Nord Stream-2 se vydal jinou cestou: bez schvalování v Polsku a v novém formátu

Partnerské společnosti projektu Severní proud-2 (Nord Stream-2) stáhly svou žádost o povolení vytvořit společný podnik adresovanou polskému antimonopolnímu úřadu (UOKiK). Ve společném tiskovém prohlášení ruský Gazprom, rakouský OMV, francouzský Engie, nizozemsko-britský Shell a německé společnosti Uniper (E.on) a Wintershall oznámily, že jejich krok nebude mít na realizaci projektu žádný vliv.

Rozhodnutí se týká pouze nákupu akcií již existující projekční firmy (jde o firmu Nord Stream 2 AG – pozn. autora) od Gazpromu jeho západními partnery, uvádí tisková zpráva vydaná touto firmou.

Projekční firma Nord Stream 2 AG kontrolovaná v současné době plně Gazpromem je registrována ve Švýcarsku a jejím úkolem by mělo být zajištění výstavby energovodu po dně Baltského moře a také zajištění jeho provozu. Plán počítal s tím, že každá z pěti západních partnerských firem nakoupí od Gazpromu 10 % akcií Nord Streamu 2 AG.

To se však nestane, břímě celého projektu přechází na Gazprom, a jak se budou na projektu podílet jeho partneři, není zatím známo. Polský antimonopolní úřad již oznámil, že po stažení žádosti nemůže být společný podnik založen.

To je pro tuto transakci červená stopka,“ prohlásil prezident UOKiK Marek Niechcial.

Nicméně v tiskovém prohlášení Nord Streamu 2 AG se říká: „Budoucí partneři budou i nadále pokračovat v těsné spolupráci a společném úsilí zaměřeném na posílení energetické bezpečnosti Evropy prostřednictvím dodávek plynu.“

Jak pro ruský deník Kommersant ještě před zrušením žádosti uvedl zdroj z prostředí konsorcia, je přeformátování projektu možné. „Konsorcium stahuje svoji žádost a přeformátuje svou strukturu. V důsledku toho provede stavbu Nord Streamu-2 pouze sám Gazprom. Jde o technicky nejjednodušší řešení, které je ovšem z ekonomického hlediska velmi riskantní a které bere Gazpromu všechny politické výhody, jež získal tím, že do projektu zapojil silné západní partnery,“ uvedl zdroj Kommersantu.

V průběhu loňského roku byly partnerské firmy nuceny podat žádost o povolení vytvořit společný podnik k polskému úřadu, ačkoliv jak Gazprom, tak Shell, Uniper(E.on) a Wintershall mají podnikatelské projekty zaregistrovány ve svých zemích. Přestože totiž plynovod nepovede přes území Polska, vynechání souhlasu se zřízením společného podniku ze strany Varšavy by znamenalo riziko pro majetek firem v Polsku a soudní spory v rámci EU. Na rozdíl od Německa, které souhlas s vytvořením společného podniku vydalo rychle, úřad ve Varšavě protahoval vydání rozhodnutí na více než půl roku a poté přednesl své výhrady: „Nord Stream-2 omezí hospodářskou soutěž.“ Konsorcium se poté chystalo závěry regulačního úřadu Polska zpochybnit, ale nakonec byla žádost stažena.

Nord Stream-2 zvýší přepravní kapacitu již existujícího plynovodu z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Celková přepravní kapacita obou větví plynovodu bude 55 mld. krychlových metrů plynu za rok. Předběžné náklady projektu jsou cca 9,9 mld. dolarů.

Proti projektu již vystoupily USA. Zpočátku začal o „hrozbě pro energetickou bezpečnost Evropy“ hovořit americký ministr zahraničních věcí John Kerry, o něco později pak skupina amerických senátorů zaslala Evropské komisi dopis, ve kterém uvedla, že Nord Stream-2 je krokem vzad v diverzifikaci evropských zdrojů energie. Německá kancléřka Angela Merkelová přitom projekt hodnotila jako ekonomický, nikoli politický. A viceprezident Evropské komise pro oblast energetiky Maroš Šefčovič prohlásil, že zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu je klíčovým předpokladem pragmatických jednání s Ruskem týkajících se projektu Nord Stream-2.

Zdroj: EurAsiaDaily

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Grafika: Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Tajemná hvězda na trupu: kdo to v Sýrii prohrál vzdušný boj s Su-35S?

  Loni v polovině prosince se po splnění bojových úkolů vrátila z letecké základny Hmeimim do Ruska skupina čtyř nejmodernějších stíhacích víceúčelových letadel Su-35S. Letouny s palubními čísly „červená“ 03 až 06 byly ze Sýrie staženy v rámci plánované rotace techniky. S největší pravděpodobností přímo na základně 23. stíhacího leteckého pluku poblíž Komsomolsku na Amuru vznikl mimořádně zajímavý snímek jednoho ze strojů.

 • Savčenková šokuje: Putin by Ukrajinu řídil lépe než Porošenko

  Webová vrze Komsomolské pravdy publikovala závěry návštěvy ukrajinské poslankyně Naděždy Savčenkové v Doněcké lidové republice. Bývalá ukrajinská navigátorka a donedávna národní hrdinka náhle představuje pro iniciátory a strůjce převratu na Ukrajině velmi vážný problém.

 • Trpělivost s Lukašenkem je u konce

  Minsk se neustále snaží skandalizovat Moskvu. Tentokrát prohlášením „baťky“ Lukašenka o „vedení války za nezávislost bratrské Ukrajiny“.

 • Ruská výzvědná loď připlula k břehům USA. Pokusy o humor Američanům nepomohou

  Přiblížení výzvědné lodi Viktor Leonov k americkému pobřeží není výrazem síly, ale slabosti Ruska, uvádějí americká média s odvoláním na zdroje v americké rozvědce. Stejné zdroje s ironií a humorem uvádějí, že jde o loď, která je pro Rusy zcela bez užitku, přičemž výsledky jejího působení musí být zklamáním. Pravda je ovšem taková, že podobné komentáře jsou absolutní nesmysl.

 • Syrská armáda vstoupila na linii „dohodnuté dočasné hranice“ s Tureckem

  Tureckou armádou podporované síly v minulých dnech konečně dobyly město al-Báb na severu Sýrie v blízkosti tureckých hranic. Proti Islámskému státu zde postupovaly rovněž jednotky syrské armády. Jaká je nyní situace na tomto místě, kde se syrské a turecké jednotky nacházejí vzájemně na dostřel?

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru