Trump v otázce KLDR narazil na své možnosti a začal podlézat. Byl by „poctěn“ setkáním s Kimem

Po biči cukr, i když nikoliv plánovaný, ale vynucený. Po týdnech stupňování napětí a poté, co KLDR neustupuje ze svých pozic, provádí americký prezident Donald Trump otočku a severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi podlézá.

Zatímco ještě před měsícem Trump vyhrožoval, že „sám vyřeší Severní Koreu“, poslal ke Korejskému poloostrovu útočnou skupinu s letadlovou lodí, hrozil „velkou, velkou válkou“ a ústy svého ministra zahraničí vzkázal světu, že „politika strategické trpělivosti skončila“, teď mluví naprosto jinak.

Rétoriku změnil v poslední dubnový den, kdy o Kim Čong-unovi pronesl kompliment, že je „a pretty smart cookie“ (ve smyslu „docela chytrý chlapík“).  

Toto prohlášení zveřejněné televizí CBS a řízeně distribuované „světovými agenturami“ se záhy ukázalo být pouze pokusným balónkem – několik hodin poté agentura Bloomberg přinesla Trumpovu citaci, v níž americký prezident přímo hovoří o možnosti setkání s Kim Čong-unem.

„Pokud by to bylo příhodné, abych se s ním setkal, tak bych to rozhodně udělal,“ uvedl Trump a dodal, že by byl setkáním „poctěn“.  

Severokorejci na stupňování amerického tlaku reagovali tím, že předvedli moderní zbraně, provedli několik raketových testů a dělostřelecké střelby nevídaného rozsahu. Účinkem se pravděpodobně minul i tlak na Čínu, protože i přes dočasné přerušení zřejmě pokračuje dovoz uhlí z KLDR, představující pro zemi významný zdroj příjmů.

ea24

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)

Přečtěte si

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 • Trumpův nový nápad – noční můra všech Arabů

  S ohledem na ty tři katastrofické války, které momentálně zuří na Středním východě, je těžké představit si něco provokativnějšího, nebezpečnějšího – nebo prostě jen vyšinutějšího – než nápad přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jenže přesně o tom začal tento týden uvažovat Donald Trump. Vlastně jsme to měli čekat. Šílení prezidenti dělají šílené věci.

 • Jiný kraj, jiný mrav: tisíce teenagerů jásají, když jejich prezident mluví o dobru a cituje Čechova (VIDEO)

  Nedávné vyhlášení ceny Dobrovolník Ruska 2017 názorně ukázalo, jaký je rozdíl mezi Vladimirem Putinem a jinými státníky. Zatímco našeho prezidenta studenti nevpouští do škol a popularita hlav USA či Francie spadla hned v prvních dnech jejich úřadování, ruskému prezidentovi věří přes osmdesát procent obyvatel země a mladé dokáže strhnout.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru