Západ dostává tvrdou ránu: dohoda o Tureckém proudu podepsána

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan zasadili tvrdou ránu Západu, který se měsíce snažil znesvářit obě země tak, aby nedošlo k uzavření dohody o plynovodu Turecký proud – TurkStream. Zástupci obou zemí dohodu v pondělí 10. října v Istanbulu podepsali.

Západním odpůrcům dohody nepomohly pokusy vmanévrovat Turecko do přímého vojenského střetu s Ruskem včetně důkladně naplánovaného sestřelu ruského stíhacího bombardéru nad Sýrií. A nakonec zcela selhal pokus násilným převratem odstranit nedostatečně loajálního tureckého prezidenta Erdogana od moci.

Ministři energetiky Ruska a Turecka dohodu o realizaci plynovou slavnostně podepsali za přítomnosti prezidentů Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana. TurkStream umožní přepravovat plyn z Ruska do Turecka a dále do Evropy. Předpokládaná přepravní kapacita je více než 30 miliard metrů krychlových ročně.

S dohodou o TurkStreamu Rusko poskytne Turecku slevu na nákup plynu a zruší embargo na dovoz tureckého zboží. Rusku se s plnou normalizací vztahů také opětovně otevírá cesta k výstavbě první turecké jaderné elektrárny v Akkuyu v hodnotě 20 miliard dolarů.

K podpisu smlouvy došlo poté, co se Vladimiru Putinovi podařilo zvítězit na všech diplomatických frontách v daném kontextu – Erdogan se Rusku za sestřel letadla „velkolepě“ omluvil a začal být přístupný v otázce řešení války v Sýrii i budoucnosti země pod vedením Bašára Asada.

Podepsání dohody tak znamená velké vítězství Ruska a prohru Západu, který se všemožně snažil bránit přístupu Ruska na evropský plynový trh – v souladu s touto snahou vyvolal mimo jiné chaos na Ukrajině a vydíráním Bulharska zhatil uskutečnění plynovodu South Stream.

Nejtěžší ranou je však podpis dohody pro okupovanou Ukrajinu. Ta musí dále přehodnotit své plány na příjmy z tranzitu ruského plynu do Evropy a počítat s dalším poklesem ekonomických ukazatelů, zatímco pro své okupační správce se stává bezednou a beznadějnou „černou dírou“.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Akce proti Rusku selhala: z útočníků jsou oběti, místo potupení hrdinství. Zde jsou podrobnosti o boji (VIDEO)
  Jak dokazují výpovědi účastníků i záběry z boje, nedávný útok na ruské vojenské policisty v Sýrii byl pečlivě připraven a proveden tak, aby přepadená četa neměla šanci uniknout smrti nebo zajetí. Plán amerických tajných služeb ale selhal: Rusové se ubránili, probojovali z obklíčení a pobili množství teroristů. To vše bez…
  pátek, 22 září 2017 23:32 Přečteno 12166 krát
 • Drama v Sýrii: Rusové museli prostřílet obklíčení. Teroristé v přesile neuspěli
  Příslušníci ruské vojenské policie se v Sýrii ocitli v obklíčení militantů. Po několikahodinovém boji s přesilou jim nakonec pomohly obklíčení prorazit jednotky speciálních sil. Ofenzívu militantů v oblasti podle ruského generálního štábu iniciovaly americké zvláštní služby.
  středa, 20 září 2017 22:32 Přečteno 10395 krát
 • Ne, na Rusy střílet nebudeme, vzepřeli se bulharští vojáci
  Média v minulých dnech přinesla zprávu, která se poněkud vymyká běžným informacím o cvičeních Severoatlantické aliance – a vystihuje nálady v ozbrojených silách některých členských zemí, které odmítají slepě přijmout agresivní protiruskou politiku.
  středa, 30 srpen 2017 23:17 Přečteno 6753 krát
 • Průlom blokády Dajr az-Zaur: Putinovo historické rozhodnutí zvítězilo
  Čtvrtého září došlo v Sýrii k zásadnímu zlomu v šestileté válce s mezinárodním terorismem: podařilo se odblokovat baštu Islámského státu – město Dajr az-Zaur. Proražení blokády tohoto významného střediska na řece Eufrat je totálním krachem plánů teroristů v Sýrii a znamená současně, že Rusko splnilo svůj slib osvobodit během dvou…
  čtvrtek, 07 září 2017 22:30 Přečteno 6645 krát
 • Plné VIDEO „kalibrace“ Islámského státu
  Na internetu se objevila plná, sedmiminutová verze videa s novými záběry úterní operace ruského námořnictva, které přesnými raketovými údery zničilo teroristické cíle v syrském regionu Dajr az-Zaur.
  středa, 06 září 2017 23:17 Přečteno 4940 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru