Západ dostává tvrdou ránu: dohoda o Tureckém proudu podepsána

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan zasadili tvrdou ránu Západu, který se měsíce snažil znesvářit obě země tak, aby nedošlo k uzavření dohody o plynovodu Turecký proud – TurkStream. Zástupci obou zemí dohodu v pondělí 10. října v Istanbulu podepsali.

Západním odpůrcům dohody nepomohly pokusy vmanévrovat Turecko do přímého vojenského střetu s Ruskem včetně důkladně naplánovaného sestřelu ruského stíhacího bombardéru nad Sýrií. A nakonec zcela selhal pokus násilným převratem odstranit nedostatečně loajálního tureckého prezidenta Erdogana od moci.

Ministři energetiky Ruska a Turecka dohodu o realizaci plynovou slavnostně podepsali za přítomnosti prezidentů Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana. TurkStream umožní přepravovat plyn z Ruska do Turecka a dále do Evropy. Předpokládaná přepravní kapacita je více než 30 miliard metrů krychlových ročně.

S dohodou o TurkStreamu Rusko poskytne Turecku slevu na nákup plynu a zruší embargo na dovoz tureckého zboží. Rusku se s plnou normalizací vztahů také opětovně otevírá cesta k výstavbě první turecké jaderné elektrárny v Akkuyu v hodnotě 20 miliard dolarů.

K podpisu smlouvy došlo poté, co se Vladimiru Putinovi podařilo zvítězit na všech diplomatických frontách v daném kontextu – Erdogan se Rusku za sestřel letadla „velkolepě“ omluvil a začal být přístupný v otázce řešení války v Sýrii i budoucnosti země pod vedením Bašára Asada.

Podepsání dohody tak znamená velké vítězství Ruska a prohru Západu, který se všemožně snažil bránit přístupu Ruska na evropský plynový trh – v souladu s touto snahou vyvolal mimo jiné chaos na Ukrajině a vydíráním Bulharska zhatil uskutečnění plynovodu South Stream.

Nejtěžší ranou je však podpis dohody pro okupovanou Ukrajinu. Ta musí dále přehodnotit své plány na příjmy z tranzitu ruského plynu do Evropy a počítat s dalším poklesem ekonomických ukazatelů, zatímco pro své okupační správce se stává bezednou a beznadějnou „černou dírou“.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Je po nich. Ruští vojáci zlikvidovali útočníky na Hmímím (VIDEO)
  Ruští vojáci po dvanácti dnech dokonale pomstili své kolegy, kteří utrpěli při minometném útoku teroristů na základnu Hmímím v Sýrii.
  pátek, 12 leden 2018 18:52 Přečteno 6280 krát
 • Ruská protivzdušná obrana zlikvidovala mohutný útok ozbrojených dronů (VIDEO)
  Rusko v noci na sobotu 6. ledna odrazilo další, tentokrát mohutný a koordinovaný úder na základnu v Hmímím a středisko materiálně-technického zabezpečení Tartús v Sýrii.
  pondělí, 08 leden 2018 21:48 Přečteno 6216 krát
 • Američané jim nepomohli: stovky teroristů prchají od Damašku
  Jednou z řady teroristických skupin v Sýrii je ujgurská skupina nazvaná Islámské hnutí Východního Turkestánu (IHVT). Prakticky v průběhu celého ozbrojeného konfliktu v Sýrii si tito ozbrojenci pohodlně žili pár kilometrů od vládních budov na předměstí hlavního města Sýrie Damašku – ve Východní Gutě.
  středa, 20 prosinec 2017 22:06 Přečteno 5469 krát
 • Kvantový počítač, hořlavý led, likvidace chudoby. Úspěchy Číny už nikdo nemůže zpochybnit
  Mnozí v naší zemi by podobný novoroční projev zesměšňovali. Slova jako „společně budovat zemi“ by je vydráždila obzvlášť při pohledu na generálního tajemníka komunistické strany, řečnícího s rudým praporem po pravici. Ale posměšky, vztek a zášť by byly tím jediným, na co by se zmohli: argumenty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga…
  středa, 03 leden 2018 23:14 Přečteno 4156 krát
 • Ukrajinci na Krymu podpoří v prezidentských volbách Putina
  V ruských prezidentských, které proběhnou letos 18. března, podpoří Krymská ukrajinská komunita současnou hlavu státu Vladimira Putina. Podle agentury RIA Novosti Krym to oznámila předsedkyně organizace Anastasija Gridčina.
  úterý, 09 leden 2018 23:07 Přečteno 2336 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru