Trump vyhrožuje Asadovi, toho Rusové pozvali do kokpitu Su-35S (VIDEO)

Když se nedávno setkal čínský vůdce Si Ťin-pching s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, těsně po večeři obou státníků začaly létat na syrskou základnu Šarjat americké střely. Před setkáním Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nyní zazívají z Bílého domu další varování.

Trump v dubnu nařídil úder na Šarjat „v reakci“ na chemický útok v syrském městě Chán Šajchún. Přestože je naopak řada indicií naznačujících, že útok byl zinscenovaný a že o něm západní sponzoři teroristů přinejmenším dobře věděli, Trump se nyní neostýchá znovu vyhrožovat útokem na suverénní zemi.

Bílý dům vydal v úterý 27. června prohlášení, v němž tvrdí, že USA údajně vědí o „potenciálních přípravách dalšího chemického útoku“, který by mohly vyústit v „masovou vraždu civilistů, včetně nevinných dětí“. Varoval, že v případě provedení útoku bude „cena pro syrskou vládu vysoká“.

Syrský ministr pro otázky usmíření Ali Hajdar v odpovědi prohlásil, že Damašek nepoužil a nepoužije chemické zbraně. Prohlášení Bílého domu podle něj předznamenává „diplomatickou bitvu“, která se povede proti Sýrii na půdě OSN.

Nicméně ještě během úterý se prezidenti Francie a USA Emmanuel Macron a Donald Trump dohodli, že budou „pracovat na společné odpovědi v případě nového chemického útoku v Sýrii“.

Tlak na Sýrii teď znovu rychle roste, stejně jako se zintenzivňuje příprava světové veřejnosti na možnou další provokaci a následnou agresi proti válkou zmítané blízkovýchodní zemi.

Tento vývoj předchází možnému setkání Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem – hlavy dvou velmocí se pravděpodobně sejdou na summitu zemí skupiny G20, který se bude konat 7. a 8. července v Hamburku.

Rusko mezi tím dál vyjadřuje pevnou podporu i důvěru legitimnímu syrskému vedení v čele s prezidentem Bašárem Asadem, a to i symbolicky: poprvé od zahájení ruské vzdušné kampaně syrský prezident navštívil ruskou základnu Hmejmím, kde si prohlédl vojenskou techniku používanou v boji s teroristy.

Posadil se do kokpitu nejmodernější sériové ruské stíhačky Su-35S a prohlédl si také zbraň, jejíž přítomnost v Sýrii byla dosud pouze předmětem dohadů. Řeč je o bojovém vozidle palebné podpory tanků BMPT-72 neboli Terminator 2, charakteristickém mimořádnou palebnou silou.

Fotografie z Asadovy návštěvy na základně Hmejmím stejně jako satelitní snímky základny z konce května naznačují, že Rusko posiluje své vzdušné obranné kapacity v Sýrii. Z celkových 25 bojových letadel, přítomných na základně, bylo už šest typu Su-35S. Nyní byl v Hmejmím poprvé vyfotografován další typ – modernizovaný stíhací letoun Su-27SM3, určený především k vzdušnému boji.

ea24

Foto: Press Service of the President of Syria

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru