V Chersonu zraje ruská vzpoura

V Chersonské oblasti vznikla v důsledku blokády Krymu a přílivu krymských Tatarů výbušná situace.

Tím, jak uplatňuje tvrdou protiruskou politiku, vytváří kyjevský režim bezděčně podmínky pro další rozpad Ukrajiny. Jednou z prvních oblastí, která se může vydat cestou Donbasu, je Chersonská oblast hraničící s Krymem. S takovým názorem vystoupil předseda Státního výboru pro mezinárodní vztahy Republiky Krym Zaur Smirnov.

Podle jeho mínění dělá Kyjev velikou chybu, když nechává Cherson napospas krymsko-tatarskému Medžlisu. „Kyjevské úřady dnes uplatňují na území Chersonské oblasti stejně nacionalistickou politiku, jakou dlouhodobě předváděly na Krymu,“ prohlásil Smirnov v živém vysílání na televizním kanálu Krym 1.

Domnívá se, že „pomajdanské“ ukrajinské úřady se snaží v Chersonské oblasti vytvořit proukrajinský opěrný bod jako protiváhu proruského Krymu. V čele renesance ukrajinského nacionalismu všem nestojí Ukrajinci, ale krymští Tataři. Podle Smirnova tak plán Kyjeva spočívá v tom, postavit Tatary proti obyvatelům Chersonské oblasti většinově loajálním k Rusku. Podle jeho slov se Kyjev snaží „naředit“ chersonské proruské obyvatelstvo proukrajinskými Tatary.

Opěrný bod ozbrojenců

Smirnovův předpoklad potvrzuje prohlášení vůdce nelegálního Medžlisu, poslance ukrajinského parlamentu Refata Čubarova. Přisluhovač Ukrajiny přiznal, že ukrajinské úřady vyvedly ze státního rozpočtu prostředky „na přilepšenou“ krymským Tatarům v Chersonské oblasti. Měly by být určeny zejména na výstavbu mešit, mateřských škol a podporu médií.

Na pomoci Tatarům se podílejí i sponzoři z Turecka. V průběhu „Krymského jara“ Čubarov a jeho kolega Mustafa Džemilev vyzvali Tatary, aby sabotovali lidové referendum o návratu (Krymu) do Ruska, ale většina Tatarů výzvu pohlavárů Medžlisu ignorovala. Po ohlášení výsledků referenda proukrajinsky naladěná část Tatarů Krym opustila. Někteří z nich se pak usadili v Chersonské oblasti přiléhající ke Krymu.

Přesné údaje o počtu Tatarů, kteří se usadili v sousedství Krymu, nejsou k dispozici. Podle sčítání lidu na Ukrajině, které proběhlo v roce 2001, žilo v Chersonské oblasti něco málo přes 2 tisíce Tatarů. Nyní jejich počet výrazně vzrostl. V létě 2015 se aktivisté emigrantské krymsko-tatarské etnické skupiny společně s bojovníky Pravého sektoru stali hlavními účastníky pověstné blokády Krymu. Jejími inspirátory a organizátory byli Čubarov, Džemilev – a také přeběhlík, bývalý kolega Sergeje Aksjonova, majitel televizního kanálu ATP Lenur Islamov. Hlavním koordinátorem této protiprávní, nezákonné akce byl přitom prezident Ukrajiny Petr Porošenko.

Vůdci ozbrojenců udělali z Chersonské oblasti centrum a opěrný bod blokády. Nejprve se zmocnili kontroly nad energetickou dopravní sítí na Krym, poté nařídili zničit výbuchy sloupy elektrického vedení a odřízli tak poloostrov na několik týdnů od dodávek elektrické energie.

Příliš mnoho „vaťáků“

Podle médií byla blokáda Krymu pláštíkem pro zakrytí nelegálních obchodů a sloužila posílení vlivu jejích organizátorů v Chersonu a jeho okolí. Jako příklad je možno uvést vznik krymsko-tatarského dobrovolnického praporu o síle 580 osob. V polovině ledna ho oznámil Islamov. Podnikatel se přitom vyjádřil, že jeho bojovníci budou osvobozovat Krym. Až do války s Ruskem se jeho vojáci budou starat o „zajištění zákona, pořádku a stability v Chersonské oblasti“.

Aby nikdo nedoufal, že bude možné rozkolísat situaci, vyvolat nepokoje a potom vyhlásit referendum tak, jako se to stalo na Krymu,“ zdůraznil Islamov.

Organizátor blokády nezakrývá ani to, že obyvatelé Chersonské oblasti s blokádou ostře nesouhlasí, ani pravděpodobnost opakování krymského scénáře a odvetných opatření Krymu. Dokonce i ukrajinská média zveřejňují, že v místech obsazených účastníky blokády dochází k rabování a k útokům na civilní obyvatele.

Ve vesnici Chersonský Kalančak se 25. prosince loňského roku konalo lidové shromáždění, které rozhodlo o vytvoření oddílů domobrany. Lidé jsou rozhořčeni zvěrstvy „lidí v maskáčích“ a nečinností policie. Pokud pomineme hospodářské a ekonomické problémy, stojí Chersonská oblast tváří v tvář také agresivitě radikálních muslimů, kterým dal Porošenko volnou ruku k libovolným excesům.

Nedávná prohlášení Džemileva naznačují, že Tataři chtějí v Chersonské oblasti zůstat i nadále, aby „posílili ukrajinskou přítomnost“. Podle jeho názoru je to nezbytné opatření, protože v oblasti žije příliš mnoho „vaťáků“ (tj. nositelů vatovaných kabátů – urážlivé pojmenování Rusů a příznivců Ruska; pozn. překl.)

Koncem prosince, v reakci na nárůst protestních nálad, vyzval lídr Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij obyvatele Chersonské oblasti k vyhlášení Chersonské lidové republiky. „Doufám, že vezmete v úvahu naše trpké zkušenosti. Pokud už doma vypukne požár, nedá se čekat ve vedlejší místnosti a neuhasíte jej jedním vědrem vody. Je nutná rychlá, rozhodná a masová akce,“ řekl lídr LLR.

Člen sboru poradců hlavy Krymské republiky Igor Rjabov pak konstatoval, že situace obyvatel Chersonské oblasti se bude pouze zhoršovat. „V důsledku sankčního režimu, který zavedla Ukrajina, přišel Chersonský kraj o ohromné množství ekonomických i humanitních aktiv. Lidé mohou doma zmrznout. Ne náhodou proto rozhodl ruský prezident, že dodávky plynu sem budou poskytnuty bezplatně,“ uvedl Rjabov.

Medžliské bratrstvo na strasti lidí kašle. Je to spojení zločineckých gangů financované Turky po dohodě s Američany. Jeho úkolem je destabilizovat situaci na Krymu. To ho samozřejmě dříve či později zahubí. Ale za destabilizaci situace dostávají ozbrojenci peníze. Žádný jiný cíl před sebou nemají,“ poznamenal dále.

Domnívá se, že vlivem excesů účastníků blokády se v Chersonské oblasti vyvinula nejvýbušnější situace z celé Ukrajiny. Nicméně předvídat zde střídání moci – na to je příliš brzo. „Dříve použité způsoby vzniku lidových republik by už dnes asi nefungovaly. Navíc má dnes Kyjev dostatek prostředků na to, aby jakékoliv projevy nespokojenosti potlačil,“ přiznal Rjabov.

I přesto však tento odborník doporučuje situaci v Chersonské oblasti pozorně sledovat: „Je důležité si uvědomit, že zdejší situace je lakmusovým papírkem těžkostí a problémů, které lidem připravila ukrajinská vláda, když nastolila antiruský a antikrymský kurs.“ Igor Rjabov zdůraznil, že obyvatelé Chersonské oblasti mohou v budoucnu potřebovat pomoc; je proto nutné být připraven jim ji poskytnout.

Alexej Zakvasin

Zdroj: rusplt.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Rusko se v Sýrii připravuje na americký raketový úder. Chystá Gladiatory
  Rusko vážně počítá s masivním americkým raketovým úderem na podporu teroristů v Sýrii. Podle zpráv z 3. října dorazily do přístavu Tartús specializované protiraketové systémy S-300V4. Na rozdíl od „klasických“ S-300PMU jsou uvedené systémy určené k ničení balistických střel a především křižujících střel s plochou dráhou letu, jejichž použití Američany je v případě podpory…
  úterý, 04 říjen 2016 18:50 Přečteno 13931 krát
 • Další přímé varování Američanům od Rusů: Nechte nás být, nebo si vylámete zuby
  Ruské ministerstvo obrany nazvalo věci pravými jmény. Protivzdušné komplexy velkého dosahu jsou v Sýrii proto, aby ochránily ruské instalace před americkým útokem. Podle varování si na systémech S-300 a S-400 mohou Američané vylámat zuby nejen s křižujícími střelami, ale i stealth letouny.
  sobota, 08 říjen 2016 02:42 Přečteno 9407 krát
 • Nakládka Admirála Kuzněcova běží na plné obrátky. Do vyplutí zbývají dny (foto)
  Těžký letadlový křižník ruského námořnictva Admirál Kuzněcov se chystá do boje. V severoruském přístavu Murmansk probíhá nakládka plavidla před jeho službou ve Středozemním moři, odkud se zapojí do operací v Sýrii.
  pondělí, 10 říjen 2016 00:34 Přečteno 6696 krát
 • Ruské letouny nad Finskem jako krytí pro americký „vlom“ do neutrální země? Zde je objasnění
  Globální mediální mašinérie v pátek 7. října spustila další vlnu obvinění Ruska z narušení vzdušného prostoru jiné země jeho stíhacími letouny. Tentokrát – a opět – šlo o Finsko. Ve skutečnosti tato akce informační války proti Rusku zakrývala něco, o čem média mlčí: další krok Američanů v jejich snaze „vlomit se“ do neutrální…
  neděle, 09 říjen 2016 15:20 Přečteno 6450 krát
 • Západ dostává tvrdou ránu: dohoda o Tureckém proudu podepsána
  Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan zasadili tvrdou ránu Západu, který se měsíce snažil znesvářit obě země tak, aby nedošlo k uzavření dohody o plynovodu Turecký proud – TurkStream. Zástupci obou zemí dohodu v pondělí 10. října v Istanbulu podepsali.
  pondělí, 10 říjen 2016 23:38 Přečteno 5880 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru