Sbližování Ruska s Japonskem začalo

Rusko a Japonsko se k nevoli Spojených států začaly sbližovat. Japonský premiér Šinzó Abe se v pátek 6. května v jihoruském Soči setkal s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem a podle agenturních zpráv představitelé obou zemí dosáhli shody v oblastech, které jejích vztahy zatěžují od konce druhé světové války. Případné dosažení mírové dohody a zahájení bližší spolupráce Ruska s Japonskem by mohlo mít výrazný vliv na další vývoj nejen v tichomořském regionu.

Prvotním, avšak klíčovým úspěchem schůzky hlav obou států je předběžná dohoda o vyřešení sporu o jižní Kurily. O nalezení společné řeči po setkání informoval japonský premiér Šinzó Abe prostřednictvím agentury Kjódó.

Jak informovala ČTK, „pozitivní ovzduší dnešního jednání Abeho a Putina v Soči na jihu Ruska potvrdil mluvčí šéfa Kremlu Dmitrij Peskov, který uvedl, že územní spor o tichomořské ostrovy byl projednáván ‚konstruktivním způsobem '. Kontakty obou zemí budou pokračovat na úrovni ministrů zahraničí.

Jednání o uzavření mírové smlouvy – která od druhé světové války dosud nebyla podepsána – se podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova uskuteční na úrovni náměstků ministrů zahraničí už v červnu. "Hovořili jsme o problematice mírové smlouvy," citovala ČTK Lavrova po setkání Abeho s Putinem.

Pozitivní směr v rozvoji vztahů obou zemí naznačuje i skutečnost, že Šinzó Abe pozval Vladimira Putina k návštěvě Japonska a ruský prezident naopak pozval japonského premiéra na zářijové ekonomické fórum ve Vladivostoku.

V Rusku je sbližování s Japonskem věnována poměrně velká pozornost. Komentátoři si všímají mimo jiné nevole Spojených států k tomuto trendu. „USA tendenci vývoje směrem ke sbližování Ruska s Japonskem úzkostlivě sledují již delší čas. A ještě víc je pro ně alarmující, že iniciátorem oživení těchto vztahů je japonská strana,“ uvedla komentátorka

Existují dobré vyhlídky na další pokrok v jednáních – a to okamžitě ochladí americko-japonské vztahy. Přitom pro USA je Japonsko důležitým spojencem v asijsko-tichomořské oblasti. Ukazuje se tak, že zatímco se Spojené státy snaží udržet si svůj vliv na Blízkém východě, Rusko je ‚přímo pod nosem' připravuje o nejvýznamnější ‚páku' vlivu na Čínu,“ píše se dále v komentáři, jehož celý text si můžete přečíst zde. (ea24)

Foto: © RT / YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Akce proti Rusku selhala: z útočníků jsou oběti, místo potupení hrdinství. Zde jsou podrobnosti o boji (VIDEO)
  Jak dokazují výpovědi účastníků i záběry z boje, nedávný útok na ruské vojenské policisty v Sýrii byl pečlivě připraven a proveden tak, aby přepadená četa neměla šanci uniknout smrti nebo zajetí. Plán amerických tajných služeb ale selhal: Rusové se ubránili, probojovali z obklíčení a pobili množství teroristů. To vše bez…
  pátek, 22 září 2017 23:32 Přečteno 12172 krát
 • Drama v Sýrii: Rusové museli prostřílet obklíčení. Teroristé v přesile neuspěli
  Příslušníci ruské vojenské policie se v Sýrii ocitli v obklíčení militantů. Po několikahodinovém boji s přesilou jim nakonec pomohly obklíčení prorazit jednotky speciálních sil. Ofenzívu militantů v oblasti podle ruského generálního štábu iniciovaly americké zvláštní služby.
  středa, 20 září 2017 22:32 Přečteno 10396 krát
 • Ne, na Rusy střílet nebudeme, vzepřeli se bulharští vojáci
  Média v minulých dnech přinesla zprávu, která se poněkud vymyká běžným informacím o cvičeních Severoatlantické aliance – a vystihuje nálady v ozbrojených silách některých členských zemí, které odmítají slepě přijmout agresivní protiruskou politiku.
  středa, 30 srpen 2017 23:17 Přečteno 6759 krát
 • Průlom blokády Dajr az-Zaur: Putinovo historické rozhodnutí zvítězilo
  Čtvrtého září došlo v Sýrii k zásadnímu zlomu v šestileté válce s mezinárodním terorismem: podařilo se odblokovat baštu Islámského státu – město Dajr az-Zaur. Proražení blokády tohoto významného střediska na řece Eufrat je totálním krachem plánů teroristů v Sýrii a znamená současně, že Rusko splnilo svůj slib osvobodit během dvou…
  čtvrtek, 07 září 2017 22:30 Přečteno 6645 krát
 • Plné VIDEO „kalibrace“ Islámského státu
  Na internetu se objevila plná, sedmiminutová verze videa s novými záběry úterní operace ruského námořnictva, které přesnými raketovými údery zničilo teroristické cíle v syrském regionu Dajr az-Zaur.
  středa, 06 září 2017 23:17 Přečteno 4942 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru