Západ dostává tvrdou ránu: dohoda o Tureckém proudu podepsána

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan zasadili tvrdou ránu Západu, který se měsíce snažil znesvářit obě země tak, aby nedošlo k uzavření dohody o plynovodu Turecký proud – TurkStream. Zástupci obou zemí dohodu v pondělí 10. října v Istanbulu podepsali.

Západním odpůrcům dohody nepomohly pokusy vmanévrovat Turecko do přímého vojenského střetu s Ruskem včetně důkladně naplánovaného sestřelu ruského stíhacího bombardéru nad Sýrií. A nakonec zcela selhal pokus násilným převratem odstranit nedostatečně loajálního tureckého prezidenta Erdogana od moci.

Ministři energetiky Ruska a Turecka dohodu o realizaci plynovou slavnostně podepsali za přítomnosti prezidentů Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana. TurkStream umožní přepravovat plyn z Ruska do Turecka a dále do Evropy. Předpokládaná přepravní kapacita je více než 30 miliard metrů krychlových ročně.

S dohodou o TurkStreamu Rusko poskytne Turecku slevu na nákup plynu a zruší embargo na dovoz tureckého zboží. Rusku se s plnou normalizací vztahů také opětovně otevírá cesta k výstavbě první turecké jaderné elektrárny v Akkuyu v hodnotě 20 miliard dolarů.

K podpisu smlouvy došlo poté, co se Vladimiru Putinovi podařilo zvítězit na všech diplomatických frontách v daném kontextu – Erdogan se Rusku za sestřel letadla „velkolepě“ omluvil a začal být přístupný v otázce řešení války v Sýrii i budoucnosti země pod vedením Bašára Asada.

Podepsání dohody tak znamená velké vítězství Ruska a prohru Západu, který se všemožně snažil bránit přístupu Ruska na evropský plynový trh – v souladu s touto snahou vyvolal mimo jiné chaos na Ukrajině a vydíráním Bulharska zhatil uskutečnění plynovodu South Stream.

Nejtěžší ranou je však podpis dohody pro okupovanou Ukrajinu. Ta musí dále přehodnotit své plány na příjmy z tranzitu ruského plynu do Evropy a počítat s dalším poklesem ekonomických ukazatelů, zatímco pro své okupační správce se stává bezednou a beznadějnou „černou dírou“.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)
 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Tyto záběry musí na Západě bolet. Osvobozené Aleppo v předvánočním čase (FOTO, VIDEO)
  Žádné výstřely, žádné výbuchy, žádné psychopatické výkřiky. Namísto toho lidé spontánně slavící osvobození donedávna největšího syrského města a také příchod Vánoc – křesťanského svátku, z něhož se na aleppské náměstí přišli radovat i tamní muslimové, kteří nezradili svou zemi a zůstali tam, kde je jejich domov.
  čtvrtek, 22 prosinec 2016 00:25 Přečteno 26917 krát
 • Rusko poprvé přestalo být závislé na dovozu potravin
  „Nyní je Rusko jedním z nejperspektivnějších výrobců a dodavatelů ekologicky čistých a bezpečných potravin.“
  sobota, 24 prosinec 2016 22:13 Přečteno 25545 krát
 • Putin k smrti velvyslance: „Vrazi to pocítí“
  Ruský prezident Vladimir Putin k vraždě ruského velvyslance Andreje Karlova (62), zastřeleného v pondělí v Turecku na vernisáži výstavy fotografií v Ankaře:
  pondělí, 19 prosinec 2016 23:16 Přečteno 9807 krát
 • Putin to myslí s Libyí vážně. Haftar salutoval na palubě Kuzněcova (VIDEO)
  Velitel Libyjské národní armády Khalifa Haftar navštívil ruský letadlový křižník Admirál Kuzněcov, který ve středu 11. ledna připlul k pobřeží Libye. Je to další z řady kontaktů mezi ruským vedením a Haftarem, ovládajícím významnou část na ropu bohaté země.
  čtvrtek, 12 leden 2017 01:02 Přečteno 8725 krát
 • Dubajský emír zuří: Byli jsme v Sýrii blízko vítězství, ale Turecko zradilo
  Jestliže Vladimir Putin po sestřelu ruského bombardéru čelil výtkám za to, že nezareagoval „dostatečně tvrdě“ a posléze přistoupil na usmíření s Tureckem, jeho kritici by nyní měli zbystřit: z Perského zálivu přišla další zpráva signalizující paniku tamních despotických monarchií.
  úterý, 10 leden 2017 01:00 Přečteno 8579 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru