akce. Nepotřebuji válku v Černém moři,“ prohlásil tehdy Borisov s plným vědomím, že společná námořní síla měla být zaměřena výhradně proti Rusku.

ea24

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(12 hlasujících)

Přečtěte si

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 • Trumpův nový nápad – noční můra všech Arabů

  S ohledem na ty tři katastrofické války, které momentálně zuří na Středním východě, je těžké představit si něco provokativnějšího, nebezpečnějšího – nebo prostě jen vyšinutějšího – než nápad přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jenže přesně o tom začal tento týden uvažovat Donald Trump. Vlastně jsme to měli čekat. Šílení prezidenti dělají šílené věci.

 • Jiný kraj, jiný mrav: tisíce teenagerů jásají, když jejich prezident mluví o dobru a cituje Čechova (VIDEO)

  Nedávné vyhlášení ceny Dobrovolník Ruska 2017 názorně ukázalo, jaký je rozdíl mezi Vladimirem Putinem a jinými státníky. Zatímco našeho prezidenta studenti nevpouští do škol a popularita hlav USA či Francie spadla hned v prvních dnech jejich úřadování, ruskému prezidentovi věří přes osmdesát procent obyvatel země a mladé dokáže strhnout.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru