Čína je prý hrozbou pro největší americkou základnu v Tichém oceánu (video)

Čína zvyšuje počty svých balistických a křídlatých raket středního doletu a vytváří tak hrozbu pro ostrov Guam v Tichém oceánu, který má pro Pentagon strategickou důležitost. Uvádí se to v nedávno zveřejněné zprávě Kongresu USA.

Šest různých typů raket schopných zasáhnout z Číny ostrov Guam je buď již rozvinuto ve střeleckých pozicích, nebo je jejich vývoj těsně před dokončením, hovoří se v dokumentu zvláštní komise Kongresu pro vztahy s Čínou. Úryvky ze zprávy zveřejnil americký konzervativní web The Washington Free Beacon.

Konkrétně jsou již ve službě rakety středního doletu DF-26, které Peking představil během nedávné vojenské přehlídky (viz video níže). V tisku už raketa dostala jméno „zabiják Guamu“. Nést může tato raketa jak konvenční, tak i jaderné hlavice.

DF-26 je první čínskou balistickou raketou středního doletu s konvenční hlavicí a první raketou schopnou zasáhnout Guam, uvádí zpráva.

Přesto je však riziko útoku Číny na Guam ve zprávě označeno jako nízké.

Zpráva byla zveřejněna na pozadí rostoucího napětí ve vztazích mezi USA a Čínou v souvislosti se situací v Jihočínském moři. V minulých dnech se americká raketová minonoska William P. Lawrence přiblížila k jednomu ze sporných ostrovů kontrolovaných Čínou až na vzdálenost 12 mil.

Guam je ostrov v západní části Tichého oceánu a má statut tzv. „nezačleněného území“ USA (tj. není přímou součástí USA, které ho však spravují). Spojené státy zde mají svou největší strategickou vojenskou základnu v celé oblasti Tichého oceánu.

Zdroj: k-politika.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Akce proti Rusku selhala: z útočníků jsou oběti, místo potupení hrdinství. Zde jsou podrobnosti o boji (VIDEO)
  Jak dokazují výpovědi účastníků i záběry z boje, nedávný útok na ruské vojenské policisty v Sýrii byl pečlivě připraven a proveden tak, aby přepadená četa neměla šanci uniknout smrti nebo zajetí. Plán amerických tajných služeb ale selhal: Rusové se ubránili, probojovali z obklíčení a pobili množství teroristů. To vše bez…
  pátek, 22 září 2017 23:32 Přečteno 12169 krát
 • Drama v Sýrii: Rusové museli prostřílet obklíčení. Teroristé v přesile neuspěli
  Příslušníci ruské vojenské policie se v Sýrii ocitli v obklíčení militantů. Po několikahodinovém boji s přesilou jim nakonec pomohly obklíčení prorazit jednotky speciálních sil. Ofenzívu militantů v oblasti podle ruského generálního štábu iniciovaly americké zvláštní služby.
  středa, 20 září 2017 22:32 Přečteno 10395 krát
 • Ne, na Rusy střílet nebudeme, vzepřeli se bulharští vojáci
  Média v minulých dnech přinesla zprávu, která se poněkud vymyká běžným informacím o cvičeních Severoatlantické aliance – a vystihuje nálady v ozbrojených silách některých členských zemí, které odmítají slepě přijmout agresivní protiruskou politiku.
  středa, 30 srpen 2017 23:17 Přečteno 6753 krát
 • Průlom blokády Dajr az-Zaur: Putinovo historické rozhodnutí zvítězilo
  Čtvrtého září došlo v Sýrii k zásadnímu zlomu v šestileté válce s mezinárodním terorismem: podařilo se odblokovat baštu Islámského státu – město Dajr az-Zaur. Proražení blokády tohoto významného střediska na řece Eufrat je totálním krachem plánů teroristů v Sýrii a znamená současně, že Rusko splnilo svůj slib osvobodit během dvou…
  čtvrtek, 07 září 2017 22:30 Přečteno 6645 krát
 • Plné VIDEO „kalibrace“ Islámského státu
  Na internetu se objevila plná, sedmiminutová verze videa s novými záběry úterní operace ruského námořnictva, které přesnými raketovými údery zničilo teroristické cíle v syrském regionu Dajr az-Zaur.
  středa, 06 září 2017 23:17 Přečteno 4940 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru