Eurasia Daily: Lukašenko a Erdoğan se setkali na jachtě

„Nastal čas posílit spolupráci,“ prohlásil prezident Běloruska Alexandr Lukašeno během setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem v Istanbulu ve středu 13. dubna večer. Informaci přinesl server Eurasia Daily.

Lukašenko vyzval tureckého vůdce k „aktualizaci agendy spolupráce“ a „úpravě cestovní mapy vztahů“. Podle tiskové služby běloruského prezidenta oba vůdci diskutovali potenciál růstu tureckých investic do běloruské ekonomiky, posílení cestovního ruchu díky intenzivnějšímu využití leteckého spojení a další opatření. Erdoğan nazval Bělorusko „ostrovem stability v regionu“ a potvrdil záměr navštívit Minsk.

Podle běloruského portálu tut.by se větší část setkání Lukašenka s Erdoğanem konala za zavřenými dveřmi a média nemají informace o skutečném obsahu rozhovorů. Prezidenti se setkali na jachtě, kde byli přítomni rovněž představitelé Bahrajnu, Afghánistánu, Malajsie, Kamerunu, Libanonu, Jordánska, Alžírska, Kataru, Bosny a Hercegoviny, Jemenu, Pobřeží slonoviny, Pákistánu, Guiney a palestinské samosprávy.

Později Erdoğan pozval Lukašenka do prezidentského paláce. Před Lukašenkem se zde turecký vůdce setkal s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem.

Bělorusko, přestože je členem Eurasijské ekonomické unie a Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), se nepostavilo na stranu Ruska po sestřelení ruského stíhacího bombardéru tureckým letadlem loni v listopadu a namísto toho zaujalo „neutrální postoj“.

V souvislosti s nedávnou eskalací napětí v Náhorním Karabachu byl zase běloruský velvyslanec v Jerevanu Igor Nazaruk předvolán arménským ministerstvem zahraničí. Byl informován, že prohlášení Minsku o situaci v Náhorním Karabachu neodpovídá přátelským arménsko-běloruským vztahům, je v rozporu se závazky těchto dvou zemí v CSTO a dalších mezinárodních organizacích a poškozuje vyjednávací proces k urovnání konfliktu.

Zdroj: EADaily.com

Překlad: Geo, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 • Ukrajina vítá rakety Tomahawk s otevřenou náručí

  Zdá se, že Ukrajina tvrdě pracuje na vybudování americké námořní základny ve městě Oděsa. Americké válečné lodě se zastavují v přístavu Oděsa jednou za tři měsíce. Naposledy se v Oděse zastavil americký torpédoborec USS Carney (DDG-64) v nočních hodinách, právě v době, kdy Rusové slavili pravoslavné Vánoce.

 • Časy se mění. Čínská agentura snížila rating Spojeným státům

  V rychle se měnícím světě dochází k dosud neobvyklým věcem. Nikoliv americká agentura Čínu, ale čínská ratingová agentura známkuje Spojené státy. A jak USA dopadly? Dobře ne.

 • Ruský nobelista Alfjorov: Nebýt devadesátých let, „iPhony“ by s teď vyráběly u nás

  Žores Ivanovič Alfjorov ví, o čem mluví. V roce 2000 získal Nobelovu cenu za vývoj heterogenních polovodičových struktur pro vysokorychlostní elektroniku a optoelektroniku. Nedávno poskytl portálu Argumenty a fakta tematicky bohatý rozhovor: o Ukrajině, SSSR, sovětské a ruské vědě, o elektronice a také o tom, kam kráčí svět. Větší část rozhovoru přinášíme v překladu do češtiny.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru