Tajemství jaderného arzenálu Izraele odhaleno: čítá dvě stě hlavic a bomb

O tom, že Izrael vlastní jaderné zbraně, nejsou již řadu let žádné pochyby. I tak si však Izraelci velmi zakládali na tom, aby jakákoli informace týkající se jejich jaderné výzbroje nepronikla na veřejnost. Nyní se však situace změnila, jak dokazuje článek ruského zpravodajského deníku Vzgljad.

Sdělovací prostředky zveřejnily údaje o jaderném arzenálu Izraele.

Ve výzbroji Izraele je 200 jaderných bomb a hlavic, uvádí se v jednom z e-mailů bývalého ministra zahraničních věcí USA Colina Powella. „Informace byla získána díky úspěšnému útoku hackerské skupiny amerického serveru DCLeaks,“ objevilo se v západních sdělovacích prostředcích.

V případě, že se Íráncům podaří sestrojit jadernou bombu, stejně ji nebudou moci použít. ‚Borci' v Teheránu vědí, že Izrael vlastní 200 jaderných náloží, že jsou všechny namířeny na Teherán – a my (tj. Spojené státy) že jich máme tisíce. Jak řekl Mahmúd Ahmadínežád (prezident Íránu v letech 2005 až 2013): ‚Co s ní (tj. s jadernou bombou) budeme dělat? Budeme ji leštit?'“ – cituje britský deník The Independent údajný text Powellova dopisu.

(Po údajné íránské jaderné bombě se jakoby slehla zem mávnutím kouzelného proutku – po uzavření „jaderné dohody“, kterou Barack Obama, nositel Nobelovy ceny za mír, potřeboval jak sůl ještě před skončením svého mandátu, aby nevypadalo trapně, že cenu získal za rozpoutání rovnou několika válek ve světě; viz níže – pozn. Geo.)

Uvedený článek připomíná, že Izrael se řídí „politikou nejednoznačnosti“ a nikdy nezveřejnil množství a typy svých jaderných zbraní.

V červnu izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael je připraven ratifikovat Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (tu již ratifikovalo 157 zemí, ratifikaci ovšem dosud odmítají zejména státy vlastnící jaderné zbraně – Čína, Egypt, Indie, Írán, Izrael, Pákistán, KLDR – a samozřejmě USA – pozn. překl.), kterou již Rusko ratifikovalo.

V červnu též tiskové oddělení Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) zveřejnilo informaci, podle které bylo počátkem roku 2016 ve výzbroji Ruska, USA, Velké Británie, Číny, Indie, Pákistánu, Izraele a KLDR kolem 15 395 ks jaderné munice. Odborníci odhadují, že z uvedeného počtu je cca 4 120 ks jaderné munice „ve službě“, tj. připraveno k použití.

Připomeňme také, že 14. července 2015 dosáhlo šest zprostředkovatelských států (Rusko, USA, Německo, Francie, Čína a Velká Británie) po desetiletém jednání historické „atomové“ dohody s Íránem. Realizace přijatého společného komplexního plánu postupu umožní zrušit všechny ekonomické a finanční sankce uvalené na Írán ze stran Rady bezpečnosti OSN, USA a Evropské unie.

V souladu s dohodou se Írán zbaví 98 % obohaceného uranu, čímž se Teheránu uzavře cesta k jaderným zbraním. Nadále pak Írán v průběhu následujících 15 let nebude uran obohacovat na více než 3,67 %. Zásoby obohaceného uranu budou v Íránu sníženy na maximálně 300 kg a jeho zbytek bude vyvezen do zahraničí, například do Ruska.

Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(1 hlas)

Přečtěte si

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 • Ukrajina vítá rakety Tomahawk s otevřenou náručí

  Zdá se, že Ukrajina tvrdě pracuje na vybudování americké námořní základny ve městě Oděsa. Americké válečné lodě se zastavují v přístavu Oděsa jednou za tři měsíce. Naposledy se v Oděse zastavil americký torpédoborec USS Carney (DDG-64) v nočních hodinách, právě v době, kdy Rusové slavili pravoslavné Vánoce.

 • Časy se mění. Čínská agentura snížila rating Spojeným státům

  V rychle se měnícím světě dochází k dosud neobvyklým věcem. Nikoliv americká agentura Čínu, ale čínská ratingová agentura známkuje Spojené státy. A jak USA dopadly? Dobře ne.

 • Ruský nobelista Alfjorov: Nebýt devadesátých let, „iPhony“ by s teď vyráběly u nás

  Žores Ivanovič Alfjorov ví, o čem mluví. V roce 2000 získal Nobelovu cenu za vývoj heterogenních polovodičových struktur pro vysokorychlostní elektroniku a optoelektroniku. Nedávno poskytl portálu Argumenty a fakta tematicky bohatý rozhovor: o Ukrajině, SSSR, sovětské a ruské vědě, o elektronice a také o tom, kam kráčí svět. Větší část rozhovoru přinášíme v překladu do češtiny.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru