Zatímco Rusko posiluje své přirozené vazby se Srbskem a cvičí na Balkáně, Západ zuří (VIDEO)

Nedaleko srbského Bělehradu se v těchto dnech koná část cvičení výsadkových vojsk Slovanské bratrství 2016 s účastí jednotek z Ruska, Srbska a Běloruska. Západní země, zejména Spojené státy, dávají najevo silnou nevoli s posilováním přirozených historických vazeb mezi Ruskem a Srbskem – Američané mají opodstatněné obavy, že Rusové zhatí jejich plány na plné podrobení Balkánu.

Mezinárodní cvičení výsadkových vojsk Slovanské bratrství 2016 se koná od 2. do 15. listopadu, aktivní fáze je naplánována na 7. až 9. listopadu na pěti vojenských letištích a polygonech v Srbsku.

Praktické části cvičení se zúčastní okolo pěti set vojáků jednotek zvláštního určení z Ruska, Srbska a Běloruska. Do manévrů bude zapojeno také deset vrtulníků ruských a srbských vzdušných sil a okolo dvaceti kusů obrněné techniky – z Ruska mimo jiné výsadková vozidla BMD-2, ze Srbska pak bojová vozidla pěchoty M-80 a obrněná vozidla řady BOV.

Z vojensko-technického hlediska není bez zajímavosti, že ruští výsadkáři jsou již vybaveni nejnovějším systémem Strelec, který je součástí vybavení ruského „vojáka budoucnosti“ Ratnik. Moderní komplex Strelec zahrnuje prostředky pro síťovou komunikaci, poskytování a sdílení informací či identifikaci vlastních vojáků.

Letošní pokračování společného slovanského cvičení, poprvé konaného v loňském roce v Rusku, je dalším znamením posilování vojenské spolupráce Ruska s tradičně blízkou balkánskou zemí. Ta je přitom ustavičně vtahována do „euroatlantických struktur“ včetně NATO, byť Aliance to vzhledem k náladám v srbské společnosti oficiálně neproklamuje.

Kontakty těchto dvou zemí jsou v poslední době o to větším trnem v oku Západu. Velitel amerických pozemních jednotek v Evropě generál Ben Hodges se krátce před zahájením cvičení nechal slyšet, že Rusko se pokouší bojovat proti rozšiřování NATO na Balkáně, který je podle něj „klíčovým regionem pro bezpečnost Evropy“.

Stěží uvěřitelnou míru arogance projevil Brit Mark Laity, odpovědný v NATO za strategickou komunikaci. V rozhovoru pro Novinky dal najevo své rozladění z toho, že Rusové ve vztahu k Srbsku „hrají na strunu slovanské sounáležitosti a pravoslaví“ a uvedl, že to podle něj „není zdravé“.


ea24

Foto: Mil.ru

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru