Syrská armáda se připravuje na velkou útočnou operaci

„Očekává se, že se nastávající operace stane hlavním (vládním) útokem za celé trvání brutální války v Sýrii.“Loni v květnu teroristická organizace Islámský stát (IS) překvapila syrskou vládu rozsáhlým útokem na obrovské pouštní oblasti provincie Homs.

Během týdne se IS podařilo obsadit bohatá naleziště ropy v okolí osady As Sukhnah a starobylého města Palmýra a donutit oddíly Syrské arabské armády, které byly příliš rozvinuté do šířky, k chaotickému několikakilometrovému ústupu.


Navíc pak v srpnu uskutečnil IS ještě další útok – tentokrát na jihovýchodě provincie Homs. Cílem útoku se stalo starobylé asyrské město Al-Qaryatayn (Karajtín) a hraniční přechod Tanf na hranici s Irákem.

V průběhu několika měsíců se Syrská arabská armáda (SAA) opakovaně pokoušela dobýt oblast kolem Palmýry a Karajtínu zpět, ale všechny útoky skončily nezdarem, když obranné pozice IS byly příliš pevné.

Problém částečně spočíval i v nedostatečných početních stavech vládních sil, které musely současně zajišťovat i území již od IS osvobozené.

Po všech neúspěších v různých částech země však syrská armáda dostala koncem září vůbec nejlepší dárek, jaký mohla dostat – do boje vstoupilo vojenské letectvo Ruska. Ruské letecké údery proti nepřátelům zákonné vlády Sýrie byly nejen intenzívní, ale také velmi účinné.

Nyní, když je postup IS v oblasti Palmýry a Karyatidu zastaven, začala se syrská armáda připravovat k dlouho očekávanému útoku do pouště s cílem osvobodit bohatá ropná pole centrální Sýrie.

Operaci budou velet osvědčení velitelé brigády speciálních sil Tiger Force generálmajor Suheil Al-Hassan a plukovník Shadi Ismail.

Společně s Tygry a 67. brigádou 18. obrněné divize SAA se útoku zúčastní i další silné provládní ozbrojené oddíly – brigády Jestřábi pouště a Štít Kalamunu , Síly národní obrany, oddíly Syrské sociálně-národní strany (SSNP) a prapory ozbrojených oddílů strany BAAS.

Kromě spojených syrských sil se operace na osvobození Palmýry zúčastní také řada zahraničních subjektů včetně hnutí libanonského odporu a oddílů iráckých milic: Harakat Al-Nudzhaba, Liwa al-Badr, Liva Imam Ali a Kata'ib Hizballah.

Průběh operace budou sledovat vojenští poradci ruské námořní pěchoty a Íránských islámských revolučních gard (IRGC).

Vládní vojska v posledních několika dnech postoupila kupředu v několika oblastech, ale hlavní útok ještě nezačal.

Podle vysokého důstojníka brigády Tiger Force by ofenzíva měla být zahájena v nejbližších dnech, záleží však také na počasí.

Generální štáb SAA a spojenci plánovali tento útok po dlouhou dobu. Očekává se, že se nastávající operace stane hlavním (vládním) útokem za celé trvání brutální války v Sýrii.

Zdroj: agitpro.su

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Akce proti Rusku selhala: z útočníků jsou oběti, místo potupení hrdinství. Zde jsou podrobnosti o boji (VIDEO)
  Jak dokazují výpovědi účastníků i záběry z boje, nedávný útok na ruské vojenské policisty v Sýrii byl pečlivě připraven a proveden tak, aby přepadená četa neměla šanci uniknout smrti nebo zajetí. Plán amerických tajných služeb ale selhal: Rusové se ubránili, probojovali z obklíčení a pobili množství teroristů. To vše bez…
  pátek, 22 září 2017 23:32 Přečteno 12164 krát
 • Drama v Sýrii: Rusové museli prostřílet obklíčení. Teroristé v přesile neuspěli
  Příslušníci ruské vojenské policie se v Sýrii ocitli v obklíčení militantů. Po několikahodinovém boji s přesilou jim nakonec pomohly obklíčení prorazit jednotky speciálních sil. Ofenzívu militantů v oblasti podle ruského generálního štábu iniciovaly americké zvláštní služby.
  středa, 20 září 2017 22:32 Přečteno 10395 krát
 • Ne, na Rusy střílet nebudeme, vzepřeli se bulharští vojáci
  Média v minulých dnech přinesla zprávu, která se poněkud vymyká běžným informacím o cvičeních Severoatlantické aliance – a vystihuje nálady v ozbrojených silách některých členských zemí, které odmítají slepě přijmout agresivní protiruskou politiku.
  středa, 30 srpen 2017 23:17 Přečteno 6753 krát
 • Průlom blokády Dajr az-Zaur: Putinovo historické rozhodnutí zvítězilo
  Čtvrtého září došlo v Sýrii k zásadnímu zlomu v šestileté válce s mezinárodním terorismem: podařilo se odblokovat baštu Islámského státu – město Dajr az-Zaur. Proražení blokády tohoto významného střediska na řece Eufrat je totálním krachem plánů teroristů v Sýrii a znamená současně, že Rusko splnilo svůj slib osvobodit během dvou…
  čtvrtek, 07 září 2017 22:30 Přečteno 6645 krát
 • Plné VIDEO „kalibrace“ Islámského státu
  Na internetu se objevila plná, sedmiminutová verze videa s novými záběry úterní operace ruského námořnictva, které přesnými raketovými údery zničilo teroristické cíle v syrském regionu Dajr az-Zaur.
  středa, 06 září 2017 23:17 Přečteno 4940 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru