Alijev: Dohoda o příměří byla možná díky Rusku

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev prohlásil, že dohoda o příměří na linii konfliktu v Náhorním Karabachu byla možná také díky Ruské federaci. Informaci přinesla agentura RIA Novosti.

Alijev zdůraznil, že Baku hodlá pokračovat v rozhovorech vedoucích ke zmírnění napětí.

Rusko v tomto případě opět projevilo iniciativu a za zprostředkování ruské strany byla dosažena dohoda o příměří,“ citovala agentura Ilhama Alijeva. Slova pronesl při schůze s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Baku.

Arménská i ázerbájdžánská strana konfliktu o Náhorní Karabach se obviňují z porušování klidu zbraní. Ruský ministr zahraničí uvedl, že proces zmírňování napětí čelí „vážným výzvám“. Lavrov potvrdil, že Moskva je připravena spolupracovat se stranami konfliktu při hledání možností dohody v otázce Náhorního Karabachu.

Sergej Lavrov se má setkat také s ministry zahraničí Íránu Mohammadem Džavadem Zarifem a Ázerbájdžánu Elmarem Mammadyarovem.

Jak prohlásil Alijev, schůzka v Baku s ministry zahraničí Ruska a Íránu iniciuje začátek rozšíření spolupráce v regionu. „Jsme velmi potěšeni, že je to první takové setkání v naší zemi. Domnívám se, že je to začátek seriózní regionální spolupráce mezi našimi zeměmi,“ uvedl.

Rusko už několikrát vystoupilo jako prostředník v konfliktu o Náhorní Karabach a udržovalo poměrně těsné vztahy jak s Arménií, tak s Ázerbájdžánem.

S Íránem posledně uvedenou zemi spojuje například fakt, že obě země jsou z výrazné většiny šíitské.

Zdroj: RIA Novosti a RT

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Akce proti Rusku selhala: z útočníků jsou oběti, místo potupení hrdinství. Zde jsou podrobnosti o boji (VIDEO)
  Jak dokazují výpovědi účastníků i záběry z boje, nedávný útok na ruské vojenské policisty v Sýrii byl pečlivě připraven a proveden tak, aby přepadená četa neměla šanci uniknout smrti nebo zajetí. Plán amerických tajných služeb ale selhal: Rusové se ubránili, probojovali z obklíčení a pobili množství teroristů. To vše bez…
  pátek, 22 září 2017 23:32 Přečteno 12159 krát
 • Drama v Sýrii: Rusové museli prostřílet obklíčení. Teroristé v přesile neuspěli
  Příslušníci ruské vojenské policie se v Sýrii ocitli v obklíčení militantů. Po několikahodinovém boji s přesilou jim nakonec pomohly obklíčení prorazit jednotky speciálních sil. Ofenzívu militantů v oblasti podle ruského generálního štábu iniciovaly americké zvláštní služby.
  středa, 20 září 2017 22:32 Přečteno 10395 krát
 • Ne, na Rusy střílet nebudeme, vzepřeli se bulharští vojáci
  Média v minulých dnech přinesla zprávu, která se poněkud vymyká běžným informacím o cvičeních Severoatlantické aliance – a vystihuje nálady v ozbrojených silách některých členských zemí, které odmítají slepě přijmout agresivní protiruskou politiku.
  středa, 30 srpen 2017 23:17 Přečteno 6753 krát
 • Průlom blokády Dajr az-Zaur: Putinovo historické rozhodnutí zvítězilo
  Čtvrtého září došlo v Sýrii k zásadnímu zlomu v šestileté válce s mezinárodním terorismem: podařilo se odblokovat baštu Islámského státu – město Dajr az-Zaur. Proražení blokády tohoto významného střediska na řece Eufrat je totálním krachem plánů teroristů v Sýrii a znamená současně, že Rusko splnilo svůj slib osvobodit během dvou…
  čtvrtek, 07 září 2017 22:30 Přečteno 6645 krát
 • Plné VIDEO „kalibrace“ Islámského státu
  Na internetu se objevila plná, sedmiminutová verze videa s novými záběry úterní operace ruského námořnictva, které přesnými raketovými údery zničilo teroristické cíle v syrském regionu Dajr az-Zaur.
  středa, 06 září 2017 23:17 Přečteno 4940 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru