Alijev: Dohoda o příměří byla možná díky Rusku

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev prohlásil, že dohoda o příměří na linii konfliktu v Náhorním Karabachu byla možná také díky Ruské federaci. Informaci přinesla agentura RIA Novosti.

Alijev zdůraznil, že Baku hodlá pokračovat v rozhovorech vedoucích ke zmírnění napětí.

Rusko v tomto případě opět projevilo iniciativu a za zprostředkování ruské strany byla dosažena dohoda o příměří,“ citovala agentura Ilhama Alijeva. Slova pronesl při schůze s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Baku.

Arménská i ázerbájdžánská strana konfliktu o Náhorní Karabach se obviňují z porušování klidu zbraní. Ruský ministr zahraničí uvedl, že proces zmírňování napětí čelí „vážným výzvám“. Lavrov potvrdil, že Moskva je připravena spolupracovat se stranami konfliktu při hledání možností dohody v otázce Náhorního Karabachu.

Sergej Lavrov se má setkat také s ministry zahraničí Íránu Mohammadem Džavadem Zarifem a Ázerbájdžánu Elmarem Mammadyarovem.

Jak prohlásil Alijev, schůzka v Baku s ministry zahraničí Ruska a Íránu iniciuje začátek rozšíření spolupráce v regionu. „Jsme velmi potěšeni, že je to první takové setkání v naší zemi. Domnívám se, že je to začátek seriózní regionální spolupráce mezi našimi zeměmi,“ uvedl.

Rusko už několikrát vystoupilo jako prostředník v konfliktu o Náhorní Karabach a udržovalo poměrně těsné vztahy jak s Arménií, tak s Ázerbájdžánem.

S Íránem posledně uvedenou zemi spojuje například fakt, že obě země jsou z výrazné většiny šíitské.

Zdroj: RIA Novosti a RT

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 • Ukrajina vítá rakety Tomahawk s otevřenou náručí

  Zdá se, že Ukrajina tvrdě pracuje na vybudování americké námořní základny ve městě Oděsa. Americké válečné lodě se zastavují v přístavu Oděsa jednou za tři měsíce. Naposledy se v Oděse zastavil americký torpédoborec USS Carney (DDG-64) v nočních hodinách, právě v době, kdy Rusové slavili pravoslavné Vánoce.

 • Časy se mění. Čínská agentura snížila rating Spojeným státům

  V rychle se měnícím světě dochází k dosud neobvyklým věcem. Nikoliv americká agentura Čínu, ale čínská ratingová agentura známkuje Spojené státy. A jak USA dopadly? Dobře ne.

 • Ruský nobelista Alfjorov: Nebýt devadesátých let, „iPhony“ by s teď vyráběly u nás

  Žores Ivanovič Alfjorov ví, o čem mluví. V roce 2000 získal Nobelovu cenu za vývoj heterogenních polovodičových struktur pro vysokorychlostní elektroniku a optoelektroniku. Nedávno poskytl portálu Argumenty a fakta tematicky bohatý rozhovor: o Ukrajině, SSSR, sovětské a ruské vědě, o elektronice a také o tom, kam kráčí svět. Větší část rozhovoru přinášíme v překladu do češtiny.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru