Sbližování Ruska s Japonskem začalo

Rusko a Japonsko se k nevoli Spojených států začaly sbližovat. Japonský premiér Šinzó Abe se v pátek 6. května v jihoruském Soči setkal s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem a podle agenturních zpráv představitelé obou zemí dosáhli shody v oblastech, které jejích vztahy zatěžují od konce druhé světové války. Případné dosažení mírové dohody a zahájení bližší spolupráce Ruska s Japonskem by mohlo mít výrazný vliv na další vývoj nejen v tichomořském regionu.

Prvotním, avšak klíčovým úspěchem schůzky hlav obou států je předběžná dohoda o vyřešení sporu o jižní Kurily. O nalezení společné řeči po setkání informoval japonský premiér Šinzó Abe prostřednictvím agentury Kjódó.

Jak informovala ČTK, „pozitivní ovzduší dnešního jednání Abeho a Putina v Soči na jihu Ruska potvrdil mluvčí šéfa Kremlu Dmitrij Peskov, který uvedl, že územní spor o tichomořské ostrovy byl projednáván ‚konstruktivním způsobem '. Kontakty obou zemí budou pokračovat na úrovni ministrů zahraničí.

Jednání o uzavření mírové smlouvy – která od druhé světové války dosud nebyla podepsána – se podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova uskuteční na úrovni náměstků ministrů zahraničí už v červnu. "Hovořili jsme o problematice mírové smlouvy," citovala ČTK Lavrova po setkání Abeho s Putinem.

Pozitivní směr v rozvoji vztahů obou zemí naznačuje i skutečnost, že Šinzó Abe pozval Vladimira Putina k návštěvě Japonska a ruský prezident naopak pozval japonského premiéra na zářijové ekonomické fórum ve Vladivostoku.

V Rusku je sbližování s Japonskem věnována poměrně velká pozornost. Komentátoři si všímají mimo jiné nevole Spojených států k tomuto trendu. „USA tendenci vývoje směrem ke sbližování Ruska s Japonskem úzkostlivě sledují již delší čas. A ještě víc je pro ně alarmující, že iniciátorem oživení těchto vztahů je japonská strana,“ uvedla komentátorka

Existují dobré vyhlídky na další pokrok v jednáních – a to okamžitě ochladí americko-japonské vztahy. Přitom pro USA je Japonsko důležitým spojencem v asijsko-tichomořské oblasti. Ukazuje se tak, že zatímco se Spojené státy snaží udržet si svůj vliv na Blízkém východě, Rusko je ‚přímo pod nosem' připravuje o nejvýznamnější ‚páku' vlivu na Čínu,“ píše se dále v komentáři, jehož celý text si můžete přečíst zde. (ea24)

Foto: © RT / YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru