Die Welt: EU má jen malou šanci zablokovat Nord Stream-2

Německé noviny se zamýšlí nad tím, jak velkou šanci na realizaci má projekt plynovodu Nord Stream-2. Německo projekt aktivně obhajuje a podle všeho do věci zapojilo i vlastní tajné služby, píše Welt.

Vedení společnosti Nord Stream AG vidí šance na realizaci projektu Nord Stream-2 optimisticky a má pro to své důvody, uvádí Die Welt.

Mezitím se ovšem v Evropě objevují názory, že Nord Stream-2 může být příčinou politického rozdělení kontinentu, píše se v článku. Proti projektu se aktivně staví Kyjev a státy východní Evropy, které by v případě výstavby plynovodu ztratily statut tranzitních zemí ruského plynu.

Německo se naopak k projektu přiklání a připomíná „výrazné sblížení s Ruskem“, píší noviny.

Veřejná diskuse k Nord Streamu-2 se v Německu prakticky nevede.

Die Welt má k dispozici materiál německých tajných služeb, ve kterém se uvádí, že podobné diskuse o projektu by mohly být užitečné pro jeho odpůrce a výstavbě plynovodu by mohly zabránit.

Vedení Nord Stream AG mezitím již v tichosti vybralo dodavatele potrubí. Důvody k optimismu totiž jsou: pozice zemí – odpůrců projektu je spíše slabá, píše se v dokumentu.

Německo ve stále větší míře využívá svoji váhu k prosazování Nord Streamu-2. V souladu s jeho právním postavením nemá EU žádnou pravomoc na to, aby projektu zabránila. Ke stejnému závěru dospěli podle všeho i právníci v EU.

Die Welt rovněž konstatuje, že realizace Nord Streamu-2 bude vyžadovat výrazné rozšíření infrastruktury pro dopravu plynu v Německu. Německý dopravce Gascade už nyní uvažuje o výstavbě nové linky, která se bude jmenovat Eugal, z Greifswaldu do České republiky.

Hlavní větev plynovodu Nord Stream-2 má podle předpokladů procházet po dně Baltského moře z ruského Vyborgu do německého Greifswaldu. Celková kapacita dvojitého potrubí by měla být 55 miliard krychlových metrů plynu ročně. Gazprom bude v rámci projektu vlastnit 50 %, BASF, E.ON, Engie, OMV a Shell po 10 %.

V březnu sdělovací prostředky uvedly, že premiéři České republiky, Estonska, Maďarska, Lotyšska, Polska, Slovenska, Rumunska a Litvy podepsali dopis předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, ve kterém se staví proti realizaci projektu plynovodu. Ten podle nich přináší riziko geopolitické nestability. Také koncem loňského roku zaslalo několik zemí do Bruselu dopis, ve kterém varují před nebezpečím zvýšení závislosti Evropy na ruském plynu.

Zdroj: RIA Novosti

Překlad: mbi, Eurasia24.cz


photo credit: 113-1374_IMG via photopin (license)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru