Přerušení diplomatických vztahů s Ukrajinou – poslední opatření před válkou

V reakci na incidenty, které se udály před několika dny na Krymu, zvažuje Moskva přerušení diplomatických styků s Ukrajinou. Již dříve obvinila ruská vláda generální štáb ukrajinské armády a SBU (Službu bezpečnosti Ukrajiny – hlavní ukrajinskou civilní rozvědku) z přípravy diverzních akcí na Krymu. Kyjev naopak hrozí zavedením víz pro ruské občany, aby prý „odfiltroval spolupracovníky FSB“ (Federální služba bezpečnosti RF). Politolog Rostislav Iščenko se domnívá, že pokud další události poběží podle pesimistického scénáře, padne veškerá vina na Kyjev, neboť ukrajinská vláda se prakticky dala cestou zmaru.

Sedmého srpna ruská FSB zabránila skupině diverzantů proniknout z území Ukrajiny na Krym; během přestřelky zahynuli dva příslušníci ruských ozbrojených sil. Prezident Ruské federace Vladimir Putin po tomto incidentu obvinil Kyjev z přechodu k taktice teroru a zdůraznil, že Rusko nenechá smrt svých lidí bez odpovědi. Současně také prohlásil rozhovory o řešení situace na Donbasu, které se měly uskutečnit v září na půdě G20 v Číně, za bezperspektivní.

Podle informací ze zdroje Izvěstijí se jednou z odpovědi Moskvy na aktivity Kyjeva na Krymu může stát přerušení diplomatických vztahů s Ukrajinou, uzavření ruského velvyslanectví a odvolání celého diplomatického sboru RF do Moskvy.

Jednou z možných variant tvrdé odpovědi se může stát přerušení diplomatických vztahů. V Moskvě je tato varianta posuzována. Poslední slovo bude ovšem mít hlava státu,“ sdělil zdroj z Ministerstva zahraničních věcí RF.

Také Kyjev se k incidentu na Krymu vyjadřuje velmi tvrdě a obviňuje Moskvu z provokací. V řadě vyjádření se objevila i informace, že jako odvetné opatření je Ukrajina připravena zavést pro ruské občany vízový styk. V rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina to uvedl ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin.

Podle Klimkina umožní toto opatření Ukrajině lépe kontrolovat vstup lidí z Ruska na území Ukrajiny a „efektivněji tak profiltrovat agenty FSB a dalších ruských tajných služeb, kteří by na Ukrajině pracovali na její destabilizaci“.

V současné době jsou vzájemné vztahy Ruska a Ukrajiny na téměř nejnižší úrovni za celé postsovětské období. Zájmy Moskvy i Kyjeva dnes hájí jen dočasní pověřenci. Po odvolání ruského velvyslance na Ukrajině Michaila Zubarova navrhlo Rusko Ukrajině obsadit tuto funkci prezidentovým zplnomocněným zástupcem v Povolžském federálním okruhu Michailem Babičem. Kyjev ovšem odmítl dát tomuto kandidátu souhlas a mluvčí ministerstva zahraničí Ukrajiny uvedla, že „tato otázka byla stažena s pořadu jednání“.

Politolog Rostislav Iščenko rozebral pro Federální tiskovou agenturu (FTA), zda lze očekávat úplné přerušení diplomatických vztahů mezi Moskvou a Kyjevem.

Začnu tím, že kromě neoficiální výměny informací k ničemu dalšímu zatím nedošlo. Všechno ostatní jsou domněnky, předpoklady, záměry a podobně,“ uvedl Iščenko. „Ano, přerušení diplomatických vztahů je skutečně jednou z forem vyjádření prudkého zhoršení vztahů mezi dvěma státy.“

Ale přerušení diplomatických vztahů je současně i posledním krokem před zahájením vojenských akcí. Proto každý stát dřív, než k takovému řešení přistoupí, nejprve desetkrát přemýšlí. Pojďme si zapřemýšlet i my: v Rusku je v současné době kolem 3 až 4 milionů ukrajinských občanů, počínaje uprchlíky a konče gastarbeitry. Přerušení diplomatických styků ihned nastolí otázku jejich postavení. Budou nuceni opustit Rusko? Budou se muset obrátit na příslušné orgány kvůli vízu? A ještě je nutno vzít v úvahu, že jde o miliony lidí, kteří jsou zapojeni do práce v ruské ekonomice, pokud hovoříme o gastarbeitrech,“ konstatoval Iščenko.

Iščenko dále zdůraznil, že taková řešení, k jakým patří přerušení diplomatických vztahů nebo zavedení víz, vždy přinášejí nejen politické, ale také ekonomické důsledky a že tyto důsledky nebudou jen vnější, ale i vnitřní – což nutí politiky v takových případech velmi pečlivě propočítat všechny varianty.

Z mého pohledu je rozhodnutí o přerušení vztahů možné; to ale neznamená, že bude skutečně přijato. Tvrdost ruské reakce bude nakonec záviset na chování ukrajinské vlády v nejbližší době. Chápu, že politický systém Ukrajiny je v troskách – nikdo tam neví, jaká rozhodnutí byla přijata, kdo je přijal a kdo je komu podřízen. A tak je možné i to, že Ukrajina zavede pro Rusy víza, i to, že dojde k přerušení diplomatických styků. To je průběh událostí podle toho nejhoršího scénáře – já si ale nejsem jist, že se podaří mu vyhnout. I když bych byl rád, kdyby se to podařilo,“ uvedl Rostislav Iščenko.

Irina Petrenko

Zdroj: riafan.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Grafika: Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Rusko se v Sýrii připravuje na americký raketový úder. Chystá Gladiatory
  Rusko vážně počítá s masivním americkým raketovým úderem na podporu teroristů v Sýrii. Podle zpráv z 3. října dorazily do přístavu Tartús specializované protiraketové systémy S-300V4. Na rozdíl od „klasických“ S-300PMU jsou uvedené systémy určené k ničení balistických střel a především křižujících střel s plochou dráhou letu, jejichž použití Američany je v případě podpory…
  úterý, 04 říjen 2016 18:50 Přečteno 13958 krát
 • Další přímé varování Američanům od Rusů: Nechte nás být, nebo si vylámete zuby
  Ruské ministerstvo obrany nazvalo věci pravými jmény. Protivzdušné komplexy velkého dosahu jsou v Sýrii proto, aby ochránily ruské instalace před americkým útokem. Podle varování si na systémech S-300 a S-400 mohou Američané vylámat zuby nejen s křižujícími střelami, ale i stealth letouny.
  sobota, 08 říjen 2016 02:42 Přečteno 9435 krát
 • Nakládka Admirála Kuzněcova běží na plné obrátky. Do vyplutí zbývají dny (foto)
  Těžký letadlový křižník ruského námořnictva Admirál Kuzněcov se chystá do boje. V severoruském přístavu Murmansk probíhá nakládka plavidla před jeho službou ve Středozemním moři, odkud se zapojí do operací v Sýrii.
  pondělí, 10 říjen 2016 00:34 Přečteno 6706 krát
 • Ruské letouny nad Finskem jako krytí pro americký „vlom“ do neutrální země? Zde je objasnění
  Globální mediální mašinérie v pátek 7. října spustila další vlnu obvinění Ruska z narušení vzdušného prostoru jiné země jeho stíhacími letouny. Tentokrát – a opět – šlo o Finsko. Ve skutečnosti tato akce informační války proti Rusku zakrývala něco, o čem média mlčí: další krok Američanů v jejich snaze „vlomit se“ do neutrální…
  neděle, 09 říjen 2016 15:20 Přečteno 6467 krát
 • Západ dostává tvrdou ránu: dohoda o Tureckém proudu podepsána
  Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan zasadili tvrdou ránu Západu, který se měsíce snažil znesvářit obě země tak, aby nedošlo k uzavření dohody o plynovodu Turecký proud – TurkStream. Zástupci obou zemí dohodu v pondělí 10. října v Istanbulu podepsali.
  pondělí, 10 říjen 2016 23:38 Přečteno 5885 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru