Pepe Escobar: Putin s Trumpem zahráli s výsledkem výhra-výhra

Diplomacie poráží démonizaci, Putin s Trumpem dosáhli prvního možného kroku k reálné spolupráci: příměří v jihovýchodní Sýrii. Analytik Pepe Escobar ve svém posledním článku rozebírá setkání prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa včetně okolností, které summitu G20 v Hamburku předcházely.

Co bylo původně plánováno na pětatřicet minut, píše Escobar, nakonec trvalo dvě hodiny a šestnáct minut. A nedokázala to přerušit dokonce ani první dáma USA Melania Trumpová.

Opravdovým testem vztahů velmocí však bude podle brazilského publicisty dosažené americko-ruské příměří v jihozápadní Sýrii: „Tillerson a Lavrov o tom diskutovali týdny. A nápad je to ruský.“

Jak bude příměří, které platí od neděle 9. července, vypadat? „V podstatě by to mělo znamenat: americké/jordánské mírové sily v blízkosti Golan; Damaškem umožněné rozmístění ruských a íránských mírových sil okolo hlavního města; usazení Turků mezi městy Džarábulus a al-Báb na severu a Rusů okolo nich; a Američany na severovýchodě společně s kurdskou YPG,“ popisuje předpokládané rozložení sil v Sýrii po rusko-americké dohodě.

„V kostce: regionální rovnováha sil, která – za předpokladu, že bude dodržována – může pomalu vést ke konečnému syrskému urovnání,“ shrnuje.

Řada otázek ale podle Escobara zůstává nezodpovězených: „Jordánsko a Izrael nejsou válčícími stranami, ale dohoda se jich přesto přímo dotýká. Není jasné, zda americké síly budou muset zpět do Jordánska. Není jasné, jak bude příměří doplňovat jednání v Astaně – které má aktuálně hlavní slovo na frontě – zahrnující Rusko, Írán a Turecko. Není jasné, zda bude Islámský stát vymýcen nadobro. Není jasné, zda Pentagon zastaví sporadické útoky na Syrskou arabskou armádu.“

„Hlavní příběh“ summitu G20 ale podle Escobara začal o tři dny dříve v Moskvě, v rámci oficiálního setkání Vladimira Putina s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čínský lídr opakovaně velebil „strategickou alianci“, „rychle rostoucí pragmatickou spolupráci“ nebo dokonce „zvláštní povahu“ čínských vztahů s Ruskem.

Vladimir Putin se opět zavázal k podpoře Nové hedvábné stezky, a to „v každém případě“, což zahrnuje její prolnutí s Eurasijskou hospodářskou unií. Ruský přímý investiční fond a Čínská rozvojová banka už zřídily společný investiční fond s 10 miliardami dolarů. A nejen to.

Gazprom a čínská CNPC podepsaly klíčovou dohodu stanovující termín započetí dodávek plynu přes plynovod Síla Sibiře: podle šéfa Gazpromu Aexeje Millera to bude 20. prosinec roku 2019. „A následovat bude stavba Síly Sibiře 2,“ podotýká Escobar.

Připomněl také společný rusko-čínský návrh řešení krize s KLDR a jednotný postoj těchto zemí k otázce rozmístění amerického protiraketového systému THAAD na jihu korejského poloostrova.

Bylo to už třetí letošní samostatné setkání ruského a čínského prezidenta. Už na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Astaně Putin naznačil, že právě to moskevské má být „hlavní událostí v dvoustranných vztazích“. „Nejenže tam prohlubovali jejich společnou strategii pro eurasijskou integraci, ale také koordinovali společný přístup k Trumpovi na G20. O tom je strategické partnerství,“ konstatuje analytik.  

Pokud pak jde o dosažený výsledek setkání Putina s Trumpem v Hamburku, Escobar jej hodnotí jako snahu najít řešení alespoň zčásti vyhovující všem.

„Sýrie je ultrasložitý případ, kde sféra vlivu je převážně íránská, ale ‚těžká fakta' na zemi a na nebi jsou převážně ruská. S touto dohodou o příměří je to tak, jako by Putin s Lavrovem zvali ztrácející Washington, aby se stal částí řešení, které má – alespoň nějak – uspokojit všechny strany včetně Izraele a Turecka,“ poznamenává Pepe Escobar.

„Trump v Hamburku nečinil žádné podstatné ústupky, přinejmenším podle toho, co Tillerson s Lavrovem dobrovolně přiznali. Establishment štěká, že Trump daroval Putinovi vítězství, ale mýlí se: Putin s Trumpem zahráli win-win,“ uzavírá.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

loading...

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru