Turecko: antinatovské čistky v armádě

Více než půldruhého tisíce příslušníků turecké armády bylo v Turecku propuštěno během několika posledních týdnů. Podle odborného serveru Katehon.com čistky postihují především agenty NATO.

V minulých dnech proběhlo zasedání turecké Nejvyšší vojenské rady, během kterého bylo 99 dosavadních plukovníků povýšeno do hodnosti generála nebo admirála. Dalších 47 generálů bylo pak propuštěno.

Během již dříve provedených čistek bylo propuštěno nebo uvězněno 1684 důstojníků, z toho 149 generálů a admirálů a 1099 důstojníků středně vysokých hodností. Odborníci se domnívají, že čistky v první řadě postihly „agenty NATO“, prosazující jeho vliv v ozbrojených silách Turecka.

USA jsou znepokojeny

Zprávy přicházející z Turecka přijímají v USA s neklidem a obavami. Náčelník americké rozvědky generálporučík James Clapper prohlásil během svého vystoupení na bezpečnostním fóru v Coloradu, organizovaném Aspen Institute (mezinárodní nezisková organizace), že zlepšení vztahů Ruska s Tureckem je pro NATO nevýhodné. Podle jeho slov Rusko „vráží klín“ mezi NATO a Turecko. Vyjádření hlavního amerického rozvědčíka potvrzují naši informaci o tom, že turecké vedení v současné době vážně uvažuje o vystoupení z NATO.

Upřímné přiznání

Mimo to James Clapper přiznal, že čistky po neúspěšném pokusu o převrat postihly především ty příslušníky turecké armády, kteří těsně spolupracovali s NATO. „Řada našich kontaktů v turecké armádě z ní byla propuštěna nebo uvězněna,“ uvedl náčelník americké rozvědky. Proč se právě tito zastánci vlivu NATO v turecké armádě objevili v řadách povstalců, Clapper nevysvětlil.

Na cestě z NATO

Stopa NATO v nezdařeném pokusu o převrat v Turecku je příliš zřejmá. Nejaktivnější roli hrálo v převratu vojenské letectvo – druh vojsk nejtěsněji propojený se strukturami NATO. Ze základny NATO Incirlik startovaly letouny povstalců.

Hlavou spiknutí byl Fethullah Gülen, který již řadu let žije v USA a pracuje pro CIA. Před několika dny proběhla u základny Incirlik masová demonstrace. Demonstranti měli transparenty a vykřikovali protinatovská a protiamerická hesla. Myšlenka odchodu Turecka z NATO má v turecké společnosti výraznou podporu. Pokud se turecké vedení rozhodne tento krok učinit, stane se tato událost největší porážkou „atlantismu“ od rozpadu socialistického bloku.

Zdroj: katehon.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Geo, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru