Absolutní prozření ukrajinského nacionalisty po návštěvě Moskvy: Stydím se a žádám odpuštění (video)

Absolutní procitnutí. Tímto stavem prochází Ivan Bujan, ukrajinský nacionalista a aktivní účastník majdanu, po své návštěvě Moskvy. Nechápe, jak mohl propadnout nenávisti k Rusku, když Rusové jsou tak přátelští a shovívaví. Našel mezi nimi nové bratry a sestry. O svých zkušenostech se podělil ve svém blogu a v sociální síti Vkontakte.

Ukrajinský nacionalista Ivan Bujan navštívil Moskvu nedávno, zavítal tam, aby se zúčastnil lekcí psychologického tréninku. Jeho vědomí ale změnil především samotný kontakt s ruskými lidmi. „Těm, kteří mě znají, netřeba vykládat o mojí občanské, politické a patriotické pozici, o tom, že jsem se účastnil majdanu, jaké jsem psával písně a točil klipy, jaké jsem dával rozhovory a tak dále,“ píše Bujan v úvodu svého vyprávění o cestě do ruské metropole.

Věřil jsem, že mě rovnou na hranici vysadí z auta a odvezou na FSB (ruská tajná služba). Věřil jsem, že i kdybych prošel hranicí, tak že někdo zajistí FSB na samotném tréninku nebo že budu prostě surově zbit,“ popisuje své pocity před cestou.

Jeho vnímání Ruska coby bytostně nepřátelské země se začalo měnit prakticky ihned po překročení hraniční čáry: „Hranice. Projel jsem. Přijel jsem do Moskvy, do stanice metra Troparjevo: čistota, pečlivě uklizeno. Vstoupil jsem do vagónu: čistota, pořádek. Ptám se, jak jet: kulturně, zdvořile mi odpovídají.“

Začátek samotného tréninku absolvoval ve velké nervozitě: „První tři minuty tréninku: v sále je padesát lidí z různých měst Ruska, osmdesát procent muži. Představuji se druhý v pořadí: ‚Jsem Ivan Bujan z Kyjeva, nacionalista, majdanovec, patriot Ukrajiny…' V hlavě mi běží: ‚Je po všem. Teď to k***a přijde.' Nic takového!

Lidé na mě pohlíží se zájmem, pokládají otázky. Několik párů očí z oněch padesáti hledí zlobně. Čekal jsem, kdy vystartují a roztrhají mě. Ale oni nestartují. Přemýšlím: ‚Asi přijdou o přestávce.' Přišli, pohovořili. Napjatý jak vysokovoltka, v kapse držím nabroušený šroubovák. Klidně pohovořili a rozešli se. Zvláštní,“ líčí Bujan své zážitky.

Stal se plnohodnotnou součástí týmu a ostatní se k němu chovali přesně tak, jak se chovali k ruským účastníkům tréninku. „Tak kde jsou ti strašliví primitivové s vidlemi, kteří rozervou můj žaludek a moji mrtvolu hodí prasatům?“ ptal se nevěřícně po pokračujícím kontaktu s Rusy.

Tím ale jeho vyvedení z omylu neskončilo. „Jedu domů metrem, přistupuji namátkově k lidem. ‚Dobrý den, jsem z Kyjeva. Jaký tady máte vztah k Ukrajincům?' Z více než dvaceti oslovení ani jedno negativum. ‚Bratrský národ, škoda, že se to děje.' ‚Miluji Ukrajince.' ‚Nemám rád ty, kteří nemají rádi nás.' ‚Soucítíme.' ‚Ano, normální, a co?'“ zní odpovědi na jeho dotaz.

V dalších dnech tréninku s ostatními účastníky diskutoval na téma války. „Všechno bylo konstruktivní, argumentováno, bez osobních emocí,“ konstatuje.

Připadal si hloupě, bylo mu stydno pohledět lidem do očí a chtěl se propadnout do země – ještě nedávno přál Rusům smrt, nenáviděl je celým svým srdcem a v Kyjevě prořezával kola na autech s ruskými značkami.

Teď trávil čas s lidmi, kterých si velmi váží: „Jsou to skvělí, dobří, dobrosrdeční lidé s otevřenými a teplými srdci. Ani jeden z těch padesáti lidí necítí k Ukrajincům tu nenávist, jakou jsem pociťoval já, když jsem odjížděl do Moskvy.“

Klade si zásadní otázku: „Proč i já, chytrý člověk, aniž jsem dříve hovořil s jediným Rusem, jsem dospěl k závěru, že nás všichni nenávidí?

Uviděl jsem krásné, čisté město s výbornými silnicemi, kde se policisté chovají zdvořile, lidé jsou milí a vzduch je velmi podobný tomu našemu. Za šest dní jsem neviděl nic, co by mi byť jen naznačovalo nenávist Rusů k Ukrajincům. Naopak: viděl jsem přání mluvit a domluvit se,“ píše Ivan Bujan.

A činí závěr: „Tento konflikt není mezi národy, mezi lidmi. Je to něčí velmi krvavá a cynická politická hra, v jejímž důsledku zemřelo mnoho lidí a dva národy ztratily přátelství. Žádám odpuštění a je mi stydno. Mám padesát bratříčků a sestřiček v Rusku. Objímám vás!

K svému textu připojuje video, které je sice zpočátku „upovídané“, ale v podstatě nevyžaduje znalost ukrajinštiny a ruštiny a nakonec ani komentář:

Geo, Eurasia24.cz

Zdroj: spartanofear.com/blog/ivan-buyan

Foto: Ivan Bujan, YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Tajemná hvězda na trupu: kdo to v Sýrii prohrál vzdušný boj s Su-35S?

  Loni v polovině prosince se po splnění bojových úkolů vrátila z letecké základny Hmeimim do Ruska skupina čtyř nejmodernějších stíhacích víceúčelových letadel Su-35S. Letouny s palubními čísly „červená“ 03 až 06 byly ze Sýrie staženy v rámci plánované rotace techniky. S největší pravděpodobností přímo na základně 23. stíhacího leteckého pluku poblíž Komsomolsku na Amuru vznikl mimořádně zajímavý snímek jednoho ze strojů.

 • Savčenková šokuje: Putin by Ukrajinu řídil lépe než Porošenko

  Webová vrze Komsomolské pravdy publikovala závěry návštěvy ukrajinské poslankyně Naděždy Savčenkové v Doněcké lidové republice. Bývalá ukrajinská navigátorka a donedávna národní hrdinka náhle představuje pro iniciátory a strůjce převratu na Ukrajině velmi vážný problém.

 • Trpělivost s Lukašenkem je u konce

  Minsk se neustále snaží skandalizovat Moskvu. Tentokrát prohlášením „baťky“ Lukašenka o „vedení války za nezávislost bratrské Ukrajiny“.

 • Ruská výzvědná loď připlula k břehům USA. Pokusy o humor Američanům nepomohou

  Přiblížení výzvědné lodi Viktor Leonov k americkému pobřeží není výrazem síly, ale slabosti Ruska, uvádějí americká média s odvoláním na zdroje v americké rozvědce. Stejné zdroje s ironií a humorem uvádějí, že jde o loď, která je pro Rusy zcela bez užitku, přičemž výsledky jejího působení musí být zklamáním. Pravda je ovšem taková, že podobné komentáře jsou absolutní nesmysl.

 • Syrská armáda vstoupila na linii „dohodnuté dočasné hranice“ s Tureckem

  Tureckou armádou podporované síly v minulých dnech konečně dobyly město al-Báb na severu Sýrie v blízkosti tureckých hranic. Proti Islámskému státu zde postupovaly rovněž jednotky syrské armády. Jaká je nyní situace na tomto místě, kde se syrské a turecké jednotky nacházejí vzájemně na dostřel?

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru